Gürcistan’da Ev ve Kiralık Ev Fiyatları

Gürcistan’da Ev ve Kiralık Ev Fiyatları

Gürcistan’da Ev ve Kira Ücretleri Ne kadar?

Gürcistan’da ev ücretleri Türkiye ile kıyaslandığında henüz uygundur. Bir evvelki yazımızda gürcistanda evlerin edinme başlıklı bir yazıyla gürcistan da ev alabilmenin adli sürecinden ve evlerin edinmenin şartlarından bahsetmiştik. Bu yazımızda gürcistandaki evlerin ve kiralık ev fiyatlarından detaylıca bahsedeceğiz.

Ancak ev ücretleri konusunda ayrıntılı malumat vermeden evvel bir konuya açıklık getirmekte yarar var. Gürcistan’a 3 tip ev satışları mevcuttur. Bunlardan biri Karsas tarzı evdir. Bu ev çeşitleri de kendisi içerisinde kara karsas ve beyaz karsas olarak ayrılırlar. Bu haneleri henüz makul fiyatlara satın alabilirsiniz ama inşaat aşamaları tamamlanmadığı içerisinde inşaat ustalarıyla uğraşmanız gerekebilir. Siyah karsas tarzı satış çeşidine bağımlı olan hanelerin özelliği, yanlızca binanın dış duvarlarının tamamlanmasıdır. Alıcıya ev dış duvarları bitirilmiş fakat bina içerisinde iç mimari, tesisat ve başka donanımları yapılmadan teslim edilir.

Gürcistan ev fiyatları

Beyaz karsas tarzı satışa tabi olan hanelerde ise odanın dışı bitirilmiş,içerisinde tesisatın yerleri saptanmıştır. İnce işçilik ve tesisat döşemeleri yapılmadan alıcıya teslim edilir. 3. satış tarzı ise tam sona ermiş satış türüdür. Adı üstünde odanın bütün bütünüyle sona ermiş ve alıcıya bu biçimi ile teslim edilen ev tipleridir. Yani Türkiye’de süregelen olan ev tipleridir. Ancak Gürcistan’da bilhassa inşaat şirketlerince alıcılara tam sona ermiş ev teslimatı pek süregelen değildir. Karsas tarzı ev ücretleri henüz uygundur. İkinci el ev satışlarında ise kuşkusuz ki vaziyet değişiktir.

Tam sona ermiş ikinci el ev ücretleri ise metrekaresine ve odanın yer aldığı konuma göre değişmektedir. Ülkenin devasa şehirlerinde kent merkezlerinde iyi donanımlı, az kullanılmış temiz hanelere bakıldığında bu özelliklere sahip 100 metrekarelik bir ev ücretinin 36.000 Dolar –42.000 Dolar arasında değiştiği görülmektedir. 1+1 veyahut 1+0 sıfır lüks daire ücretleri ise 25.000 Dolar‘dan alıcı bulurken,
Süper lüks, residans tarzı, bahçeli, havuzlu ve sosyal donatıları sahip olunan villa ve daire konseptleri içerisinde ise minimum 430.000 Dolar‘ı gözden çıkarmanız gereklidir. 3+1 ve 2+1 satılık ev ücretleri ise 76.000 – 139.000 Dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Gürcistanda Ev Kiraları Ne Kadar?

Gürcistan’da kiralık ev ücretleri ele alındığında ise yeniden fiyatların orta seviyede bulunduğu görülmektedir.

1+0 35 metrekarelik haneler 50 Dolar,
2+1 85 metrakarelik haneler 140 Dolar
3+1 100 metrekare haneler ise 400 Dolar‘ye kiralanmaktadır.

Kiralık daire fiyatları da muhite odanın özelliklerine bina yaşına ve boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Bu kıymetler ortalama maliyet aralıklarını göstermekte olup odanın yer aldığı muhit binanın yaşı yer aldığı il gibi etkenler bu miktarı azaltabilir yada arttırabilir.

Bir cevap yazın