Bayilik Sistemi Nedir?

Bayilik Sistemi Nedir?

Nihai zamanlarda toplumun içindeki kendisi işini kurma talebi olan üstü bir şeklinde artmış yer almaktadır. Aslında hiç basit bir iş değilmiş gibi gözüken bu vaziyet çoğu firma vasıtası ile epey basit hale geldi. Kısacası özetleyecek olursak kendi işini kurmak isteyen yatırımcılar kimi firmalardan ve şirketlerden bayilik alarak kendisi, işlerini kurmuş oluyorlar. Ülkemizde son günlerde hızlılıkla artmakta olan bayilik alarak kendisi işini kurma işi son günlerde özelikle genç yatırımcılar ve girişimciler doğrulusunda sıklık ile seçenek edilen bir alan durumuna gelmiştir. Bu yazımızda sizlerden sık sık duymakta olduğum bayilik nedir? Bayilik sistemi nedir? Bayilik sistemi mantığı nasıldır? Gibi suallere hitaben yazıyorum. Şimdiyse hep birlikte bu sorularınızı gözlemleyelim.

BAYİLİK SİSTEMİ HAKKINDA

Günümüzde bayilik vermekte olan firmaların sık sık artığını bu yazımızda ve başka çoğu yazımızda üstüne basarak belirmiştik. Bayilik veren firmalar vasıtası ile çoğu bölgede şahıslar kendisi İşlerini kura bilmektedirler. Bu bayilik sistemi vasıtası ile çiğ köfte, su, aksesuar, giyim, kozmetik gibi çoğu bölgede bayilik sistemi gölgesi altında iş yeri açılmıştır. Bayilik sistemi de tıpkı franchising gibi bir düzenek gibi görünüyor olsa da bayilik düzeneğinin franchising den defa henüz değişik ve karlı bir iş bulunduğu şahıstan şahsa değişiklik göstermektedir. İşte tam bu hususta bayilik sistemi franchising sistemine göre defa değişiklik işaret ediyor. Mesela bayilik almış olduğunuz şirketin logosunu kendisi iş yerinizde kullanmak mecburiyetinde olmuyorsunuz kendisi Logonuz, altında bayilik aldığınız şirketin ürünlerini de kendisi ürünlerinizin yanı sıra satışa sunabiliyorsunuz.

Bu halde da yan hâsılat olarak bayilik aldığınız firmanın ürünlerini satarak ek iş elde edebiliyorsunuz. Genç girişimcileri en fazla neşeli eden olaylardan biride bayilik aldığınız firma vasıtası ile açacak olduğunuz dükkanın bütün içerisindeki dizaynını ve dekorunu kendiniz seçip uygulata biliyorsunuz. Bayilik almış olduğunuz firmaya satacak olduğunuz ürünlerin tanıtımı içerisinde herhangi bir şeklinde ücret ödemiyorsunuz. Ürünleri bayilik doğrulusunda verilen önerilen fiyatlarda satabilirsiniz. Kendinize ait ürünlerinizin fiyatlanmasına bayilik veren firmalar karışmaz tamimiyle size aittir. Bayilik sisteminde girişimciler kendilerini defa henüz ferah ve orjinal bir şeklinde hisseder. Bunun en devasa nedenlerinden biride bayilik sistemi ile bayilik alan girişimcilerin bundan sonra kendisi İşlerinin patronu olmalarıdır. Sizde kendisi işinizin başına geçip ferah ve özgür bir biçimde çalışmak istiyorsak bayilik sisteminden faydalanıp hayalinizdeki gibi bir mekana sahip olabilirsiniz.

Bayilik Sistemi içersinde Ilgi Edilmesi Gerekenler

Bayilik alacağınız firmanın bayilik sözleşmesini defa iyi incelemeniz ve göz atmanız gerekmektedir. Aksi taktirde sizin sevmediğiniz bir durumdan kaynaklı bayilikten çıkmak isteyebilirsiniz. Bu halde bayilik sözleşmesini tek doğrultulu fes faktörüz gerektiğinde karşı karşıya hangi yaptırımlarla kalacağınızı öğrenmeniz, bilmeniz gerekmektedir. Bayiliğini aldığınız firmanın en ehemmiyetli olan vaziyeti sizin ya da karşı tarafın yaptırımlarıdır. Bayilik sisteminde bir başka ilgi faktörüz lüzumlenen halde kar hisseleri gibi durumlardır. Örneğin bayilik aldığınız firmanın reklam harcaması yaptığında sizden reklam katılım hissesi isteği yer almaktadır veyahut yapan olduğunuz cirodan kar hissesi istemekte midir? Bayilik sisteminde bu gibi vaziyetlere, kaidelere defa ilgi faktörüz gerekmektedir.

Ayrıca bayilik almayı düşünüyorsanız sektörlere bölmüş olabildiğimiz bayilikler sayfamıza göz atmanızı öneririz. Yazımızın altında da tespit edilen yorum kısmından bizlere görüş tavsiye ve sorularınızı iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın