Çağrı Merkezi Açmak

çağrı merkezi

Çağrı Merkezi Açmak

Günümüzde en popüler iş alanlarından bir tanesi olan çağrı merkezi açmak hem düşük sermaye isteyen hem de yüksek karlılık getiren işlerden bir tanesidir. Gelişmeye açık bir pazar olan çağrı merkezi yerleri büyük bir hızla artmaktadır. Çağrı merkezlerinin büyük bir bölümü müşteri hizmetleri dalında hizmet vermektedir. Bunu tele satış ve pazarlama, teknik destek ve tahsilat gibi bölümler takip etmektedir. Çağrı merkezi açmak için fazla bir teferruata gerek yoktur. Bu tür bir iş yerini herkes kurabilir ama esas işbu merkezi kurduktan sonra başlıyor.

Çağrı Merkezi Açma Aşamaları

Çağrı merkezi açmak isteyen bir kimse ilk olarak çalıştıracağı personel sayısına göre ofis kiralamalıdır. Çağrı ofislerini biraz büyük tutmak iyi olacaktır. Çünkü işin büyüme potansiyeli olduğundan bunu önceden çözmüş olacaksınız. Bundan sonra ki aşamada belediyeye gidip iş yeri açma ruhsatı alınmalıdır. Daha sonra muhasebeye gidilerek şirket kurma işlemlerinin başlatılması gerekiyor. Ofis için gerekli resmi evraklar tamamlandıktan sonra bu iş için gerekli olan malzemelerin alınması gerekiyor. Bu malzemelere masa, bilgisayar, çalışma koltuğu, internet, çağrı kulaklığı ve çağrı otomasyon yazılımı programı vardır. Çağrı merkezini kurduktan sonra iş akışı oldukça önemlidir. Çağrı merkezinin çalışma alanı ve çalışma yöntemi belirlenmelidir.

Çağrı Merkezi Açma Maliyeti

Çağrı merkezi tele marketing yöntemini mi yoksa bir başka şirket adına çağrı hizmeti mi verecek bu belirlenmelidir. Çağrı merkezinde birden fazla hat kullanabilirsiniz. Bu çoklu hat kullanımı işinizin büyümesi açısından size olumlu olarak yansıyacaktır. Bu tür bir  işyeri açma maliyeti açılacak yerin büyüklüğüne göre değişir. Misal, 10 personel ile bu işe başlamak için 40.000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Ancak yeterli sermayesi olmayan kişiler ilk etapta bu işi kendi evlerinden yapabilirler. Tecrübe kazandıktan ve sermaye edindikten sonra işlerini büyütebilirler.

Çağrı merkezi açmak işlemini tamamlandıktan sonra en önemli konu personeldir. Bunu sebebi de tüm iş yükünü personelin yüklenmesidir. Personel iş dağılımının çok iyi bir şekilde yapılması gerekir. Müşteri temsilcisi, takım lideri ve operasyonları yürüten bir yönetici, işlerin aksamadan yürümesi açısından oldukça önemlidir. Çağrı merkezi kurarak kendi işini yapmak isteyenler için bu alan oldukça caziptir. Sermayesi düşük, getirisi fazladır.

Bir cevap yazın