Butik Açmak (En Popüler İş Fikri)

Butik Açmak

Butik açmak günümüz popüler işleri arasında yer almaktadır. Hem fiziksel bir dükkân açabilirsiniz hem de işinizi sadece internet üzerinden yapabilirsiniz. Tercih size kalmıştır. Butik dükkânı açmadan önce size rakip olan kişiler hakkında bilgi sahibi olun. Yaptığınız işin kar etmesini ve kazanç sağlamasını istiyorsanız müşterileriniz ile iletişimi sıcak tutmalı, çalışanlarınıza iyi bir yönetici olmalı ve işletme nasıl yönetilir gibi konularda bilgi sahibi olmalısınız.

Butik Nasıl Açılır?

Butik açmak için ilk olarak bir planınızın olması gerekir. Satmaya karar verdiğiniz ürün yelpazesi, kumaş çeşidi ve ürünlerinizi hangi yaş aralığına satmayı düşündüğünüzü belirlemek zorundasınız. Butiğin nerede açılması gerektiği önemli bir karardır. Ondan sonra çalışacak personel sayısı ve butiğin iç dizaynı geliyor. Bunlara karar verdikten sonra gerekli resmi evrakların hazırlanması ve yasal izinlerin alınması gerekmektedir. Belediye, Bağ –Kur, Vergi Dairesi, Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası gitmeniz gereken resmi kurumlardır. Bu adımları da yaptıktan sonra işyerinizi sigorta yaptırın.

Butiğinizi açmak için alışveriş merkezlerini veya insanların kalabalık olduğu yerlerde yer kiralayın. Butiğiniz için gerekli olan malzemeleri satın alın. Vitrin mankeni, ürünlerin sergilenebilmesi için stantlar ve gelir gideri takip edebilmeniz için satış yazılımı programı alınması gerekir. Ticari hesap açılımı için bankalar ile iletişim kurmalısınız. İsminizi, yerinizi ve yaptığınız işi güzel bir şekilde ifade eden broşürler bastırın. Bunları mümkün olduğu kadar çok yerlere dağıtarak butiğinizin reklamını yapınız. İş yerinizin açılışı için güzel bir açılış partisi düzenleyin. Vitrinde en güzel ürünlerinizi sergileyin. Kendinizi daha geniş kitlelere pazarlamak için interneti kullanabilirsiniz. Ürünlerinizi, adres ve telefon numaralarınızı içeren bilgileri web sitenizde, büyük alışveriş sitelerinde veya kendi şahsi sosyal ağlarınızda paylaşarak daha fazla insana reklamınızı yapabilirsiniz.

Butik Açmanın Maliyeti

Butik açmak ve bu alanda faaliyet göstermek için belli bir miktar harcamanız gerekmektedir. Harcayacağınız para yaklaşık olarak 15 -40 bin TL arasında değişecektir. Eğer kesin bir maliyet görmek istiyorsanız o zaman bir iş planı yapılması gerekir. Yaptığınız masrafı çıkarmak ve bu işten kazanç sağlamak için reklam yapmalı ve müşterilere kaliteli ürünler satmalıdır. İyi bir pazarlama ve reklam stratejisi sayesinde aylık 5 ile 30 bin arasında kar sağlanabilir.

Bir cevap yazın