Kreş Açmak – Kreş Nasıl Açılır? Şartları Nelerdir ?

Kreş açmak yeni ve en tanınmış girişim fikirlerinden biri olarak karşımıza geliyor. İş yaşamında kadınların şuan da aktif duruma gelmesiyle beraber okul evveli eğitiminde ve şuan ufak yaştaki çocuklar için gerekli kreşler özel eğitim kurumları ve şahıslar vasıtasıyla da kurulabilmektedir. Her girişim bölümünde bulunduğu gibi kreş bölümünde da girişim fikri geliştirilme aşaması ve uygulanması sırasında uygulanması istenilen adımlar ve bilinmesi istenilen belli maddeler bulunmaktadır. Özellikle mevzu eğitim olunca bu bilinmesi istenilen noktalar fazlaca şuan detaylı ve bilinmesi istenilen noktalardan meydana gelmiştir.

Kreş Açmak İçin Ihtiyaç duyulan Olan Şartlar

Kreş ne şekilde açılır diye düşünen girişimciler için bilinmesi ve uygulanması istenilen belli başlı şartlar bulunmaktadır. İlk olarak kreş açmak isteyen girişimcilerin çevresi çevrili minimum 450 metre karelik bir alana sahip olması gereklidir. Bu alan bireyin kendine ilişkin olabileceği gibi kiralanmış da bulunabilir. Kreşler uyku odaları, oyun odaları, tuvalet, sınıf, yemekhane gibi alanlar içermesi itibariyle karmaşık yapılardır. Çocukların gereksinimi dahilinde ki tüm alanların bir kreş içeriğinde toplanması gereklidir.

Kreş ortamı ne şekilde olmalıdır?

Kreş için ihtiyaç duyulan olan fiziki şartlardan bir tanesi de kreş açılacak olan bina içerisinde her bir çocuk için 1,5 metre karelik şekilde bir alan meydana getiren bir bahçeye sahip olması gerekmektedir. Bahçe içerisinde çocukların oyun oynayabileceği farklı oyun yapılarının da bulunması gereklidir.

Kreşin için tuvaletinde her 20 çocuğun kolaylıkla kullanabileceği 1 tuvalet bulunması lazım olur.
Kreş binası müstakil veyahut fazlaca katlı apartman bulunabilir. Eğer fazlaca katlı bir apartman içerisinde bir kreş kurulacaksa başka apartman sakinlerinin, kreş açılmasına değin yazılı izinlerinin alınmış olması lazım olur. Kreş açılması için adına getirilmesi istenilen en değerli fiziki şartlardan biri ise kreş etrafında çocuklar için tehlike oluşturabilecek herhangi bir maddenin imalatı veyahut satışı yapılmaması gerektiğidir. Buna örneğin alkollü bölgeleri gösterebiliriz.

Kimler Kreş Açabilir

Kreş açma fikrinin yanında getirdiği sualler arasından en fazla merak edileni de kimler kreş açabilir suali ve cevabıdır. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olan, minimum ilkokul mezunu olan ve yasada tespit edilen suçlardan mahkûm edilmemiş olan tüm vatandaşlar kreş açabilir. Kreş açmak için mezuniyet koşulu da belirtildiği gibi minimum ilkokul mezunu olmak gerektiğidir. Bütün bu şatları gerçekleştiren herkes belli şartlar ve anapara eşliğinde kreş açabilir ve işletebilir.

Kreşte Çalıştırılması istenilen Personeller

Kreşte çalıştırmak mecburiyetinde olduğunuz personeller.

  • Müdür,
  • Müdür yardımcısı,
  • Yüksek öğrenim müesseselerinin okul evveli öğretmenliği, çocuk gelişimi ve eğitimi, anaokulu öğretmenliği tarafınca olan bölümünden mezun olmuş topluluk sorumluları,
  • Yüksek öğrenim uygulamalarının öğretmenlik, çocuk gelişimi, psikoloji tarzı olan bölümlerden mezun olmuş olan çocuk kulübü sorumluları,
  • En düşük lise mezunu çocuk bakıcısı,
  • İlgili alanların temizliğini gerçekleştirecek temizlik personeli, aşçı ve dal personeli çalıştırılması gereklidir.

Çalıştırdığınız bütün bu personelleri de ulusal eğitim bakanlığına bildirmeniz gerekliliğini de hatırlatalım. Bu kadar elemanı çalıştırmak sizlere ağır gelecekse eğer işkur tarafından olan işbaşı eğitim uygulaması vasıtasıyla elemanlarınızı sizlerde bedavaya çalıştırmanız mümkündür. İşkur çalıştırdığınız elemanların maaşlarının minimum ücret kadar olan bölümünü ödeyecektir.

Kreş Açma Maliyeti

Kreş açmak bazı girişim fikirlerine göre daha çok anapara gerektiren bir fikirdir. Ancak kazanç seviyesi da epey yüksektir. Kreş açmak isteyen girişimciler bütün şartları adına getirebilmeleri yönünden 200 ile 300 bin TL arasında bir sermayeye gereksinim duyacaklardır. Kreş açma fiyatı ve ihtiyaç duyulan anapara dayanağı için elinizdeki birikimi kullanabilir veyahut devlet doğrultusunda tasarlanan farklı kredi ve hibe fonlarından faydalanabilirsiniz. Özellikle bir bayansanız ve kreş açmayı düşünüyorsanız hibe alabilmek ile ilgili erkeklere nispeten şuan avantajlı olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü KOSGEB kadınlara öncelik bildiği gibi kreş açmak için yaptığınız harcamaların %85′ni karşılıyor. Erkeklerde bu miktar %65

Kreş Açabilmek İçin Yasal İzinler

Kreş açmak istiyorum demekte olan girişimci kişilerin alakalı yasal izinler için toplaması istenilen belgeler; dilekçe, nüfus cüzdanı örneği, kreş yapılacak binanın adresi, alakalı bina ile ilgili belgeler, sabıka kaydı, öğrenim vaziyeti dokümanı, ikametgâh, sıhhat heyeti raporu ve tesis açma yetki belgesidir.

Bir cevap yazın