Network Marketing Nedir?

Network Marketing Nedir

Network Marketing Türkçe tabiriyle ağ pazarlaması, tamamen kişinin emeğine bağlı olarak gelişen bir tür ve doğrudan satışın daha geliştirilmiş bir türü olma özelliğini taşımaktadır. Network Marketing, satın alınan malı ve firmayı başkalarına tavsiye ederek bir nevi aracı konumunda olarak gelir kazanma yöntemidir. Verilen mal ve hizmetin aracı yoluyla iletilmesi sayesinde kazanılan paranın bir kısmı firma sahibine, bir kısmı ise aracı konumunda olan kişiye prim olarak gitmektedir. Network Marketing de iki şekilde kazanç sağlanabilmektedir. Bunlar; kişinin kendi kazandığı kazançlar, diğeri ise kişinin ekibine kattığı kişilerin ve sonra da bu kişilerin ekibe kattığı kişiler yoluyla kazandığı kazançlardır.Network Marketing, günümüzde birçok reklamın arasından tüketiciye ulaşan en sağlıklı reklam yoludur. Tavsiye üzerine çalışılan bu işte ayrıca birçok insana iş fırsatı çıkmaktadır. Network Marketing ile günümüzde birçok insan ek gelir sağlamakta ya da bunu bir meslek olarak yapmaktadır. Network Marketing yapan şirketlerin sayısı gittikçe artmaktadır.

Network Marketing Nasıl Çalışır?

Network Marketing’ in doğrudan satış tekniğinden farkı tavsiye verme yoluyla çalışmasıdır. Araştırmalara göre tavsiye üzerine yapılan satış biçiminin reklam etkisinin daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.

Doğrudan satışta birçok aracı vardır ancak Network Marketingde tek bir aracı vardır. Bu nedenle ürünler tüketiciye aracıların alacağı pay eklenmeden ulaşabiliyor. Bu da tüketici talebini arttırıyor. Ayrıca üründen memnun kalan müşteri başkalarına tavsiye ederek talebin artmasını sağlayabiliyor.

Bilinmesi gereken bir diğer şey ise Network Marketing sisteminin kapı kapı dolaşılıp satış yapılan bir iş olmadığıdır. Network Marketing sadece tavsiye üzerine yapılan bir iş çeşididir. Ayrıca Network Marketing sisteminde çalışacak kişilerin uzman kişiler olmasına gerek yoktur. Ev hanımı, emekli, öğrenci ve herkes bu sistemde kendine yer edinebilir. Network Marketing, çalışanların çalışma saatlerini kendi belirleyebileceği bir sistemdir. Ayrıca kişinin bir patrona bağlı olmadan özgürce çalışabileceği bir koludur.

Network Marketing’in Ekonomiye Katkıları Nelerdir?

Network Marketing, insanlara az bir parayla işlerini kurabilme imkânı vermektedir. Bu imkân bile Network Marketing’in ekonomiye olan katkısını göstermede yeterli olmaktadır. Network Marketingsayesinde satılan ürünler, diğer ürünlerle rekabet etme gerekliliği duymayacağından ürünün direkt tüketiciye ulaşmasını sağlamaktadır.

Network Marketing Katılımcılara Ne Sağlar?

Bu sisteme katılan kişiler ve yakınları ürünleri indirimli bir şekilde alma imkânına sahip olur. Satış danışmanı satışlarını arttırdıkça hesabına aldığı kar yansıyacaktır. Ayrıca sağlayacağı bir diğer yarar ise; ekibine yeni kişi kattıkça ve satışlar gerçekleştikçe katılımcının alacağı primlerdir.

Network Marketing Nihai Tüketicilere Ne Sağlar?

Ürünler son tüketiciye ulaşırken herhangi bir dağıtım ve reklam harcaması yapılmadığından dolayı tüketici daha uygun fiyatlarla ürün alabilmektedir. Ayrıca alacağı ürünle ilgili önceden bilgi sahibi olan tüketici,  genelde yakınından olan satış danışmanından ayrıntılı bilgi alarak ürün hakkında bilgiye erişebilmektedir.

Bir cevap yazın