Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Eder ?

Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Eder

Bankadan kredi çekmek istiyorsanız ve kredi çekerken direk red almadan gerekli kriterleri yerine getirerek sorunsuz bir ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorum diyorsanız, öncelikle bu yazımızı okumalısınız.

İhtiyaç olduğu anlarda bankalara yapılmakta olan finansal destek amacıyla yapılan başvurular, bazı zamanlar hemen olumlu yanıt alırken bazı zamanlarda da gerekli prensipler olmamasından dolayı Red alınabilmektedir. İhtiyaç kredileri başvuru yapmış olan kişinin ihtiyaçlarını karşılamak adına yönelik hazırlanan çalışmadır. tüm bankalar bu hizmeti sizlere sağlarken oluşabilecek olan riskleri en aza indirmeye çalışmaktadırlar. Sizlere bu yazımızda bankada Kredi verirken nelere dikkat eder ? sorusunun cevabını yanıtla yazacağız. Verecek olduğumuz bu bilgiler doğrultusunda sizlere doğru başvuru yaparak olumlu yanıtlar alabilirsiniz.

Bankalar Kredi Sağlarken Dikkat Ettiği Kriterler

İhtiyaç kredilerinde ki başvuruların kesin olarak ilk başta olumsuz yanıt almasındaki ilk sebep başvuran kişinin ödeme geçmişidir.  Bankada yapılan kredi risk raporu incelemesi aşamasında yasal takibe takılmış ve ödemelerini düzensiz bir şekilde sürdürdüğü ödemeleri bulunuyorsa başvurunuz geçersiz sayılır.

Aylık düzenli gelir ödemesi

Başvuru esnasında kişilerden aylık net gelir bilgisi istenmektedir. Düzenli bir gelip kontrolü sağlanarak,  ödemelerin teminat altına alınması sağlanmaktadır. Bankalar tarafından kişilere kullandırılacak olan Maksimum kredi limiti de bu şekilde belirlenmektedir. Aylık alınan net geliri Bankaya maaş bordrosu ile birlikte beyan edilmesi gerekir. İhtiyaç kredilerinde ki olumsuz sonucun alınmasının bir nedeni de gelinle örtüşmek dolan limit talebinde bulunmamasıdır.  Örnek vermek gerekirse 2000 TL üzeri geliri olan bir kişi, başvuru esnasında yüksek bir meblağ istediğinde, örtüşmeyen bilgiler dolayısıyla başvuru olumsuz sonuçlanır. Aynı gelir üzerinden değerlendirme yaparsak, tüketicinin Faizin geri ödeme yansıtılması ile beraber maksimum 8000 TL ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilir.

Mevcut kredinin bulunması

bir kişinin ödemekte olduğu bir ihtiyaç kredisi olmasından dolayı, Özellikle de bunu yeni çekmiş ise başvurudan olumlu bir yanıt alması Bir Hayli düşüktür. yeni bir ihtiyaç kredisi çekmek için en azından ödemekte bulunduğu kredi taksitleri yarıya kadar düşmüş olması gerekir. düzenli bir şekilde ödemeler sağlıyorsa, geçmiş dönem ödeme performansı değerlendirildiğinde, devam etmekte olan bir krediniz de olsa uygun bir limiti kadar kredi çekmenize izin verirler.

İhtiyaç kredisinde yaş limiti

Bankaların sağladığı kredilerden yararlanabilmek için tüketicinin 18 yaşını doldurmuş olup 70 yaşın altında olması gerekmektedir. Üst yaş sınırı kişinin kredi vadesi ne göre belirlenmektedir. Örnek vermek gerekirse 69 yaşında olan başvuru sahibi maksimum 12 ay vadeli bir şekilde ihtiyaç kredisi kullanabilmektedir.

Kefil Olmak

Herhangi bir kefil olma esnasında,  bir başkasına kefil olmuş olan kişiler, karşı tarafın gecikmeli ödemelerinden de etkilenmektedir. Kefil olmuş olduğunuz kişi ödemelerini gecikmeli bir şekilde yapıyorsa sizin Kredi notunuz da olumsuz şekilde değerlendirilmektedir.  Siz de birine kefil olduysanız, Kredi notuna bakmak için Findeks üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Belirtmiş olduğumuz tüm kriterler, bankaların kredi verirken dikkat etmekte olduğu unsurlardır. Tüm bu koşulları yerine getirmiş olsanız bile Bankadan İlk defa kredi çekiyorsanız onay almanız biraz zor olabilir. Bu durumda Kredi çekmek istediğiniz bankadan ilk başta Kredi kartı kullanmak istemelisiniz. Aldığınız kredi kartını düzenli bir şekilde kullanarak ödemelerinizi sağlayarak Birkaç ay sonra rahatlıkla kredi çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın