Üniversitede Para Kazanma Yolları

Her ekonomik sınıftan, üniversite öğrencisine yönelik ”Üniversitede Para Kazanma Yolları” sizler için hazırladık. Ekseriyetle ülkemizde öğrenciliğin realitesi malum; fakirlik. Yok değişti diyorsanız en çok fakirliğin bir tık üstü meydana gelmiştir. Aşağıda sizin için sunduğum ve kişiliğinize ideal para kazanma formülünü tecrübe ederek talebelik hayatınızı henüz ferah bir biçimde geçirebilirsiniz.

1)Üniversite Kampüsündeki İşler : Şayet para kazanmak istiyorsak, kampüse adım atar atmaz gidin rektörlüğe iş başvurunuzu yapın. Bir talebe için en kebap gelir artırma yöntemlerinden biri kampüste üniversite bünyesindeki işlerden birini yapmaktır. Kütüphane, büro işleri, v.s. Bu işi bir şeklinde bulursanız talebelik hayatınız süresince bırakmayın derim.

2)Serbest yazarlık : Bloglara ya da web sitelerine orjinal makaleler yazabilirsiniz. Örneğin iibf öğrencisi iseniz ve gündemi takibini sürdürüyor ve entelektüel alt yapınıza güveniyorsanız. Güzel ve orjinal bir makale yazdığınızda bundan sonra bunun parasal bir kıymeti var. Bloglara ya da alakalı sitelere e-posta atarak misafir yazarlık inşa etmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Veya direk makalenizi satabilirsiniz. Blogger ‘lık bundan sonra fazlaca yaygınlaştığından ülkemizde de birden fazla tercih var. Kim para verir benim yazıma diye düşünmeyin.

3)Spor hakemliği : Spor hakemliği bir talebe için nefis bir fırsat şayet koşulları taşıyorsanız bence hiç zaman kaybetmeden bu işe yönelebilirsiniz. Öğrencilik hayatınızı hem zaman hatta parasal olarak değerli ölçüde rahatlatacaktır.

4)Youtube için video üretin : Bu maddeyi galiba uzun uzun anlatmama gerekse yok. Youtube ‘da videolarınızı yayınlayıp seyirci kitlesi oluşturup, bu videolar aracılığı ile Google ‘dan gelir sağlayabiliryorsunuz. Bir talebe için en iyi para kazanma yollarından biri denilebilir gerçekte.

5)Özel ders vermek : Yalnızca matematik mezunları değil, matematik alt yapısı iyi olan bütün öğrenciler içerisinde geçerli. Çünkü ilkokuldan tutun liseye kadar geniş bir talebe portföyü var. İkinci olarak ise İngilizce alt yapısı iyi olanlar. Mükemmel İngilizce bilmenize gerekse yok. Bazen ilkokul öğrencilerinin etütleri dahi sizin için makul bir para kazanma yolu bulunabilir. Ortalama bir İngilizce ile bu etütleri kotarabilirsiniz.

6)Blogger ‘lık : Bundan sonra blog yazarlığı fazlaca süregelen. Kendinize güveniyorsanız iyi olduğunuz ve beğeni aldığınız bir bölgede makaleler yayınlayarak bir blog açabilirsiniz. Google adsense reklamları ile parada kazanabilirsiniz. Siz öğrenciler için para kazanma yolları üstüne düşünürken bu opsiyonu başkalarından ayırmanızı öneririm. Bu tercih gelirinizi artırmanın yanında şahsi gelişiminize de katkı sağlayacaktır. Hatta nitelikli bir bloğunuz olursa iş bulma süreçlerinde dahi sizin lehinize neticeleri bulunabilir. Ancak kaç blog iyi kazanıyor bu bir sual işareti. Bu noktada yalnızca kalifiye muhteva üretebileceğinize güveniyorsanız ve kafi zamanı ayırmayı göze alabiliyorsanız şiddetle tavsiye edilir.

7)Uber Taksilerde Şöförlük : Uber Taksi ‘ye bir müracaat yapıp bunu denemenizi öneririm. Klasik taksi şöförlüğü ile karıştırmayın. Uber ‘de dilediğiniz vakit programlamayı kapatıp çalışmama imkanınız var. Üstelik Uber şu lâhza Türkiye piyasasına yeni girdiği için ödediği ücretler fazlaca iyi. Aslında yalnızca öğrenciler için değil derhal her insan için para kazanma yolları arasında sayılabilir. Sadece hafta sonları çalışarak ciddi paralar kazanmanız olası.

8)Çocuk bakıcılığı : Öğrenciler için para kazanma yolları arasında; galiba kız öğrenciler için harika bir tercih. Bununla alakalı iş ayarlayan kuruluşlar var, onlara cv‘nizi bırakabilir ya da çevrenize duyurabilirsiniz. Bunu full time bakıcılık gibi düşünmeyin. Örneğin gayret gösteren bir anne baba akşam mesaiye kaldığında, bakıcısının da işi çıktığında akşamları geçici olarak bakıcıya gereksinim duyabilir. Bu noktada siz döneme girebilirsiniz ve iyide kazanabilirisiniz. Tabi çocuklarını seviyor olmanız ön şart.

9)Garsonluk : Bilhassa güzide mekanlarda üniversite öğrencisi garsonlara part time olarak sıcak bakılabiliyor ve hafife alınmayacak ölçüde para kazanma şansınız var. Bahşişler, mesailer v.s.

10)İyi olduğunuz işi yapın : Hangi bölgede kendinize ve bilginize güveniyorsanız o işi yapın. Bu noktada daha fazla web ve teknoloji konusunda işlerden söz ediyoruz. Grafik tasarımcılığı, Web sitesi kurmak, editörlük v.s.

11)Part time – Call center : Gelirinizi arttırır mı : evet. Tavsiye eder miyiz : Hayır. Eğer yanıyorum para gerekli diyorsanız fakat o noktada bulaşmanız gerekliliğini tahmin ediyorum . Gelir elde etme yöntemleri arasında arasında açık ara en kötüsü. Ne gerçekleşir ne olmaz yazalım dedik.

12) Çevirmenlik : Başta ingilizce olmak suretiyle herhangi bir dili bilen öğrenciler oranla bahtlı. Maddi yönden zor vaziyete düştüklerinde çevirmenlik yaparak hayatlarını sürdürebilirler. Hatta ingilizce dışında diller bilenler henüz bahtlı zira daha çok kazanma imkanları var. Sonuç olarak Öğrenciler için para kazanma yolları ile ilgili sual, görüş ve önerileriniz var ise, yorum bölümünden kendimize bildirebilirsiniz. Görüşlerinizi yazının içerisine aktararak bu konudaki muhtevası zenginleştirmemize yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın