Kozmetik Mağazası Açmak [2023] İş Fikirleri

Kozmetik Mağazaları, insanların olmazsa olmaz hale gelen durumlarından bir tanesidir. Özellikle bayanların daha fazla dikkat çeken bu mağazalarda istediğiniz tüm kozmetik ve temizlik malzemelerine kolaylıkla ulaşabilmektesinizdir. Bu yazımızda ise sizlerle kozmetik mağazası açmak başlığı altında bazı bilgileri paylaşacağız.

Para kazanmak için iş fikri arayanlara çok güzel bir fırsat diyebilirim. Eğer elinizde sağlam bir bütçeniz varsa kozmetik dükkanı açmak sizler için çok mantıklı bir adım olabilir. Günümüzde artık dış görünüşe insanlar çok daha fazla önem vermektedir. Bu sebepten dolayı kozmetiğe yönlenmektedirler.

Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kozmetik kelime olarak bir kimseyi daha çekici hâle getirmek veya görünümde bulunan sorunların çözülmesine olanak sağlamak demektir. Kozmetik ürünleri ise en basitinden makyaj ve makyaj çeşitleri ürünlerin bulunduğu bir alandır.

Günümüzde Gratis, Watson gibi birçok kozmetik dükkanı çok iyi bir şekilde işlemektedir. İnsanlar o tür dükkanlara giderek kendileri için bir sürü alışveriş yapmaktadır. Özellikle bu tür alanlarda kadınlardan bahsetmekteyiz fakat erkekler de bu tür mağazalardan alışveriş yapabilmektedir. Erkekler için de kozmetik mağazalarında bir sürü içerik ve malzeme bulunmaktadır.

Kozmetik Mağazası Nasıl Açılır?

Dükkan açabilmeniz için bazı adımları tamamlamanız ve uygunluğunuzu kontrol etmeniz gerekmektedir. Dilerseniz bu maddelere kısaca bir göz atalım.

  • İlk olarak kurmak istediğiniz kozmetik dükkanı hakkında bir iş planı hazırlayın. Hazırlamanız gereken plan içerisinde iş işleyişinin tamamının bulunması gerektiğini unutmayın.
  • Elinizde bulunan sermaye miktarını ölçün. Kozmetik ürünlerin ve mağazanın kendi giderleri gibi birçok şeyi göz önünde bulunarak bütçenizin uygunluğunu kontrol etmelisiniz.
  • Mağazanızı nerede açmak istiyorsanız orada bulunan dükkanlara göz atın. Alışveriş merkezi, çarşı veya kalabalık bir nüfusun olduğu alanlarda mağazanızı açmak çok daha mantıklı olacaktır.
  • İş yerinizde kullanacağınız Raf, masa, stand gibi birçok şeyin listesini çıkarın. Alacağınız malzemelerin en uygun yollusunu almak için araştırmalar yapın.

Bu tür adımları gerçekleştirdiğiniz taktirde artık mağaza için çok bir yol kalmayacaktır. Buradan sonrasında mağazanıza müşteri çekmek için stratejiler belirleyebilirsiniz.

Kozmetik Mağazası Açmak
Kozmetik Mağazası Açmak

Kozmetik Mağazası için Maliyet Ne Kadardır?

Kozmetik mağazasının açılışıt için herhangi bir maliyet belirleyebilmek maallesef imkansızdır. Günümüzde dükkan açmada kullanılan birçok farklı alanlara sürekli zamlar gelmesi nedeniyle fiyatlar değişmektedir.

Bayilik almadan bir dükkan açmak isterseniz bu miktar ortalama olarak 100 ile 200 bin tl arasında değişebilmektedir. Ancak büyük ve gösterişli bir dükkan açmak, tabi ki işlek bir alanda mağazanızı kurmanız sizlere ortalama olarak 200 ile 300 bin tl arasında bir fiyata maliyet olabilir.

Bu tür maliyetlerin yanı sıra dükkanı satın almadığınız taktirde aylık 5000 tl kira gibi farklı maliyetlerde oluşabilmektedir. Eğer çok bir bütçeniz yok ve kozmetik sektöründe iş yapmak istiyorsanız dükkanını devreden bir kişi tarafından hazır bir şekilde satın alma yapabilirsiniz.

Ayrıca bkz: Girişimcilik Kategorimize Göz Atmanızı Tavsiye Etmekteyim

Kozmetik Mağazası İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Kozmetik mağazası açmak için resmi olarak bazı belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeleri araştırarak sizlerle paylaşmaktayız.

  • İlk adımınız bu hususta kira kontratı olmasıdır. Mutlaka kira kontratı yaptırmanız ve diğer işleme geçmeniz gerekmektedir.
  • Maliye Bildirimi: Mağazanızı aldıktan veya kiraladıktan sonra bu işlemi maliyeye giderek bildirmeniz gerekmektedir. Sonrasında maliyeden gelerek dükkanınızı kontrol edeceklerdir.
  • Çalışma İzni Ruhsatı: Maliye adımından sonra ise belediyeye giderek çalışma izin ruhsatı almanız gerekmektedir. Bu belge ile birlikte ileride dükkanınıza denetime geldiklerinde herhangi bir sorum yaşamayacaksınızdır.
  • İmza Sirküler: Notere giderek kendi adınıza bir imza sirküleri çıkarmanız gerekmektedir.
  • Oda Kaydı: Oda kaydı almanız için Esnaf ve Sanatkarlar odasına gitmeniz, gerekli belgeleri temin etmeniz geremektedir.
  • SGK kaydı: SGK kaydınız dükkan açtığınızda mutlaka olması gerekmektedir. Eğer personel çalıştıracaksınız mutlaka onlar içinde başvuru yapmanız gerekmektedir, aksi taktirde çok büyük bir ceza ile karşılaşabilirsiniz.

Kozmetik Mağazasına KOSGEB Desteği Var Mı?

Kozmetik dükkanı açmak istiyorsanız ve devletten yardım almak istiyorsanız bu mümkündür. İşletmenizi açmadan önce KOSGEB’e başvurmanız gerekmektedir. İlinizde bulunan KOSGEB müdürlüğüne giderek diğer detaylı bilgileri kolayca öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle birlikte kozmetik mağazası açmak başlığı altında bazı bilgileri paylaşmak istedik, umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Sizlerde aşağıda bulunan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilir ve bizlerle hızlıca paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın