Okul Kantini İşletmeciliği Yapmak

Okul Kantini İşletmeciliği Yapmak

Okul kantini işletmeciliği yapmak her zaman para kazanabileceğiniz bir iş dalıdır. Okul kantinleri okul dönemlerinde hiçbir zaman boş kalmayan yerlerin başında gelmektedir. Okul kantinlerini az bir personel ile rahatlıkla işletebilirsiniz. Kantinlerde satış sirkülasyonu oldukça yüksektir. Öğrencilere çeşitli ürünler sunmak ve bunların uygun fiyattan satılması satış grafiğini yükseltecektir.

Araştırma Yapın!

Okul kantini işletmeciliği yapmak için bu iş ile ilgili neler yapılması gerektiği hakkında bir bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Okul sayısı çok fazla olduğu için kantinlerde çoktur. Her sene okullarda açılan kantin işletmeciliği ihalelerine katılmanız gerekiyor. Bir kantini işletmeniz için o okulun açtığı ihaleyi kazanmanız gerekir. Bu tür ihalelere girmeden önce bu konu hakkında küçük bir araştırma yapmanızda fayda vardır. Neler yapıldığını ve hangi konuların daha önemli olduğu ve rakipleriniz hakkında bilgiler edinin.

Gerekli Belgeleri Hazırlayın!

Okul kantini işletmeciliği yapmak için bazı belgelerinizin olması gerekiyor. Okul kantini ihalelerine katılırken sizden kalfalık, ustalık ya da dükkân açma belgesini isteyeceklerdir. Bu belgeleri hazırladıktan sonra gerekirse bunların yanında ek belgelerde sunmanız sizin için avantajlı olacaktır. Kantin açmak için sabıka kaydınızın olmadığını gösteren belge, TC vatandaşı olmak, en az ilkokul mezunu olduğunuzu gösteren diploma ve kantin işletmek için ustalık belgenizin olması gerekiyor.

Okul Kantini
Okul Kantini

Kantin Düzeni Çok Önemlidir!

Okul kantini işletmeciliği yapmak yanında bazı sorumlulukları da getirmektedir. Kantininizi işletmeye başladığınız andan itibaren düzenli olmaya özen gösterin. Kantinde gıda maddeleri satışı olduğundan bu mekânın temiz olmasına özen gösterin. Sadece kantin değil sizin de düzenli ve üzerine bakar biri olmanız şarttır. Kantin kalabalık olduğu zamanlarda kantin ürünlerinin düzenli olarak satışını yapmaya özen gösterin. Okulda ki öğretmenler ve öğrenciler ile kuracağınız iyi ilişkiler oldukça önemli olduğundan kendinizi sevdirin. Kaliteli ürünleri raflarınıza koyun. Son kullanma tarihleri geçen ürünleri yenileri ile değiştirin veya onları kaldırın. Öğrencilerin sağlıklarını daha fazla kar kazanacağım diye tehlikeye atmayın.

Kantin İşletmeciliği Karlı Mı?

Okul Kantini işletmeciliği yapmak karlı bir iş dalı olarak kabul görmektedir. Aylık olarak elinize 2 veya 3 bin lira temiz para kalır. Tabi ki bu kantin işletmeciliğinin yapıldığı il, bölge, okul, öğrenci sayısı ürünlerin çeşitliliğine, fiyatların uygun olmalarına ve ürünlerin kaliteli olup olmadıklarına göre göre farklılık gösterecektir.

Bir cevap yazın