Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

Türkiye’de iş kurmak, bir başka deyimle para kazanmak şu sıralar gerçekten de zora girmiş bir aşama olarak değerlendiriliyor. Özellikle pek çok kesime göre ekmek artık aslanın ağzında değil, midesine ulaşmış durumda. Bu da girişimcileri artık çok daha farklı iş alanlarına yöneltmeye başladı. Özellikle de Türkiye’de olmayan iş fikirleri üzerine yoğunlaşan birçok önemli yatırımcı var. Bu iş fikirlerin bir kısmı neredeyse Türkiye’de hiç denenmedi. Bu da kişiye farklı bir başlangıç, mevcut piyasaya da iyi bir nefes katma fırsatını vermektedir. Bu fırsatın üzerine yoğunlaşarak ilerlenildiğinde ise önemli kazançlar sağlama olasılığınız da üst noktalara çıkmaya başlamış olacaktır.

Öyle ki girişimci sayısına bakıldığı zaman ülkemiz pek çok ülkeye oranla çok daha ön sıralarda yer almasına rağmen girişim konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu da genelde risk almaktan korkan girişimci, yeni fikirlere kapalı olunması ve farklı olanı değerlendirme konusunda mevcut acemiliklerden kaynaklı birçok unsuru ortaya koymaktadır. Bu kapsamda da mevcut iş fikirlerine tüm sermayenizi yatırma zorunluluğu olmaksızın, ancak küçük riskleri alarak da ilerleyeceğiniz türden yönelimlere dahil olmanız sizin için farklı iş alanlarının oluşmasını da desteklemiş olacaktır.

Biz de Türkiye’de olmayan ancak denendiği takdirde iyi sonuçlar elde ettirebilecek tarzda iş fikirlerine dair sizlere ufak öneriler ve meslek tanımlarında bulunarak ilerlemek istiyoruz.

Düzenli Sipariş Sistemi

Aslına bakacak olursak bu sistemin meyvelerini günümüzde astronomik rakamlarla toplayan en önemli marka Netflix’tir. Evet yanlış duymadınız, Netflix, 90’lı yıllar ile 2000’lerin başlarında müşterilerine her ayın belli tarihlerinde toplu filmler göndermiştir. Bu düzenli sipariş alanı da online teknolojiyle birlikte bambaşka bir boyuta ulaştı. Netflix’in uygulamış olduğu bu format Amerika’da birçok farklı ürün ve sektör üzerinden de şekillenmektedir. Mesela her ay düzenli olarak diş macunu almak isteyen bir eve, her ayın belirlenen gününde o ürün gönderilmektedir. Bu sistem şuanda ülkemizde çok fazla denenip benimsenmeyen türdedir. Bu sebepten dolayı da düzenli sipariş ağını kurarak ilerleme imkanı sizi pek çok açıdan kazançlı konumlara ulaştırabilir.

Otel Odaları ve Siteleri Kontrol Sistemi

Bu sistem otellerde kalan müşterilerin odalarındaki ürünleri uzaktan kontrol etmesini sağlayan bir sistemdir. Daha da gelişmişi de büyük siteler üzerinden şekillenmektedir. Bu kapsamda da internet üzerinden gerçekleştireceğiniz güvenilirlik kontrol sistemi sayesinde, bu sektörde farklı bir ağ açabilirsiniz. Keza otellerin yönetimi konusunda gerçekten de pek çok farklı ihtiyaçlar kendisini göstermektedir. Oluşturulacak bu sistem sayesinde oteldeki tüm ürün ve eşyaların kontrolleri rahatlıkla ve müşteriyi rahatsız etmeyecek şekilde gerçekleşebilir, bu sayede de sektörde kendi piyasanızı oluşturabilecek bir alan kurabilirsiniz. Çünkü pek çok lüks otel, müşteri memnuniyeti doğrultusunda hareket etmek ve bu tarz kontrolleri de olabildiğince titiz bir şekilde gerçekleştirmek isteyecektir.

Akıllı Robotlar

Böyle bir başlık açılır da akıllı robotlardan bahsetmeden olur mu? Evet akıllı robot sektörü Türkiye’de yeni yeni kendisini göstermeye başladı. Hatta bu sektörü ülkemizde 1 ya da 2 şirketten başka kullanan, deneyen yok. Gerçekten yatırım gerektiren ve risk de taşıyan tarzda bir düzene sahip bu sektör. Son dönemlerde de şirketler kısa vadeli getiriler için böyle bir sektöre yatırım yapma gereksinimi duymamaktadır. Fakat vizyon sahibi bir AR-GE oluşumu sayesinde akıllı robot sektörünün içerisine girip bu sektörün meyvelerini toplamak daha çabuk gerçekleşecek bir oluşuma dönüşebilir. Şu sıralar ABD ve Çin bu sektörün öncülerinden. Ancak ülkemizde de üzerine düşüldüğünde önemli sonuçlar elde ettirecek tarzda bir yapısı bulunduğunu belirtmek isteriz.

Sosyal Medya Yatırımları

Sosyal medya neredeyse 10 seneyi aşkın bir süredir ülkemizde daha fazla dillendirilmeye başladı. Hatta sosyal medya hesabı olmayan insan yok denilecek kadar çok az. Ülkemizde elbette bu alana önemli yatırımlar gerçekleştir. Fakat bu yatırım düzenlemelerin yeterli olmadığını da belirtmek isteriz. Bu kapsamda da farklı sosyal medya yatırımlarını incelemenizi öneririz. Bu tarz yatırımlara odaklandığınız an itibariye zaten sizlerin daha verimli sonuçlarla ilerleme, sektördeki her daim güncel kalacak olan bu alanı da doğrudan değerlendirme imkanınız artış göstermiş olacaktır.

Engellilere Özel Tatil Yerleri

Engelli insanların bizim ülkemizde yaşamları her zaman sıkıntılı. İşte bu sıkıntılardan birisi de onların tatil esnasında yaşadığı zorluklar. Bu kapsamda da tamamen engellilerin, istedikleri takdirde aileleriyle de hoş vakit geçirebileceği bir tatil alanı kurabilirsiniz. Bun çok masraflı ve yatırım gerektiren bir girişim olursa da, engellilerin daha rahat tatil yapacakları yerler hakkında da danışmanlık hizmeti sunabilirsiniz. Her iki girişim modeli de sizlerin kısa süre içerisinde gözle görülür bir kazanca ulaşmanızı da desteklemiş olacaktır. Bu işleyişi yakalayıp detaylı bir şekilde değerlendirmeye başladığınız an itibariyle de zaten birçok farklı girişim modeliyle ülkemizdeki Pazar ağında kendinize bir alan açabilirsiniz.

Bahsetmiş olduğumuz tüm bu iş fikirleri gibi ülkemizde denenmemiş olan birçok farklı iş fikri de bulunmaktadır. Her birisine odaklanarak kendiniz için özel bir girişim alanı oluşturabileceğinizi kesinlikle unutmamalısınız.

Bir cevap yazın