Popüler İş Fikirleri

Teknolojinin gelişmesiyle, dijital ürünler pazar içerisinde daha çok tutulmaya başlıyor ve ortaya yeni iş fikirlerini getiriyor. Popüler iş imkanları ile bir çok kişi yeni işlere atılıyor. Popüler iş fikirleri arasında yer alan teknolojiye yönelik işleri sizler için aşağıda sıraladık.

DRONE YAPIMCILIĞI

İnsansız hava araçları (UAV – Unmanned Aerial Vehicle) şeklinde de bilindiği üzere drone’lar, nihai senelerin artan yıldızı. Bütün dünyada 7.5 milyar dolarlık piyasanın yer aldığı öngörülüyor. Amatörlerin kullandığı birkaç surat dolarlık modellerden, askerlerin operasyonlarda kullandığı birkaç surat bin dolarlık modellere kadar çok değişik yelpazede üretimi uygulanan drone’lar, uzaktan kumandalı helikopterler gibi. İnsani yardımlardan, ilmi incelemeler, güvenlik güçlerinin gözetleme faaliyetlerinden mal teslimlerine kadar çok farklı işlerde kullanılabiliyor.

Neden popüler?: Hükümetler drone’lara evvel oyuncak gözleri ile baktı ve öneme almadı. Fakat onlarla neler uygulanacağı anlaşılınca kimi yasak ve kısıtlamaları gevşetmek mecburiyetinde kaldılar. Bu halde dünya genelinde tahminen 300 bin şahsa iş bulma olanağı doğdu.

Gerekli maharetleri neler?: Bu sektörde çalışmak içerisinde IT (Information Technology) işçisi olmanın yanında inşa etme, pilotaj ve gözlem alanlarında da malumat ve deneyim sahibi olmak gerekmektedir.

Engelleri neler?: Drone içerisinde araştırma-geliştirme ve üretime, anapara yatırımı yapmanın bedeli epey yüksek. Sektöre yeni girenler, rekabet üstünlüğü sağlayabilmek içerisinde kendisi kalifiye drone’lerini yapıp patent almalılar.

Sakıncaları neler?: Ticari drone’lar içerisinde yapım müsaadeyi alabilmek basit değil. Kısıtlayıcı programlar, ülkeden ülkeye değişiyor. Bürokrasiyle uğraşmak gerekmektedir.

Rekabet vaziyeti nasıl?: Şuandan piyasada birden fazla drone yapımcısı yer alıyor. Gelecekte bu sayı henüz da artacak. Piyasada iyi bir ad inşa etmek içerisinde değişik bir drone üretmek gerekmektedir.

Gelişimi nasıl?: Sektör her sene ortalama olarak yüzde 5.8-6.5 arası büyüyor. 2023’de günümüzün iki katı büyüklüğünde bir piyasa bekleniyor.

SANAL GERÇEKLİK

Geçen sene 3-4 milyon adet sanal gerçeklik gözlükleri satıldığı öngörülüyor. Değişik yazılımların bulunduğu kartlarla bireyi üç ebatlı hayali dünyalara götüren bu gözlükler, özelliklerine göre 20-700 dolar arası fiyatlara satılıyor. Fakat henüz profesyonel işi bir gözlük ararsanız bir kaç bin doları gözden çıkarmanız gerekmektedir. En çok eğitim ve personel yetiştirme işlerinde kullanılıyor.

Neden popüler?: Şirketler, personel yetiştirme maliyetlerini büyük oranda düşürüyor. Sanal gözlükler, pahalı simülasyon sistemlerinin konumunu alıyor. Eğlence emelli kullananlar, sanal turistik turlar yapabiliyor, sanal oyunlar oynayabiliyor. Bu gözlüklerin, mobil cihazlardan ardından en fazla ileriki vaat eden teknoloji olduğuna net gözleri ile bakılıyor.

Gerekli maharetleri neler?: Külüstür ekonominin becerileriyle bu sektöre giremezsiniz. Bunun içerisinde iyi bir yazılımcı, iyi bir bilgisayar eksperi, donanım imalat metotlarını bilen bir mühendis olmalısınız. Ayrıca sanal realite video çekimleri inşa etmeyi da çok iyi bilmelisiniz.

Engelleri neler?: Bu işe girmeden evvel yatırımı yüksek bir araştırma-geliştirme departmanı oluşturmanız gerekmektedir. İşin maliyetinin devasa kısmı bu.

Sakıncaları neler?: Pazar uzmanların, bunun gelip geçici bir istek mi yok ise geleceği olan bir sektör mü bulunduğu ile ilgili düşünce birliğinde değiller. Gözlükleri geçici istek olmaktan çıkarmak içerisinde defalarca kez yeni yazılımlar geliştirmeli, yeni video çekimleri yapmalısınız.

Rekabet vaziyeti nasıl?: Dünyada 60 kadar şirket bu işi yapıyor. Bir bölümü program, bir bölümü donanım, bir bölümü da muhteva hazırlıyor. Sektörün hangi dalında yer alacağınıza hüküm vermelisiniz.

Gelişimi nasıl?: 2025 senesinde bu sektörün, global olarak 62 milyar dolarlık bir pazarı olacağı, 2023 senesinde ise 34 milyon cihazın satılacağı hesaplanıyor.

YAPAY ZEKA

Bilgi edinme, algılama, görme, düşünme, tasarlama, bellekte tutma, sorun çözme ve hüküm verme gibi insan zekasına has kabiliyetlerin, insan eliyle uygulanan suni ortamlar doğrulusunda da uygulanması. Bu alandaki çalışmalar 1940’lardan ardından var. Günümüzde robotların, kendiliğinden giden otomobillerin ve binlerce programın arkasındaki teknoloji bu. Yarın şirketlerin ne vakit toplantı yapacaklarına ve neler konuşacaklarına, suni zekalı sistemler hüküm verecek. Bizim nerede ve neden tatil yapacağımıza da.

Neden popüler?: Geride bıraktığımız sene ithal yanlızca ABD’de suni zeka teknolojisine 500 milyon dolara yakın yatırım yapıldı. Bu rakam, yalnızca beş sene öncesinin yatırım miktarının yirmi katı.

Gerekli maharetleri neler?: çok ilerlemiş bilgisayar becerilerine sahip olmalısınız.

Engelleri neler?: Son zamanlarda suni zeka eksperleri basit bulunmuyor. Olanları da robot ve araç yapımcısı devasa şirketler istihdam ediyor. Kalifiye personel bulmak basit değil.

Sakıncaları neler?: Suni zekanın silah endüstrisinde uygulanması, insaniyet içerisinde mesele yaratabilecek.
SpaceX’in kurucusu Elon Musk ve Apple’m ortak kurucularından Steve Wozniak, bu konudaki kaygılarını henüz evvel ifade etmişlerdi.

Rekabet vaziyeti nasıl?: iPad’lerde kullanıcının bilgisayarla konuşmasına olanak veren Siri uygulamasından endüstri robotlarına kadar sektörün her dalında rekabet boğaz boğaza.

Gelişimi nasıl?: 2023 senesinde yalnızca ABD’de 9.2 milyar dolarlık suni zeka sektörü oluşacağı öngörülüyor. Bu rakam, 2014 rakamının tam iki katı. İki sene ardından akıllı makineler piyasası, yüzde 20 büyümüş olacak.

YİYECEK Çözümleme TEKNOLOJİSİ

Yiyecek sektörü, web ve mobil teknolojiler vasıtası ile imalat mertebesinden dağıtıma kadar çok fazla tesir ve kârlı bir şeklinde yürütülecek. Bunları pişirecek, hazırlayacak mutfak aletleri dahi akıllı teknolojilerle yaşamımızı basitleştirecek. Hepimiz, yiyecek envanteri yönetiminde usta olacağız. Böylece besinlerin çöpe atılma seviyesi da büyük ölçüde düşecek. Bu teknolojiye ABD hakim derken sahneye Çin ve Hindistan gibi devasa oyuncular da çıktı.

Neden popüler?: Yanıtı çok kolay. Gömlek satın almayabiliriz fakat her sabah yemek ihtiyacını gidermek mecburiyetindeyiz. Geçen sene bu teknolojiye uygulanan global yatırım miktarı, 6.5 milyar doları buldu.

Gerekli maharetleri neler?: Gıda maddelerinin depolanması, işlenmesi, dağıtımı ve lojistik gibi alanlarda malumat ve tecrübe sahibi olmalısınız. Ayrıca programı kuvvetli internet ağlarına ve bilişim teknolojisi bilgisine hakim olmalısınız.

Engelleri neler?: Bu sektörün kimi segmentleri, irili ufaklı, kalabalık bir şirketler grubu doğrulusunda işgal edilmiş gibi görünebilir. Ar-Ge’ye de ehemmiyetli bir para ayırmalısınız. Fakat yeni de olsanız, sermayeyi yüksek tutup, hassas bir çalışmayla eskilerin önüne geçebilirsiniz.

Sakıncaları neler?: Yiyecek çözümleme teknolojisi, daha emekleme çağında. Akıllı mutfak cihazları da çok süregelen değil. Çok az şahıs, butları denedi. Geniş kitleler içerisinde bu teknoloji daha çok yeni.

Rekabet vaziyeti nasıl?: ABD’de 90 kadar şirket, web üstünden gıda maddesi ve akıllı mutfak aletleri satışı yapıyor. Bu işle uğraşan şirket adedi ABD içerisinde dahi çok değil.

Gelişimi nasıl?: Yiyecek ve meşrubat maddelerinin e-ticaret satışları her sene yüzde 17 oranında büyüyor.
ABD’de yiyecek meşrubat satışı, 600 milyar dolarlık bir piyasa meydana getiriyor.
E-ticaretin bu pazardaki hissesi yalnızca 9.4 milyar dolar (Hep ABD’den misal veriyoruz.
Ama farklı ülkelerden istatistik gelmiyor).

KURUMSAL SAĞLIK

Sağlık masraflarının gittikçe yükselmesi, firmaları, çalışanlarının sağlığını gözetmeye sevk etti. Bir elemanın, bir hafta hastalık müsaadeyi almasından doğan iş kaybı ehemmiyetli rakamlara ulaşınca, çalışanları sıhhatli tutmak fazla ekonomik oldu. ABD’de şirketlerin, çalışanlarının sıhhati içerisinde harcadığı her bir dolar, şirkete 3.8 dolarlık tasarruf olarak geri dönüyor.

Neden popüler?: Daha az sıhhat harcamaları amaçlayan şirketler, müessesesel sağlığa ehemmiyet vermeye başladı. 2023 seneme kadar müessesesel sıhhat hizmetlerinde adisyon edilemeyecek derecede patlama yaşanması bekleniyor.

Gerekli maharetleri neler?: Genel sıhhat tavsiyelerinin yanında bir şirketin elemanlarını sıhhatli tutmak içerisinde izlenen yollar birbirinden değişik bulunabilir. Mesele, elemanlara gerilim yönetimini öğretmek, sigarayı bıraktırmak kadar basit olmayabilir.

Engelleri neler?: Bu bölgede görev vermek isteyen şirketler, beslenme eksperlerinden, kül-tür-fizik çalıştırıcılarına kadar geniş bir kadro meydana getirmek mecburiyetinde.

Sakıncaları neler?: Müessesesel sıhhat, elemanlar içerisinde bir mecburilik değil. Herkesi sıhhatli ve formda olmaya zorlayamazsınız. Tiryakiler, sigaradan vazgeçmek istemeyebilir. Uğraşması zor bir iş.

Rekabet vaziyeti nasıl?: Birçok ülkede, bu işe seneler evvel başlayarak, bu gün rekabet edilemeyecek kadar büyümüş şirketler var. Bu bölgede yeni işe başlayarak olmak, bir üstünlük değil kuşkusuz.

Gelişimi nasıl?: Bu sektör, senelik yüzde 6.3 oranında büyüyor. Önümüzdeki senelerde yüzde 7.8 oranında büyümesi bekleniyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR İNŞAAT MALZEMELERİ

Artık moda, sürdürülebilir inşaat malzemesi üretmek. Bu, ABD’de 36 milyar dolarlık bir piyasa. Bu malzeme ile uygulanan inşaatlar, “yeşil binalar” olarak adlandırılıyor. Yemlenmesi gerektiğinde, sökülen külüstür malzemeler, yine dönüştürülebiliyor. Böylece enerji, su ve başka kaynaklardan ehemmiyetli oranlarda tasarruf sağlanıyor. Eski malzemeler yeniden dönüşüme girdiğinden inşaat atığı, moloz, kirlilik de en düşük düzeyde kalıyor.

Neden popüler?: Devamlılığı garanti olan bir iş. Bugün hükümetler, sürdürülebilir inşaat malzemelerini teşvik ediyor. Yarım yasalarla mecburî duruma getirebilirler.

Gerekli maharetleri neler?: İşe yeni başlayanlar, mimari dizayn ve yeşil bina inşaat tekniklerini çok iyi bilmeliler. Müşterilerin değişik taleplerini karşılayacak malzemeleri çok iyi tanımalılar.

Engelleri neler?: Bu iş, ananesel binalar içerisinde kereste, beton, çelik geliştirmeye benzemiyor. Sürdürülebilir malzeme üretmek içerisinde kalifiye makineler ve ekipman gerekmektedir. Bunları bilecek ve kullanacak elemanları işe almanız gerekiyor.

Sakıncaları neler?: Sürdürülebilir inşaat malzemelerinin tarihi, çok külüstür değil. Bu malzemeleri, ananesel inşaat yapmış şirketlere pazarlamakta zorluk çekebilirsiniz. Bir mecburilik yok ise, gelenekselciler, yeni malzemeye fazla yüksek maliyet vermek istemeyecektir.

Rekabet vaziyeti nasıl?: Bu sektörde de çeşmenin kafasını tutmuş birkaç devasa şirket, size rekabet talihi vermeyebilir.

Gelişimi nasıl?: Sektör, 2010’dan bu yana senelik ortalama yüzde 11.8 oranında büyüyor.

Bir cevap yazın