Sermayesiz İş Kurmak

Sermayesiz iş kurmak isteyenler içi Türkiye fırsatlarla dolu bir ülke. Birçok potansiyeli yakalayabilme fırsatını yer aldığı Türkiye’de ne yaptığını bilen bir girişimci için anapara ciddi bir sorun değildir. Sermayesiz iş kurmak için bilhassa devletin hibe ve teşvik uygulamaları kullanılabiliyor. Bu uygulamalar vasıtasıyla yalnızca 2017 senesinde 100 binden fazla girişimci iş sahibi oldu. Hiç teşvik ya da hibe alamayacağına inanan girişimciler dahi hızlıca bu uygulamalar vasıtasıyla patron olma fırsatına sahip oldu.

Türkiye’de girişimcilerin desteklendiği çoğu müessese yer alıyor. Bu kurumların başında KOSGEB yer alırken, ayrı olarak İŞKUR ve Bakanlıklar da ciddi potansiyel taşıyor. Son olarak her il ve ilçede tespit edilen belediyeler de girişimci ve iş sahibi olmak isteyenler için kurumlara sahip.

SERMAYESİZ İŞ KURMAK FİKİRLERİ

  • Sermayesiz iş kurmak istiyorsak ilk uğramanız zorunlu olan müessese İŞKUR’dur. İŞKUR’un Uygulamalı girişimcilik Belgesine başvurmanız, sermayesiz iş sahibi olmanızın ilk adımıdır.
  • İŞKUR’dan Uygulamalı girişimcilik belgesi aldıysanız şayet şimdi hibe ve teşvik uygulamaları için KOSGEB’e gitmeniz gerekmektedir. KOSGEB’e gittiğiniz vakit çoğu danışman ile karşılaşacaksınız. Bu danışmanlardan hangi işi yaparak, hangi teşviklerden faydalanabileceğinize ait bütün verileri alabiliyorsunuz.
  • KOSGEB’te hiç paranız olmadan iş fırsatlarına sahip oluyorsunuz. KOSGEB iş yeri açılışları için de destekler sunuyor, bu nedenden dolayı hiç paranız olmadan da iş yeri açma şansınız var. Ayrıca işinizi büyütmek için de çoğu faizsiz kredi KOSGEB doğrultusunda aktif olarak sunulmaktadır.
  • Sermayesiz iş kurmanın bir başka değerli yolu ise bakanlıklardır. Birçok bakanlık hiç paranız olmadan hibe uygulamaları düzenlemektedir. Bakanlıkların resmi duyurularını izleyerek yeni teşvik programlarından haberdar olabilirsiniz. Son 3 ayda verilen teşvik uygulamaları ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan gelen lisanslı depoculuk teşviki, Besin, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gelen Genç çiftçi projesi ise önemli oranda ilgi çekiyor. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da son günlerde çoğu teşvik programı var.
  • Sermayesiz iş kurmanın en son önerdiğimiz yolu ise belediyelerdir. Hemen vakit kaybetmeden her belediye bu hususta girişimler başlatıyor. Bulunduğunuz il ya da bölgenin belediye başkanlığına gittikçe bu hususta malumat alabilirsiniz. Örneğin en son Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları doğrultusunda fazlaca ciddi çalışmaların yapıldığı verisini aldık. Birçok belediyede böyle meslek ve sanat eğitimleri için atölye ve kurslar var, kesinlikle şunlar ile ilgili malumat alabilmek için belediyenize müracaat edin.

Başarı olmak için ipuçları

İşinizle alakalı fikirleri her kısımda başkalarıyla paylaşmayın. Anlattığınız mükemmel fikirleriniz diğerleri doğrultusunda çalınabilir. Bu yüzden bönce davranmayın.
Eğer fikriniz çalınırsa bu haince hareket tüm güveninizi yerle bir eder. Önlem alabilmek bu vaziyeti iyileştirmeye çalışmaktan henüz iyidir.

Kira sözleşmeleri ya da işe yeni başlayan çalışanlar için belirli zamanlı iş sözleşmeleri gibi uzun vadeli sözleşmeler yapmamaya çalışın. Özellikle işletmenin ilk senesinde sebep etkin olacağınız ile ilgili belirsizlikler varken devasa taahhütlerde bulunmanız yalnızca akılsızlık gerçekleşir. Bunu sakın yapmayın.
Mümkün olduğunca borç para almamaya çalışın. Nakit para kraldır. Böyle devam edin. Eğer paranız olmazsa harcamada yapamazsınız ve devasa etkinlik giderlerini üstlenmek mecburiyetinde da kalmazsınız.

Bir cevap yazın