Kaz Çiftliği Kurmak (Karlı İş Fikri)

Kaz Çiftliği Kurmak

Kaz çiftliği kurmak her açıdan kişiye kar getiren bir iş alanıdır. Kazın etinden, ciğerinden ve tüyünden dahi para kazanabilirsiniz. Bu iş dalından ciddi şekilde kazanç sağlama olanağı vardır. Bu işi yapmak için yüksek bir sermaye ayırmanız gerekmiyor. İlk başlarda 10 – 15 tane kaz ile başlamanız yeterlidir. Bu kazların sayısı bir yıl içinde 100 kaz olarak size geri dönecektir. Kaz yetiştirmek bilgi ve tecrübe isteyen bir alandır.

Kaz Çiftliği Kuruluş Aşamaları

Kaz çiftliği kurmak oldukça kar getiren bir iştir. Çok kısa bir zamanda yüksek kazanç elde edersiniz. Kaz yetiştirmek için ilk olarak kazların yaşam şartlarına uygun bir arazi seçimi yapılmalıdır. Bu arazi ormanlara ve doğal alanlara yakın olmalıdır. Çünkü kazlar doğal yaşamlarını rahat bir şekilde sürdürebilmelidir. Kaz çiftlikleri ana yollara mümkün olduğunca uzak olmalıdır. Bir diğer önemli noktalardan bir tanesi yırtıcı hayvanlardır. Bu hayvanların yaşam alanları kaz çiftliğinden uzakta olmalıdır. Kazların yaşamlarını sürdürmeleri için onlara uygun bir şekilde kümes seçilmelidir. Kazlar yeterince hareket etmediklerinde, gıda ve su açısından yeterli şekilde beslenemedikleri zaman vücutlarında yağlanma olur ve yumurtlama durumları sıklaşır. Çiftliği kurmada bir diğer önemli nokta ekipmanların alınmasıdır.

Kazlar oldukça hassas canlılardır. Bundan dolayı bu hayvanların soğuktan korunmaları gerekir. Isıtma sistemi çok iyi olmalıdır. Kuluçka sisteminin iyi yapılması kazların sağlıklı yavrular vermesine yardımcı olacaktır. Daha sonra temizlik ve kazlara verilecek yemlerin seçimi gelmektedir. Kazların sağlıklı beslenmeleri için yem seçimi önemlidir. Kazlar düzenli olarak beslenmelidir. Bu yapmak için de uzman bir veteriner ile anlaşmak iyi bir fikir olacaktır. Kazların yaşayacağı alanında temiz olması için bir elemana ihtiyaç vardır. Bütün bu hazırlıkları yaptıktan sonra elbette kaz çiftliği kurabilmek için bazı yasal izinlerinde tamamlanması gerekmektedir. Bu izinlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan alınmalıdır. Bakanlık belli zamanlarda kazların sağlığını kontrol etmek amacıyla örnekler ister. Ayrıca belediyeden ’de ruhsat belgesinin alınması şarttır.

Kaz Üreticiliği Nasıl Yapılır?

Kaz çiftliği kurmak karlı bir iş ama birde bunun üretimini yapmak gerekiyor. Kazanç elde etmek için üretim yapmak şarttır. Kazların yumurtladığı belli dönemler olmaktadır. Yumurtlama dönemleri ocak – şubat aylarında başlar ve haziran – temmuz ayına kadar devam eder. Bu süre 130 günlük bir yumurtlama aralığıdır. İşletme sahibi yumurtalara destek olmak amacıyla aşağı yukarı 14 saat boyunca her gün düzenli olarak aydınlatma yapmalıdır. Böylelikle yumurtalardan yavrular daha erken çıkacaktır. Aynı aileden olan dişi ve erkek kazların bir arada bulundurulması kilo açısından iyi yavruların alınmasına imkân sağlar.20 veya 50 arasında damızlık kazlar tesisin sağladığı sağlık koşullarına ve kalitesine göre beş sene boyunca bir arada bulunabilir.

Kaz Çiftliği Kurmanın Maliyeti

Kaz çiftliği kurmak için mutlaka bir maliyet gerekecektir. Bu işi yapmak için kişiye 2 dönümlük bir arazi gerekmektedir. Arazi üzerinde kurulacak olan çiftliğin mutlaka bir havalandırma sistemine sahip olması ve üzerinin kapalı olması gerekmektedir. Bu düşünüldüğünde buna diğer malzemeleri de eklersek aşağı yukarı 50 bin TL bu işi yapmak için yeterli olacaktır. İlk olarak büyük bir işletme yerine daha küçük bir işletme kurulması ve kaz yetiştiriciliği işinin öğrenilmesi uygundur. Ayrıca metrekareye kaç adet kazın düştüğü de hesaplanmalıdır. Kazların yumurta vermesi 130 günü bulmaktadır. Kazın sadece yumurtasından değil, tüyünden, etin ve ciğerinden de yararlanılabilir. Bunlara ek olarak kaz çiftliğinde temizlik işine bakan biri, aletleri kullanacak biri ve kazların sağlık işleri ile ilgilenecek bir veteriner çalıştırılmalıdır.

Kaz Çiftliği Kurmak Karlı Mı?

İnsanlar bir işe girişmeden önce ilk olarak kazanacakları kar paylarını merak ederler. Kaz çiftliği kurmak işi de bunlardan bir tanesidir. Şöyle ki kümes hayvanı yetiştirmek ve bundan yüksek kazanç elde etmek isterseniz kaz yetiştiriciliği en uygun seçim olacaktır. Bu işle ciddi bir şekilde uğraşmak ve kazanç elde etmek istiyorsanız 2 dönümlük bir arazinizin olmasını gerekir veya satın almalısınız. Sadece kazların yumurtalarını satarak değil kaz ile ilgili her şeyin satışı yapılarak da büyük kazançlar elde edilebilir. Basit bir hesapla ayda % 80 kar elde edilebilir.

Bir cevap yazın