Giyim Mağazası Açmak

Giyim Mağazası Açmak

Giyim mağazası açmak, giyim çoğu insan için bir meslek kadar önemlidir. Hal böyle olunca giyim mağazaları da çeşitlilik kazanmıştır. Her insanın zevkine, beklentisine cevap verebilmek için her adım başı farklı bir giyim mağazası görmek mümkündür. Giyim mağazası açmak, bu durumda iyi bir fikir olabilir. Fakat her sektörde olduğu gibi bu işinde riskli yanları mevcuttur. Bir giyim mağazası açmak için mutlaka çok iyi hazırlanmak, plan ve proje hazırlamak gerekir. Aksi durumda başarısız olup erken bir dönemde emekleriniz boşa çıkabilir.

Giyim Mağazası Açmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Giyim mağazası açmaya karar verdiyseniz öncesinde düşünmeniz gereken önemli hususlar bulunmaktadır.

  • Giyim sektöründe tecrübe, hangi iş kolunda olursa olsun, çok önemlidir. Ya da giyinmeye meraklı biriyseniz bu konuda mutlaka araştırmalar yapmış olabilir yada hangi alanda giyim mağazası açmalısınız bunları değerlendirmelisiniz.
  • Giyim mağazası açmak diğer iş alanlarına göre biraz daha fazla risk taşıdığından böyle bir riski göze alabilecek güçte ve potansiyelde olup olmadığınıza iyi karar vermelisiniz.
  • Başka bir sektör tercihi yapmaktansa neden giyim mağazası açmak istediğinizi sorgulamalısınız. Bu sizin için vazgeçilmez bir tutkumu, yoksa giymeyi giydirmeyi seviyor musunuz? Her türlü riske karşı hazır mısınız? Bunların analizini iyi yapmalısınız.
  • Bu sektörde yalnızca siz olmayacaksınız elbette, rakiplerinize karşı elinizde nasıl bir artı var, rakiplerinizin durumu, çalışma sistemi müşteri potansiyeli gibi durumları araştırmalısınız.
  • Giyim sektöründe hangi alanda daha verimli olabilirsiniz, ya da hangi giyim türü rakiplerinizin bir adım önüne geçebilmenizi sağlayacak yahut ihtiyaç duyulan eksik alanlar nelerdir, bunların hesaplamasını yapmalısınız.
  • Her köşe başında mağazaların olduğunu düşünecek olursak rekabet oldukça yüksek seviyede olacaktır. Sizin diğerlerinden ayırabilecek bir planlamanız var mı? Nasıl bir yol izleyeceksiniz? Bunları oldukça iyi anlayıp bir proje hazırlamalısınız.
  • Bulunduğunuz piyasadaki hedef kitlenin maddi ya da manevi durumu nasıl. Hangi tarz ve bütçelerle satış yapılmakta olduğunu öğrenmeli ve buna göre bir çalışma ve fiyatlandırma sistemi oluşturmalısınız. Büyük markaların ürünleri ve fiyatlandırma seçeneklerini mutlaka araştırmalı ve takip etmelisiniz.
  • Giyim mağazaları perakende satış mağazalarına göre daha farkındalıkları olabilmektedir. Büyük mağazalarda müşteriye cevap verip zamanını kaliteli harcamalarında yardımcı olacak bir elaman bulmak oldukça zordur. Ama küçük çaptaki butik ve mağazalarda müşteri odaklı çalışmalara sağlayıp diğerlerinde bir adım önde yer almanız mümkün olabilmektedir. Müşteriler aradıklarını daha kolay bulmak ve kendilerine yardımcı olacak personel isterler. Bunları dikkate alarak müşteri memnuniyetini sağlamak mutlaka sizin için bir far yaratacak ve sektörde daha hızlı yer alabileceksiniz.

Giyim Sektöründe Müşteri Potansiyeli

Giyimde uzman kişilerin tavsiyelerinden biri, kadınlar için bir mağaza açılacak ise, mutlaka piyasadaki eksikliği takip etmelidir. Yani kadınlar için önemli ve her yerde satın alamayacakları ihtiyaçları belirlemek gerekiyor. Hedef kitleniz nasıl?  Sosyo- ekonomik açıdan yüksek standartlarda bir kadın kitlesi mi olacak, bayanların sizin mağazanıza gelmesini sağlayacak hizmet nasıl olmalı? Tüm bunları mutlaka iyi hesaplayıp ona göre bir yol izlemelisiniz. Giyim mağazası açmak için hangi semtte olduğunuz hedef kitleniz açısından da belirleyici olacaktır.

Erkek giyim mağazası açmak istiyorsanız, işiniz biraz daha kolay sayılır. Erkekler genelde çok fazla detaya takılmadan beğendiği ürünleri direk satın alıp giderler.  Bu kıyaslamayı da iyi analiz etmelisiniz. Açacağınız giyim mağazası, eğer çocuk kitleyi hedefliyor ise, burada yine en çok anne ve babalar devreye girecektir.  Çocuk giyimi oldukça ilgi duyulan ve çok fazla detay isteyen bir sektördür. Bulunduğunuz çevrede çocuk mağazaları ile alakalı potansiyel nedir, müşteri kitlesi, satış ve ihtiyaç oranları gibi durumların analizini iyi yapmalısınız.

Bir cevap yazın