Solucan Gübresi Ne Kadar Kazandırır ?

Solucan gübresi üretimiyle ilgili son 3 sene içerisinde Türkiye’nin birçok noktasında kazançlı iş fikri olarak değerlendirilmektedir. Solucan gübresi üretimi sağlayarak elde edecek olduğunuz kazanç ve gübrenin fiyatını merak eden kişiler için inceleme yaptık.

Solucan gübreleri çoğu küçük ve orta ölçekte yer alan işletmeler tarafından üretimine devam edilmektedir. Asıl üretimi ise heniz işletme boyutlarına ulaşamamış küçük girişimciler tarafından yapılmaktadır. Solucan gübresi üretmek kazançlı bir iş fikridir ve bodrum tarzı alanda üretilmesi daha çok tercih edilen husustur.

Ortalama bir hesaplama ile 3 bin lira ile başlanabilecek olan solucan gübresi işinde, solucanlar yaptığınız havuza göre düzenli gözle görülür şekilde artış göstermektedir. Bundan dolayı masraflarınızda artmaktadır. Solucan gübresi işine girmeyi planlıyorsanız minimum 10 bin adet ile giriş yapmanız daha mantıklı olacaktır. 3 bin lira karşılığında 10 bin adet rahatlıkla alınarak başlanabilmektedir.

Solucan gübresi üretiminde belirli periyodlar içerisinde ilerlerseniz eğer 1 yıl içerisinde 16 katına çıkmaktadır. Yani 10 bin adet aldığınız solucan, 1 yıl sonra size 160 bin solucan olacaktır. Hiç gübre üretimi yapmasanız bile bu solucanları 1 yıl sonrasında tane bazında 10 kuruştan satabilir, bu şekilde 1 yıl sonra 16 bin lira kazanç elde etmiş olabilirsiniz. Solucanın ürettiği gübreyi de daha hesaplamadık.

Solucan gübresi üretimine 10 bin solucanla girmişseniz eğer 3 sene sonra satılabilecek kadar çok gübre elde edemiyorsunuz. Satışından para kazanılacak gübre üretimini gerçekleştirmeniz için 1 milyon solucana kadar ulaşmanız gerekmektedir. 10 bin solucan ile başlarsanız bu da sizin 3 yılınızı alacaktır. 3 yıl sonra ise ortalama olarak elde edecek olduğunuz solucanlardan aylık 6 bin liralık gübredir. Bu kazanacak olduğunuz ücretler ise toptan fiyatlarıdır, sizlerde bir işletme kurar, gübreleri paketleme yaparsanız bu gelirin 3 katını kazanmanızda mümkündür.

Solucan Gübresi Bitkilerde,

%20-40 arası verim artışı verir.
10-15 gün hasatta erken verme sağlar.
Ürüne; tat, lezzet, aroma verir.
Bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirmekle beraber hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlamaktadır.

Solucan Gübresi Toprakta,

Toprakta organik madde miktarını fazlalaştırır.
Toprağın su tutma kapasitesini yükseltir.
Toprağın mikroorganizma faaliyetini fazlalaştırır.
Tüm bitkilerde tarla, sera ve süs bitkilerinde rahatlıkla kullanılmaktadır.

Solucan Gübresi İçeriği,

Organik madde %40-50
Toplam Azot (N) %2.3
Toplam Fosfor P2O5 %1.1
Suda Çözünür Potasyum K2O %1.1

Bir cevap yazın