İnovasyon Türleri ve Örnekleri

İnovasyon, iş dünyası içerisinde önemli konuların başında gelmekte olan bir unsudur. Bir ürünü, hizmeti yada gelişime yönelik bir şekilde bütün çalışmalara inovasyon denilmektedir. İş dünyası içerisinde ayakta durabilmek için inovasyon, Yenilik olmazsa olmazlar içerisindedir. İnovasyon konusunda eksik kalmış olan bir firmanın gelişme göstermesi beklenemez ve bu süre uzun yada kısa vade içerisinde şirketin mevcut pozisyonlarını kaybetmesine sebep olabilir.

Günümüz içerisinde en küçük şirketten en devasa holdinge kadar her firma içerisinde temel inovasyon yapılmaktadır. Bir bakkalın, kapı önüne yeni getirecek olduğu içecek reyonu koyması bile inovasyon kapsamı içerisinde değerlendirilmektedir. Bu kapsam içerisinde birçok inovasyon çeşitleri ve türleri bulunmaktadır. Dünyada yaygın olarak bilinmekte olan 5 inovasyon çeşidi bulunmaktadır.

Mimari İnovasyon

Bir teknolojinin işletmenin satışa sunulmuş olduğu ya da hizmet olarak vermiş olduğu ürünlere yansıtılmasıdır. Genel olarak riskin düşük tutulması adına kendini kanıtlamış olan teknolojiler değerlendirme altına alınmaktadır. Mimarı İnovasyon’un uygulanması için genel olarak profesyonel destek alınması gerekmektedir.

Örnek vermek gerekirse ford, 2010 senesinden itibaren standrt emniyet kemerlerini geliştirmiş olup şişme emniyet kemerlerini piyasaya sunması buna örnek verilebilir. Ford, şişme emniyet kemerleriyle 5 kat daha fazla güvenlik sağladığı raporlanmıştır.

Artışlı İnovasyon

Artışlı şekilde inovasyon tüm dünya üzerinde yaygın olan inovasyon türüdür. Genel olarak satılan bir ürün yada verilmekte olan hizmetin geliştirilmesi esasına dayanmaktadır. Günümüzde çoğu işletmeler bir şekilde artışlı inovasyon için para ve zaman sarf etmektedir.

Genel bir ürünün yada hizmetin basitleştirilmesi ve müşteri için kolaylaştırılması anlamını taşımaktadır. Artışlı inovasyon her işletme içerisinde uygulanabilir bir inovasyon çeşididir.

Sıcak çikolata satmakta olan bir işletme, sıcak çikolatanın konulmakta olduğu bardakların müşterilerin elini hafifte olsa yaktığı fark edildiği zaman daha kalın bardakların sunulmasının başlanması bu kapsam için örnek verilebilir.

Radikal İnovasyon

Yeni bir endüstri alanları oluşturma çalışmasına radikal inovasyon adı verilmektedir. Kapsamlı bir konu olan bu radikal inovasyon ve bunun için piyasa şartlarının tamamen oluşturulması gerekmektedir. Günümüzde radikal inovasyon örneklerine çok fazla denk gelmek mümkün değildir.

Örnek vermemiz gerekirse hava limanının bulunması, hızlı trenler, yeni endüstri alanları gibi örneklerdir.

Tedarik Zinciri İnovasyonu

Genel olarak müşteriye yansıtılmayan bir inovasyon türüdür. Şirketlerin, ürün ve süreçler içerisindeki kusurları azaltmak adına, döngü sürelerini azaltmak, bekleme zamanını azaltmak, müşteriye karşı hizmetleri iyileştirmek, ürünün kullanılabilirliğini artırmak için yapılmakta olan çalışmalardır.

Buna en basit örnek franchise / bayilik vermektir.

Hizmet İnovasyonu

Hizmet sektörünü ilgilendirmekte olan bir inovasyon türüdür. Genel olarak müşterilerin istekleri üzerine ele alınmaktadır. Bu süreç içerisinde geribildirim alan tüm işletmeler hizmet inovasyonuna büyük önem vermektedir. Hizmet sektörü içerisinde yer almakta olan bir işletme için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Örnek vermek gerekirse bir hastanede engellilerin daha iyi şekilde hizmet alması için, engellilere yönelik olarak polikliniklerin zemin kata alınmasıdır.

Bir cevap yazın