Arama Motoru için Önemli SEO Öğeleri

SEO nedir?

Web sitenizin arama motorunda üst sıralarda listelenmesini istiyorsanız SEO çalışmalarınızı eksiksiz ve kusursuz olmalıdır. Profesyonel destek alarak yapacağınız bu çalışmalarda dikkat etmeniz gereken başlıca nokta anahtar kelimeler ve meta description çalışmalarıdır.

Arama motoru optimizasyonunun temel yapı taşı olan anahtar kelimeler sorgu sayfalarında eşleştirilir. SEO için ilk ve en önemli adım olarak kabul edilen bu kelimelerin seçimi ve optimizasyonuna dikkat etmek gerekir. Yalnızca bir kelime ile ilk sıralara erişmek kolay olmayacağından iki ya da üç kelimeli, aranma potansiyeli yüksek olan anahtar kelimeler tercih edilmelidir. Bu gibi detaylara hakim olmanız SEO açısından sitenizi en iyi konuma taşıyacaktır. Anahtar sözcük nedir sorusuyla ilgili araştırma yaptığınızda kelime seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

SEO için önemli olan diğer bir ölçüt de meta description kavramıdır. Web sayfasının içeriği ile ilgili kısa bir açıklamanın yapıldığı bu tanımlama şekli trafiği etkileyen unsurlar arasındadır. Arama sonuçlarında kullanıcılar tarafından görülebilen açıklamalar mutlaka SEO uyumlu olmalıdır.

Meta Description Nedir?

Bir HTML özelliği ve açıklama olan meta description kullanıcıların tıklanma oranları üzerinde doğrudan etkilidir. Ortalama 160 karakter uzunluğunda olan bu açıklamaları seçerken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Meta description nedir diye araştırdığınızda her sayfa için özgün bir açıklama yazmanız gerektiğini görebilirsiniz. Bu açıklamalarda sayfaya ait anahtar kelime yer almalı ancak en fazla iki ya da üç kere geçirilmelidir. Yapacağınız açıklama sayfanızın küçük bir özeti şeklinde olmalı, bu açıklamalar kullanıcıları bilgilendirecek şekilde hazırlanmalıdır. Eğer arama motoru ilgili açıklamayı beğenmezse kendi cümleler seçerek açıklama oluşturur. Bu nedenle verimliliği artırmak adına açıklama kısmında daha özenli davranmalısınız. “Meta description nedir?” hakkında daha fazla bilgi için SEM SEO web sitesini ziyaret edin: https://www.semseo.com.tr/rehber/seo-sozlugu/meta-description-nedir

Anahtar Kelime Nedir, Nasıl Seçilir?

Sen denildiğinde akla ilk gelen unsurlardan biri anahtar kelimelerdir. Anahtar sözcük nedir sorusuna yanıt aradığınızda bu kelimelerin web sitenizin içeriğini tanımlaması gerektiğini göreceksiniz. Başlangıç aşamasında kelime seçerken buna özel hazırlanmış araçlardan yardım alabilirsiniz. Seçtiğiniz kelimelerin yoğunluğunu da iyi ayarlamalısınız. İkili ya da üçlü anahtar kelimeler için ideal yoğunluk %3 ile %5 arasındadır. Bunun üzerinde kelime sayısı sitenizin görünümünü olumsuz yönde etkileyebilir. Seçeceğiniz kelimelerin miktarının yanı sıra kalitesine de dikkat etmeniz gerekir. Bu kelimeleri URL, dosya adları, sayfa başlıklarında, header içinde kullanabilirsiniz. Hangi kelimeyi ne şekilde kullanacağınızı daha doğru belirlemek için SEM SEO deneyiminden yararlanabilirsiniz. Uzman ekip eşliğinde kesintisiz destekle yapacağınız çalışmalar site performansının her zaman yüksek olmasını sağlayacaktır. “Anahtar sözcük nedir?” sorgusu için SEM SEO sayfasına gidin: https://www.semseo.com.tr/rehber/seo-sozlugu/anahtar-kelime-nedir

 

Bir cevap yazın