Arıcılık Nasıl Yapılır ? Bal Üretimi Yapmak

ARICILIK NASIL YAPILIR PARA KAZANDIRIR MI ?

Arıcılık, ülkemizde sıklıkla uygulanan, bazıları içerisinde ana gelir kaynağı olurken bazıları içerisinde ek iş kaynağı olan, imal edilen organik balın kalitesine göre kazancı yüksek olan bir iş koludur. Arıcılık inşa etmek içerisinde ya arıcılık yapmış tanıdıklarınız vasıtasıyla bilgili olmalı veyahut arıcılık kurslarına gittikçe arı idaresi ve bal üretimi konusunda malumat edinmelisiniz. Aksi takdirde arılar hastalanabilir, ölebilir, siz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Peki arıcılık inşa etmek içerisinde nelere ilgi etmelisiniz ?

1) Türkiye’ de arıcılık nerelerde yapabilir ?

Arıcılık yapabilmeniz içerisinde kent merkezinden uzakta, tabii bu hava içerisinde bir yeriniz olması gereklidir. Bu arıcılık içerisinde yeterli olacaktır. Ülkemizin her yöresinde yapabileceğiniz arıcılık kimi bölgelerin  abu havave tabiat koşullarının makul olması hasebiyle henüz bereketli olarak yapılabilmektedir. Ülkemizde en çok bal üretimi Silahlı güç ilk Muğla ise ikinci sırada konumunu alıyor.

2 ) Arıcılık içerisinde ihtiyaç duyulan malzemeler nelerdir ?

Kovan: Arıcılık olarak esas ihtiyaç kovanlardır. Her kovan arıcılık içerisinde makul değildir. Kovan tedarik ederken; henüz evvel arıcılık yapan kişilerin kovanlarını alabilir, faal olarak arıcılık yapmış kişilerin kovan aldıkları yerlerden alınabilir ya da tarım ve kredi kooperatiflerine müracaat ederek arıcılık şartlarına makul olarak üretilmiş kovanları alabilirsiniz.

Petek: Kovanın yanı sıra arıların bal yapabilmeleri içerisinde ihtiyaç duyulan olan petekleri tedarik etmelisiniz. Alacağınız petekler kesinlikle ekolojik olarak kalıcı olmayan bal mumu petekleri olması gereklidir. Kalıcı olan bal mumlarından seçenek edeceğiniz peteklerden süzeceğiniz bal laboratuvar ortamında muayene edilmeli ve balda kalıntıların olup bulunmadığı deneme edilmelidir.

Koruyucu elbiseler; ülkemizde genellikle ilgi edilmeyen güvenlik önlemdir. Koruyucu giysi ve savunucu başlık arıcılık malzemeleri satılan emin yerlerden alınmalıdır.

Duman Körüğü; birçok yerde satılan ve haşerelere karşı da sarf edilen bir gereçtir. Her hırdavatçıda olabilir.

Diğer Malzemeler: Yöntem olarak fırça, sır tarağı, duman körüğü, sağım makinesi, çerçeve muhafazakar maşa gibi kimi malzemelere de gereksiniminiz olacaktır. Arıcılık işine hüküm verdiğinizde bütün bunları arı malzemeleri satan mağazalardan alabilirsiniz. Mağaza yetkilisi gereksinim duyacağınız gereçleri size sıralayacaktır.

3) Kalifiye arı ırkı sebep temin edilebilir ?

Arıcılıkta arı ırkı defa ehemmiyetlidir. Bazı arı ırklarının randımanı henüz yüksek bulunduğu içerisinde arı alımı ve tercihi yapılırken kalifiye ve randımanı yüksek olan arı ırkı temin edilmelidir. Arı ırkı temini, henüz evvel arıcılık yapan şahıslardan, arı ırkı yetiştirip satan arıcılardan ve tarım ve kredi kooperatiflerinin anlaşmalı bulunduğu arıcılardan alabilirler.

4) Arı yönetimini sebep öğrenebilirim ?

Arı idaresi içerisinde halk eğitim ve iş kur kurslarından faydalanabilirsiniz. Arıcılıkta, iyi yönetilmiş bir arı ırkı randımanı % 70lere kadar artırmaktadır. Bu nedenle arı idaresi defa ehemmiyetlidir. Arı yönetimini öğrenebilmek ve iyi bir arıcı olmak içerisinde bir müddet arıcılık yapmış birinin yanı sıra bir nevi staj inşa etmek gibi arı idaresi öğrenilmelidir. Arıcıların dışında; Türkiye Arıcılar Birliği müessesesi sene belirli zamanlarında arıcılık yapmış şahıslara ve arıcılığa yeni başlayacak olanlar içerisinde arıcılık eğitimi vermektedir. Bu müessesenin verilen arıcılık eğitimi ve kalifiye bal üretilmesi konusunda eğitimlere katılarak arı idaresi ile ilgili bilgili olunabilir.

5) Arıcılık yapar iken nelere ilgi etmeliyim ?

Arı satın alındıktan ardından, kovanlar içerisine yerleştirilmesi süreci de suskun bir şeklinde ve kısa müddet de gerçekleştirilmelidir. Bal sağımı yapılırken ilgi edilmeli ve bal niteliğini düşürecek maddelerin bala bulaşması önlenmelidir. Bal niteliği içerisinde ekolojik olarak kalıcı olmayan bal mumu ve cam çerçeve petekler kullanmak gerekir. Ana arı, derli toplu bir şeklinde değiştirilmeli ve kovan içindeki arı sürüsünün randımanı korunmalıdır. Arı kovanlarını gürültüden uzak, tabii şartların oluştuğu alanlarda muhafaza etmeli ve bal niteliğini yüksek tutmalısınız.

6) Peki arıcılık inşa etmek içerisinde ihtiyaç duyulan olan anapara ne kadardır ?

Arıcılık inşa etmek içerisinde ihtiyaç duyulan olan kovanların tanesi özelliğine göre 70 TL ile 120 TL arasında değişiklik göstermektedir. Türkiye Arıcılar Birliği yeni başlayan arıcılar içerisinde en uygun kovan adedinin 5 olduğunu vurguluyor. Ancak yeni başlayan her arıcı genellikle 10 kovan ile başlıyor. 10 çerçevelik 10 adet kovan içerisinde ihtiyaç duyulan anapara ortalama 1000 TL oluyor. Kovan içlerine konulacak olan petek çerçeveleri bal mumları eşliğinde tanesi 15 TL dır. 10 kovan içerisinde ihtiyaç duyulan 100 çerçeve ortalama, 1500 TL dır. Bir kovan içerisinde ihtiyaç duyulan olan arı ailesi kraliçe arı eşliğinde ortalama 200 TL dir. 10 kovan içerisinde 2000 TL gerekmektedir. Bunların dışında nakliye edilmesi muhafaza koşullarının sağlanması içerisinde 500 TL gideriniz olacaktır. Arıcılık inşa etmek içerisinde toplamda, 5000 TL gibi bir anapara gerekmektedir.

Bir cevap yazın