Manav Tezgahı Dükkanı Açmak ve Maliyetleri

Manav Tezgahı Dükkanı Açmak ve Maliyetleri

Manav Tezgahı Dükkanı Açmak ve Maliyetleri

Manavlar hakkında unutmamamız gereken tek şey, dükkanın konumudur. Manavcılık, getirisi ve kârının çok olduğunu düşündüren bir iş fikridir. Üstelik manav dükkanı açmak için tecrübeye ya da yüksek sermayeye gerek yoktur. Manav dükkanı açma maliyetini etkileyecek etmenler: tabela, sigorta, soğutma bölümleri ve pazarlama faliyetleri olacaktır. Kısaca bir manav dükkanı açmak için 30.000-40.000 lira sermayenizin olması yeterlidir.

Manav dükkanı nerelerde açılabilir?

Manav dükkanınızı hedef kitlenizin yoğun olduğu yerlerde açmaya önem gösterin. Bir manavın işleyebilmesi için sadık müşteri kitlenizin olması gerekir yani insanlar süpermarketlerden alacağı meyve, sebze vb. türleri manavdan alabileceklerini idrak etmelidirler. Tabi ki dükkanınızda ne kadar çeşit olursa müşteri yoğunluğunuz o kadar artar. Manavınız için a101, bim, şok gibi süpermarketlerin olmadığı bir köşe seçmeniz daha yararlı olur.

manav dükkanı açmak
manav dükkanı açmak

Manav İçin Ürün Seçimi

Yeni bir konumda dükkan açacağınız için müşteriler gelip sizi tanımaya çalışacaktır. Tanışmanızda onların alışveriş yapmasıyla olur. Bu sırada manav dükkanı ve sizinle intiba devam edecektir. Örneğin; çok pahalı, ürünleri çürük, temiz bir yer değil gibi olumsuz düşünceler olur. Tabi bunun yanında olumlu düşünceleri de olacaktır.

Müşterilerinizin sizin ve dükkanınızın hakkında olumlu düşünceleri olması için ilk ay daha fazla emek vermeniz gerekmektedir. Çürük ve görüntüsü bozuk ürünleri sık sık ayıklayın genellikle hijyene önem verin. Ürünlerinizde mutlaka fiyat etiketi olsun. Ürün fiyatlandırması yaparken çevrenizdeki işletme mekanlarını dikkate alın ilklerde sadık kitlenizi ve müşteri ilginizi çekmek için oldukça uygun fiyata satın.

Manavda Satılabilecek Meyve Ve Sebzeler
Manavda Satılabilecek Meyve Ve Sebzeler

Manavda Satılabilecek Meyve Ve Sebzeler

Armut, Avakado, Çilek, Dut, Elma, Erik, Greyfurt, İncir, Karpuz, Kavun, Kiraz, Limon, Muz, Nektar, Portakal, Şeftali, Üzüm, Vişne, Nar, Mandalina gibi vb. meyveleri mevsimine göre satabilirsiniz. Satışta önem gerektiren şeyler ürünleri olabildiğince taze tutmanız ve en iyi şekilde muhafaza etmenizdir. Bu durumlarda özellikle sulama ve soğutma sisteminizden yararlanmalısınız. Sebze olarak ise; Akdeniz yeşilliği, bamya, bezelye, biber çeşitleri, brokoli, domates, dere otu, fasulye, göbek salata, havuç, ıspanak, kabak, kereviz, kıvırcık, mantar, marul, maydanoz, mısır, patates, patlıcan ve soğan gibi ürünleri satışa sunabilirsiniz. Manav Ürün çeşidi ne kadar çok olursa o kadar müşteri yoğunluğunuz olur.

manav tezgahı dükkanı açmak maliyetleri
manav tezgahı dükkanı açmak maliyetleri

Daha farklı iş sektörlerine atılmak istiyorum diyorsanız kazançlı iş fikirleri kategorimizi tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın