Home / Dükkan Açmak / Halı Yıkama Dükkânı Açmak
Halı Yıkama Dükkânı Açmak
Halı Yıkama Dükkânı Açmak

Halı Yıkama Dükkânı Açmak

Halı Yıkama Dükkânı Açmak

Halı yıkama dükkânı açmak içinhalıların nasıl yıkandığı hakkında bir bilginiz olmalıdır. Bu iş dalında faaliyet göstermek istiyorsanız bilginizin olması sizin için önemli bir avantaj sağlayacaktır. Daha sonra halıların yıkanması için gerekli olan cihazların alınması gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra son iş olarak müşteri bulunması işi kalıyor.

Halı Yıkama İşine Nasıl Başlamalı?

Halı yıkama dükkânı açmak yukarıda da dediğimiz gibi bilgi ve deneyim isteyen bir iştir. Bunun için bu işe başlamadan önce halı yıkama işletmesinde bir süre çalışarak tecrübe edinilebilir. Bunun yanında halı yıkama yöntemlerini öğrenmek için de verilen kurslar ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Her işte olduğu gibi bu iş alanında da iş planı yapmadan kesinlikle adımınızı atmayınız. Bu iş için ayrılacak olan bütçeyi, işlerin nasıl organize edileceği, personel ve malzeme alımı ile pazarlama işlerinin nasıl yapılacağı hakkında bir plan yapılması oldukça büyük önem taşımaktadır. İş için gerekli belgeleri aldığınız zaman işyerinizin bulunduğu bölge belediyesine başvuru yapıp gerekli formları doldurmanız gerekir.

İş yeri açma ruhsatı ve diğer izinlerin yanında vergi levhanızı da almanız şarttır. Halı yıkama firmanız için kullanışlı bir isim bulmalı ve ismi gerekli olan yerlere kayıt ettirmelisiniz. Atacağınız diğer adımlardan bir diğeri ise iş yerinizi sigorta ettirmeniz. Ne çeşit bir sigorta yaptıracağınızı sigortacılar ile görüşerek karar vermelisiniz. Halı yıkma işletmesinde en önemli unsur halı yıkama makineleridir. Orta ölçekli bir işletme ile işe başlamayı düşünüyorsanız bir tane makine başlangıç olarak size yetecektir. Makineye ek olarak temizleme şampuanları, fırça, kimyasal sıvılar ve leke sökücüler halı yıkama şirketinde bulunması gereken malzemeler arasında yer almaktadır. Halı yıkamanız için kendinize müşteri bulmanız gerekiyor. Ev sahibi ve kiracılardan size referans olmalarını isteyebilirsiniz. Daha fazla insana ulaşmak istiyorsanız bunun en güzel yolu interneti kullanmaktır. Web sitenizden şirketinizin tanıtımını yaparak daha fazla iş ve kazanç sağlayabilirsiniz. İşleriniz yoğunlaşmaya başlayınca yeni elemanlar alın. Onları hem iş konusunda hem de müşterilere nasıl davranacakları konusunda eğitebilirsiniz.

Halı Yıkama Dükkânı
Halı Yıkama Dükkânı

Halı Yıkama Dükkânının Maliyeti?

Küçük ölçekli bir halı yıkama dükkânı açmak için fazla bir sermayeye gerek yoktur. Çünkü büyük endüstriyel makinelere ihtiyaç olmayacaktır. Tek fırçası olan küçük makineler aşağı yukarı 5. 000 TL civarındadır. İşletme büyüdükçe makinelerin hacmi de büyüyeceğinden maliyette artacaktır. Büyük ölçekli makineler için 30 bin TL harcamanız gerecektir. Halıları sıkmak ya da kurutmak için makineler ile birlikte kurutma odasının da olması şarttır. Kurutma makineleri için 5  – 12 bin TL arasında bir para harcanacaktır. Halıların müşterilere teslim edilmesi için bir servis aracı alınmalıdır. Bunların hepsini sayarsak halı yıkama için açılacak bir işletmeye 50  – 200 bin TL arasında para gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir