Başarılı Bir İnsan Olmak

Size epey başarılı bir şekilde alakalı olumsuz görünebilecek bir şey ile yazıya başlıyorum ve metnin devamında bu vaziyetin olumluya döndüğünü, nerede olursanız olun başarıya ulaşabileceğinizi anlayacaksınız. Anlamlı bir muvaffakiyet ve onunla beraber gelen gurur kaçınılmaz olarak sıkı çalışma ile ilgilidir.

Yalnız sıkı çalışmanın garantilediği tek şey yalnızca muvaffakiyet değildir. Sıkı çalışma bu arada katlanmayı da yanında getirir. Kaçınılmaz, kalp kırıcı, yıpratıcı, istek kıran acılar ve zorluklar. İşte yaşam bundan ibaret. Hayatımızın muhtelif evrelerinde hepimiz bu gibi zorluklarla kafaya çıkmak halinde kalıyoruz ama bu zorluklara katlanmamız başarıyı garantilemiyor. Aslında çileye doğru bir şeklinde yaklaştığınızda çoğunlukla başarıya ulaşabilirsiniz. Eğer bir şeyi inşa etmeyi deli gibi istiyorsak, onu yapabilirsiniz. Tekrarlıyorum bir şeyi deli gibi inşa etmek istiyorsak, onu yapabilirsiniz ama o iş için gayret sarf edip çile çekmelisiniz. Başarı hiçbir koşulda gökten zembille inmez. Başarıya ulaşmak için daha fazla çabalamalısınız ve bu işi yapar iken başarının hiçbir güvencesi olmadığını bilmelisiniz.

En azından başarının sıklıkla tanımlandığı şekliyle değil. Fakat benim için muvaffakiyet kıymetli bir idealin ismim ismim gerçekleştirilmesidir. Kısaca yorumlamak gerekirse; şayet sizin belli bir son amacınız varsa ve o emele ulaşana kadar bir çok şeyi yapıyorsanız, siz başarıyı kovalıyorsunuz demektir. İşte bu halde gerçekte siz zaman içinde başarıya da ulaşabilirsiniz. Eğer sizin için oldukça önemli bir hususta sıkı bir şeklinde çalışıyorsanız, gerçekte siz esasen o hususta başarılısınız demektir ama çoğu insan bunu anlamıyor. Birçok şahıs muvaffakiyet tecrübe et kavramı ulaşmadıkları ya da ulaşamayacakları daha fazla uzak diyarlarda olan bir kavram olarak görüyor. Çoğu şahıs bu nedenden dolayı kendilerini gerçekte başarısız olarak nitelendiriyor. Eğer siz buradaysanız ve muvaffakiyet da oradaysa, hiçbir zaman ona ulaşamayacaksınız demektir.

Başarının Sırrı Nedir?

Başarının sırrı kişilerin korkusuz şekilde ve çekinmeden çekmekte olduğu çilede gizlidir. Başarıya ulaşabilmek ve ideallerinizi başarmak için elinizden gelenin daha fazlasını yapmalısınız. Sıkı çalışmanın neticesi ise ehemmiyetli değildir. Açıkçası sıkı çalışsanız da çalışmasanız da derhal her şey bulunabilir. Tembel ve beceriksiz kişiler her daim etkin bulunabilir. Fakat bu suali kazanılmış muvaffakiyet için yanıtlıyorum ve bu nedenden dolayı bu meselenin da net bir yanıtı yok. Bunun adına siz elinizde olan her şeye konsantre olmalısınız. Diğer bir çok şeyi ise kadere bırakmanız henüz doğru olacaktır. Fakat şunu size açıkça söyleyebilirim ki sizin için manalı gelen bir konuyu ya da işi bitimine kadar takip ediyorsanız, gerçekte siz başarılısınız demektir.

Eğer elinizden gelenin en iyisini yaptıysanız ve her şeyinizi o işe verdiyseniz, sizi başarısız kılacak hiçbir şey karşınıza çıkamaz. Bundan dolayı muvaffakiyet, harcadığınız gayret ile gelir.

Bir cevap yazın