Grafik Tasarımcılığı ve Grafiker Olmak

Son zamanlarda anaparasız olarak iş fikrinizle hibe yardım alabileceğiniz müessese ve kuruluşlar bulunduğu gibi sermayeye gereksinim duymadan kendinizi geliştirip meslek sahibi olabileceğiniz iş dalları da bulunmaktadır.
Bu iş bölümlerinden bir tanesi grafik tasarımcılığı dır. Grafik tasarımcılığı web sitelerinde sarf edilen ve bilgisayar yardımlı bir programdır. Günümüzde birçok web sayfası üzerinde grafik tasarımlarını orta seviye de ve ileri seviye kullanarak sitelerde değişik içeriklerin yer almasını, görsellerin iki ya da üç boyutta algılanmasını gerçekleştiren, metinlerin site içinde istenilen boyutlarda ve şekillerde yerleştirilmesine müsade veren, video, animasyon gibi hareketli görsellerin izlenmesini gerçekleştiren bir sistemdir. Grafik tasarımı esas olarak site içinde, vurgulama, görüntü seviyesi, yakınlaşma, ritmi karşıtlık, hizalama öğeleri, hareket ve görüntü sahibi olan ve bu muhtevaları ile web sitelerini meydana getiren bir bilgisayar mesleğidir.

Grafik Tasarımcılığı ve Grafikerlik Eğitim Kursları

Grafik tasarımı inşa etmeyi öğrenerek kendisi mesleğinizi edinebilir ve para kazanabilirsiniz. Bunun için yapmanız istenilen grafik tasarımı inşa etmeyi öğrenmektir. Grafik tasarımı öğrenmek için seyredeceğiniz bir kaç yol var. Bu yolları su şeklinde sıralayabiliriz.

1 ) Grafik tasarımı kursunu para ödemeden veren müessese kuruluş, belediyeler ve okul kurslarına giderek
Farklı kamu kurumları bulunan İş kur, çalışma bakanlığı, aile sosyal politikalar bakanlıklarına ait olan alt birimleri ve iş istihdamı için kurs veren birimlere gittikçe grafik tasarımı kursu alabilirsiniz. Özellikle işkur, iş yerleri ile anlaşmalı olarak verilen ve kurs nihayetinde iş sahibi olmanızı gerçekleştiren kursları ile hem grafik tasarımı öğrenmiş gerçekleşir hatta iş sahibi olabilirsiniz. Belediyelerin meslek edindirme uygulamaları kapsamında verdikleri fiyatsız grafik tasarımı kursuna gittikçe grafik tasarımı öğrenebilir ve sertifika sahibi olabilirsiniz.Bu sayede kurs onunda iş bulabilirsiniz.

grafiker olmak
grafiker olmak

2 ) Ücretli grafik tasarımı kurslarına gitmek
Çeşitli bilgisayar kursları grafik tasarımı kursları da vermektedir. Ancak her bilgisayar kursu grafik tasarımı kursunu yeteri kadar vermemektedir. Bu nedenle bilhassa eğitimi veren hocanın yetkin bir grafik tasarımcısı ya da bilgisayar mühendisi olmasına ilgi etmeli ve kurs tercihini dikkatli yapmalısınız.

3 ) Üst sınıf öğrencileriyle anlaşarak
Bir kaç üniversite öğrencileri alt sınıf talebelerin dışarıdan gelecek olan gençlere üniversite yönetiminden aldıkları izinler ışığında akşamları okul içinde grafik tasarımı, internet sitesi tasarımı konularını sahibi olan eğitimler veriyorlar. Ücretsiz olarak verilen bu eğitimler 100 saat üstünden veriliyor ve kurs neticesinde yapılacak imtihana göre sertifika verilmekte ve etkin bulunan şahıslar okul içeriğinde sözleşmeli olarak çalıştırılmaktadır.

4 ) Web üstünden grafik tasarımı işi yapmışların yer aldığı site ve platformları takip ederek
İnternetten grafik tasarımı konusunda tüm dokümanları, püf noktaları sahibi olan notları ve grafik tasarımcılarının bu konuya ait mesleği öğrenirken karşılaşmakta oldukları tecrübelerini takip edip, evde kendisi başınıza çalışarak öğrenmeniz mümkündür. Bu yöntemle hm birçok grafik tasarımcısı öğretmeniniz gerçekleşir hatta henüz hevesli çalışarak kendiniz grafik tasarımı öğrenmiş bulunursunuz.

Grafikerlik kurs bitirme belgesi

Grafik tasarımı eğitimi alarak be eğitim müddetince kolay yaparak grafik tasarımı konusunda tüm bulgular sahip olabilirsiniz. Grafik tasarımı son zamanlarda bilgisayardan girdiğiniz tüm sitelerde, metin düzenlemeleri, resim niteliğini artırma ve güzel olarak görünmesini sağlama, hareketli fotoları sıhhatli olarak oynatma, videoların güzel ve donmadan izlenebilmesi, animasyon reklam ya da animasyon videoların sitede gösterilmesini gerçekleştiren tüm bunların tertip içerisinde ve planlı olarak kullanıcıya iletilmesini ve gösterilmesini gerçekleştiren bir bilgisayar mesleğidir.

Grafikerlik yaparsam iş bulabilir miyim ?

Alacağınız eğitim nihayetinde iş bulma olasılığınız ya da frelancer olarak çalışma imkanınız % 90 düzeyindedir. Özellikle internet sitesi tasarımı yapmış şirket ya da yazılımcıların grafik tasarımı için aut iş verdikleri ve yalnızca kod yazdığım makaleyi ile uğraştıkları göz önüne alınırsa freelancer olarak iş yapma imkanınız fazlaca yüksektir.

Bir cevap yazın