Radyo Kanalı Açmak

Radyo Kanalı Açmak

Geçmiş dönemlerde radyo kanalı açmak oldukça popüler bir iş alanı iken günümüzde internetin hayatımıza girmesi ile bu iş alanı eski popülerliğini yitirmiştir. Günümüzde hala yayın hayatına devam eden radyo kanalları olmasına rağmen çoğunluğu kapanmıştır. İnternet radyoculuğunun gelişmesi radyo istasyonlarının ve radyo kanallarının pabucunu dama atmıştır. Müzik dinleme siteleri, çeşitli müzik kanalları ve müzik programlarının internette her an ve her zaman bulunabilmesi radyo kanallarına olan ilginin bitme noktasına gelmesine neden olmuştur.

Bu sebeplerden dolay radyo kanalı açıp buradan kazanç sağlamak şuan için kazançlı bir iş sahası olarak görünmemektedir.

Radyo Kanalı Nasıl Açılır?

Kanunlarda yapılan değişikliklerden dolayı yeni radyo kanalı açmak için lisans vermek ortadan kalkmıştır. Bundan dolayı yeni bir radyo kanalı açmak yerine eskiden lisans alınıp kurulmuş bir radyoyu almak veya radyo kanalını kiralamak en uygun yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde radyo açmak oldukça zahmetli bir iş olarak gözükmektedir. RTÜK’e 10 yılda bir ödenen bir lisans ücreti bulunmaktadır. Bu da oldukça yüklü bir tutardır. Bunun yanına devir işlemleri, evrak işleri ve noter masrafını da eklediğimiz zaman bir hayli pahalıya gelmektedir.

Radyo Açma Maliyeti

Basit bir hesap yaparsak 500 bin TL ile bir radyo açabilirsiniz. Bu kadar çok maliyetin altına girmektense internet radyoculuğu yapmanız daha karlı gözükmektedir. Yalnız şunu hemen belirtmekte fayda vardır. Ücretsiz olarak kurduğunuz internet radyosundan pek fazla randıman beklemeniz doğru olmaz. Bu işi tecrübe kazanmak için yapabilirsiniz. Radyo kanallarının tek kazançları reklamlardır. Bundan dolayı dinleyici kitlesinin olması çok önemlidir. Ulusal kanallar dinleyici kitlelerini daha çabuk arttırırlar. Kaliteli yayın yapmak dinleyici kitlesini arttıracaktır. Bunun sonucu olarak da reklam alarak radyo kazanmaya başlar. Yerel radyolar biraz daha kısıtlıdır. Çünkü belli bir bölgeye yayın yaparlar.

Bu durum onların az tanınmalarına ve reklamlarının az olmasına neden olur. Bu iş alanında gider gelir dengesini iyi kurmak gerekir. Çünkü alınacak reklam gelirlerinin radyonun giderlerini karşılaması ve bir miktarda kar bırakması gerekir. Radyo açmak isteyenler iyi bir araştırma yaptıktan sonra bu işe karar versinler. Çünkü bazı izinlerin alınması gereklidir. Alınması gereken izinler arasında; FM bandında yayın yapılması için bir frekans gerekli. Radyo yayının yapılabilmesi için gerekli malzemeler, ses yalıtımının sağlanması ve verici anten için belediye izni gerekmektedir. En son olarak da vergi levhası ve hafta sonu çalıştırma izinlerinin olması gerekiyor.

Radyo kanalı açmak için hem çok iyi bir araştırma yapmalı hem de iyi düşünmelidir. Bu alanda tecrübe sahibi iseniz bu size artı bir puan kazandıracaktır. Oldukça fazla bir sermaye isteyen bu iş alanının riskleri, getirisi ve götürüsü iyi hesap edilmelidir.

Bir cevap yazın