Pet Shop Dükkanı Açmak

Pet Shop Dükkânı Açmak

Pet shop dükkanı açmak isteyen kimsenin para kazanmayı ikinci planda tutması gerekir. Bu işi yapabilecek olan kişinin gerçek bir hayvan dostu olması ve onlara karşı sabır göstermesi gerekmektedir. Bu tür işler emek ve sabır ister. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmalı ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlayarak onlara ona göre bir hizmet vermelisiniz.

Pet Shop Açmak İçin Neler Gereklidir?

İlk olarak ne tür bir pet shop dükkânı açmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Pet shoplar kendi içlerinde bayilik sistemi, perakende ve bağımsız diye bölümlere ayrılmaktadır. Bayilik sisteminde tanınmış markaların bayiliklerini yapabilirsiniz. Bayiler size istediğiniz her türlü desteği yapacaklardır. Günümüzdeen çok rağbet gören sistem perakende pet shop dükkânı açmak ve işletmektir. Ürünler ve hayvanlar dışarıdan gelir. Toptan bir satış olduğundan kar marjıda yüksek olacaktır. Bağımsız pet shoplarda kişi kendi yetiştirmiş olduğu hayvanları satışa sunar. Bu alanda genelde kanatlı hayvan satışı daha yaygındır. İlk olarak yukarıda saydığımız alanların hangisinde iş yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Daha sonra sıra isim belirlemeyegelir. Bulacağınız isim hem akılda kolay kalabilen hem de yaptığınız işi ifade eden bir isim olmalıdır. Bunları belirledikten sonra sıra dükkân bulmaya geldi.

Dükkân, hayvanların rahat edebileceği bir yerde olmalıdır. İşlek bir cadde üzerinde ve ulaşımının kolay olması herkesin hem fikir olacağı bir seçim türüdür. Dükkân içinde hayvanların rahat bir şekilde kalacakları kafeslerin ayarlanması gerekir. Değişik hayvan türleri beslemeye karar verdiyseniz hepsi için uygun kafesler alınması gerekir. Bunun yanında hayvanların yemekleri ve suyu da temin edilmelidir.

petshop
petshop

Hayvanların sağlıkları ile ilgilenmesi için bir veteriner ile de anlaşmalısınız. Belediye’den iş yeri açma ruhsatı, vergi dairesinden vergi levhasını almalı ve resmi işlerin yürütülmesini sağlayacak olan iyi bir muhasebeci ile anlaşmalısınız. Yanınızda mutlaka elaman çalıştırmanız gerekir. Bu kimselerin hayvanları seven kişiler olmalarına lütfen dikkat ediniz. Bütün bu işlemleri prosedürüne uygun bir şekilde yapmalısınız.Kendinizi tanıtmak için reklam yapmalısınız. Reklam hayvan sahiplerine ve hayvan severlere ulaşmanızın en kolay yoludur.

Pet Shop İçin Gerekli Sermaye Nedir?

Pet shop dükkânı açmak için gerekli olan sermaye bazı durumlara göre farklılık gösterir. Bunlar dükkânın açılacağı bölge, satılacak hayvan çeşitleri ve cinsleri ile dükkânın büyüklüğüdür. Bundan dolayı yapılacak olan harcamalar hakkında tam bir tutar söylemek imkânsız olmaktadır. Yalnız minimum 70 bin TL ile bu işe bir başlangıç yapılabilir. Kazancı konusuna gelince; dükkân seçiminin doğru bir yerde yapılması, hayvanların çeşitliliği ve iyi bakılması sonucunda kişi parasının yarısını 3 veya 4 yıl içinde amorti eder.

Pet Shop Dükkânı Açarken Nelere Dikkat Etmeli?

Pet Shop
Pet Shop
  • Pet shop dükkânı açmak bazı noktalarda dikkatli olmayı gerektirmektedir. Bu noktaları şöyle sıralayabiliriz.
  • Hayvanlara hiçbir şekilde zarar vermemeli ve onların bakımlarını düzenli olarak yaptırmalı ve onlara barınmaları için yer sağlamalıdır.
  • Her hayvan ile özel ilgilenilmelidir.
  • Hayvanlar belli zamanlarda hava almaları için dışarı çıkartılmalıdır.
  • Hayvanlara sadece kazanç kapıları olarak bakılmamalıdır. İlk olarak onların bir canlı oldukları kabul edilmeli ve onlara değer verilmelidir.

 

Bir cevap yazın