Kabin Memuru Nasıl Olunur? (Host, Hostes)

Kabin memurluğu pek çok insanın hayal ettiği işler arasındadır. Kabin memuru olmak için bazı şartlar yerine getirilmelidir. Başarılı bir kabin memuru olarak büyük havayolu şirketlerinde görev alabilmek için süreci nasıl yönetebileceğinizi bu yazımızda sizlere söyleyeceğiz. Hazırsanız kabin memuru nasıl olunur içeriğimize başlayalım.

Kabin Memuru Olmak İçin Gerekli Şartlar

Kabin memuru olmak için gerekli şartlar hakkında bilgi almak için doğru adreste olduğunuzu söyleyebiliriz. O şartlar aşağıdaki gibidir;

  • Boy ve kilo şartları: Kilo ve boy şartları havayollarına göre değişiklik gösterebilir. Boy ve kilo orantılı olmalıdır. THY kabin memuru olacak kadınlarda 160-180 cm, erkeklerde ise 165-190 cm arası boy şartı vardır.
  • Yaş sınırı: Yaş sınırı da havayollarına göre farklılık gösterebilir. Avrupa ülkelerinde genellikle adayların 35 yaş altı olması gerekir. Hindistan’da 19-27 yaş arası başvurabilirken THY’de 38 yaştan gün alınmamış olması gerekir.
  • Güler yüzlü olma: Yolcuların karşılanmasında görevli olan kabin memurları her zaman güler yüzlü olmalıdır. 
  • Görme problemlerinin olmaması: Kabin memuru adaylarının görme yeteneği normal seviyede olmalıdır. Lens ya da gözlük kullanan kişilerle birlikte, renk körlüğü gibi problemleri olan kişiler başvuru esnasında elenir.
  • Sağlık sorunlarının olmaması: Sağlıklı bir vücuda sahip olmanız gerekir. Kalp probleminin olması, AIDS virüsü taşınması, ruhsal problemlerin olması ve kronik rahatsızlıkların olması sizin başvurularınız olması elenmenize neden olur. 
  • İletişim becerisinin yüksek olması: Kabin memuru olabilmek için iletişim becerileriniz yüksek olmalıdır. Yüksek iletişim becerileriniz sayesinde yolculara acil durumlar ve güvenlikleri açısından detaylı bilgi verebilme imkanınız bulunmaktadır.
  • Çoklu görev yapabilme: Her ne kadar zor bir meslek gibi gözükmese de rapor yazmak, hizmet vermek, yiyecek içecek kontrolü yapmak ve cihazların düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığına bakmak gibi görevleri bulunmaktadır. Bu nedenden ötürü çoklu görevleri yerine getirmeniz gerekir.

Kabin Memuru Olabilmek İçin Eğitim Seviyesi Ne Olmalı?

Kabin memuru olmak istiyorsanız minimum lise mezunu olmanız gerekir. Üniversite mezunu olan kişiler, uluslararası çalışan havayolu şirketlerinin öncelikli tercihleri arasındadır. Üniversite mezunu olan adaylar özellikle turizm, psikoloji ve kitle iletişimi vb bölümlerden mezun ise öncelikli olacaktır. Yabancı dil seviyesinin yüksek olması yani ileri derecede İngilizce bilinmesi avantaj sağlamakta olan unsurlar arasında yer alıyor.

Gelecek vaat eden 10 farklı iş fikri hakkında bilgi almak için: Gelecek Vadeden 10 Farklı İş Fikirleri

Kabin Memuru Maaşları Nasıl Hesaplanır?

kabin memuru nasıl olunur

Kabin memurlarının maaşlarının ne seviyede olduğu çok önemlidir. Hosteslerin uçuş işlemleri evresinde uyguladığı bir süreç vardır. Havaalanına gelinmesi, check-in işlemleri, bagajın teslim edilmesi ve uçağa gidilmesi gibi süreçler vardır. Kabin memurları, bu süreçlerden ücret almamaktadır. Bir kabin memurunun mesaisi uçağa bindiği an başlar ve uçaktan indiği an biter.

Host ve hostesler uçuş sürecinde ücret almaktadır. Yani mesailerine uçak dışında havaalanında geçirilen süreç dahil değildir. Uçak rötar yaptığı veya uçuşun iptal olduğu süreç içerisinde de hostesler herhangi bir ücret almamaktadır. Çalışma saatlerine verilmekte olan ücretler ise havayollarına göre değişim göstermekte olan unsurlar arasındadır.

Kabin Memurlarının Çalışma Saatleri Esnektir

Kabin memurlarının iki farklı çalışma sistemi vardır. İlk sistemde çalışanlara haftalık ya da aylık bir uçuş listesi verilir. Yani kabin memurları hangi gün nereye uçacağı hakkında bilgi sahibi olur. Bu sistemde çalışanlar çalışma günleri ile saatlerini değiştirme hakkına sahiptir. Yalnız şirketlerin uygulamış olduğu politikalara göre bu sistem değişim gösterebilir.

İkinci sistem ise çağrı sistemidir. Kabin memurları bu sistemde izinli olsa bile havayolundan gelen çağrılarla beraber hemen uçuş için hazır olmalıdır. Uçuştan bir gün önce ya da birkaç saat önce uçuş bildirimini alırlar. 

Kılık Kıyafet Kuralları Çok Sıkıdır

Kabin memurlarının son derece disiplinli bir düzene sahip olması gerekir. Özellikle kılık kıyafet kurallarına tam bir şekilde uymak çok önemlidir. Havayolu şirketlerinin bu noktada kendilerine göre yönetmelikleri bulunabilmektedir. Fakat havayolu şirketlerinin bu noktadaki ortak özelliği kurallar evresinde spesifik ve sıkı kurallara sahip olmasıdır.

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için kabin memuru nasıl olunur sorusuna cevap verdik. Umarız sizler için yararlı ve bilgi verici bir içerik olmuştur. Başka bir içerikte görüşmek üzere!

 

Bir cevap yazın