Arkeolog Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?

Arkeolog Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?

Arkeolog Nedir?, Arkeolog Ne İş Yapar?, Arkeolog Ne Kadar Kazanır?, Arkeolog Maaşları, Arkeolog Maaşları Ne Kadar?, Arkeolog Nasıl Olunur?, Arkeolog Mesleği Hakkında merak edilen tüm soruları sizler için bu yazımızda cevaplamaktayız. Tek yapmanız gereken aşağıda yer alan konu başlıklarını takip ederek, merak ettiğiniz soruların cevaplarına kısaca ulaşmaktır.

Arkeolog Nedir?

Günümüzde kazı işlerine ilgisi olan onlarca kişi yer almaktadır. İşte bu ilgi ve merakı olanlar için arkeolog mesleği ile karşınızdayız.

Tarihe ve tarihten günümüze kadar gelen eşyaları, yapıları, nesneleri vb birçok şeyi herkes merak eder. Arkeologlar, tarihi ve geçmişten bu yana hiç keşfedilmemiş olan birçok şeyi yer altından çıkarmakla görevli olan kişilerdir. Su altı, toprak altı ve birçok alanda yer alan tarihi eserleri, gün yüzüne çıkararak günümüz ile buluşturmaktadır.

Tarihi nesneleri çıkardığında ayrıca onları temizlemekle de görevlidirler. Sebebi ise çıkarılan tüm ürünlerin tarihi eser oldukları için, en dikkatli ve profesyonel bir şekilde temizlenmesidir. Bunun yanında çıkarılan eserlerin de kayıt altına alınması gereklidir. Peki bunları yapmakla bitiyor mu? Hayır, çünkü çıkarmış olduğu önemli eserleri yıllar boyunca saklayarak bakımlarını ve onarımlarını uygulaması gerekmektedir. Sonrasında ise bu eserler müze ve tarihi alanlarda sergilenerek, arkeolog tarafından gönderilmektedir.

Arkeolog Görevleri Nelerdir? Ne İş Yaparlar?

Her meslekte yer aldığı gibi Arkeolog mesleğini yapan kişilerinde bir görevleri ve sorumlulukları yer almaktadır. Sizler için kısa bir liste oluşturdum ve kısaca bu listeye göz atabiliriz.

 • Eserlerin çıkabileceği kazı alanlarını bulmak ve jeofiziksel olarak araştırmalar yapmak,
 • Arkeolojik kazı çalışmalarına bizzat katılım sağlamak,
 • Kazı ekibinde yer alan kişileri yönetmek ve doğru şekilde yönlendirmek,
 • Kazı esnasında elde edilen tüm bulguları kayıt altına almak,
 • Elde edilen bulguları arkeolojik veriler ile birlikte karşılaştırmak,
 • Arkeolojik kalıntıların korunmasını sağlamak,
 • Eserlin yayınlanma aşamasında makale yazmak ve rapor hazırlamak,
 • Şehir planlarına uygun bir şekilde arkeolojik etkileri incelemek.

Burada yer alan maddeler genel olarak arkeolog ne iş yapar sorusunuz bizlere cevaplamaktadır. Eğer bu mesleği yapmak gibi bir düşünceniz varsa, mutlaka listeyi baştan sona okumanızı tavsiye ederim.

Arkeolog Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?
Arkeolog Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?

Arkeolog Olmak İçin Nelere Sahip Olunmalıdır?

Arkeolog olmak için öncelikle bazı dikkat etmeniz gereken noktalar yer almaktadır. Bu noktalardan bazılarını sizler için sıralayarak liste halinde paylaşmak istedim.

 • Araştırmacı ve sorgulayıcı bir karaktere sahip olmak,
 • Oluşan problemleri çözme ve karar verme aşamasında hızlı olma,
 • Aktif bir şekilde öğrene isteğinde bulunmak,
 • Araç ve gereç kısmında tecrübe sahibi olmak,
 • Uzun süren projeleri bitirecek ve tamamlayacak bir kabiliyete sahip olma,
 • Çalışmalar esnasında fiziksel yeterliliği en iyi şekilde ön planda tutma.

Burada yer alan maddeler ise arkeolog nitelikleri arasında genel olarak yer almaktadır. Eğer kendinizi bu meslek hakkında karşılaştırmak isterseniz, listemizi okumanız yeterli olacaktır.

ayrıca bkz: Bakım Müdürü Maaşları Ne Kadar? Ne İş Yaparlar?

Arkeolog Maaşları Ne Kadar?

En çok merak edilen konulardan biriside arkeolog maaşları sorusudur. Bildiğiniz üzere bu tür meslek tanıtımlarında en çok maaş kısmına dikkat çekilmektedir. Sizler için güncel bir araştırma yaptım ve paylaşmak istiyorum.

2023 Arkeolog maaş araştırması yaptığımda en düşük 8.520 TL iken en yüksek 10.000 TL olduğunu görmekteyiz. Buradaki maaş genel olarak çalışılan firma yada kişilere göre değişiklik göstermektedir. Bu sebepten dolayı alınan maaşlarda farklılık göstermesi normal bir durumdur.

Bu yazımızda sizlerle birlikte arkeolog maaşları ne kadar ve arkeolog ne iş yapar sorularını cevaplamaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

Bir cevap yazın