Bomba İmha Uzmanı Nasıl Olunur ?

Bomba İmha Uzmanları özellikle bir çok ekipman ya da eğitimli hayvanlar ile kara mayınlarını ve bombaları araştırmak ve bunları güvenli bir şekilde etkisiz hale getirmek için profesyoneldir. Bomba ve mayın aranması ve etkisiz hale getirilmesi onların güvenli şekilde aktarılması ve sökülmesi konusunda da hizmet vermektedirler.

Yüksek kabiliyete sahip olan bomba imha uzmanları çok sınırlı şekilde çalışma fırsatı bulsa da, her şehirde mutlaka birkaç bomba imha uzmanı bulunmalıdır. Son zamanlarda Ortadoğu’da yaşanmakta olan sıkıntılardan dolayı sınır illerimizde bomba imha uzmanlarına daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Riskli meslek dalı olan bomba imha uzmanı alımları çok sınırlı şekildedir. Genel olarak 7 bin liraya kadar maaş alan uzmanların yetiştirilmesi için kurslar bulunmaktadır. İçişleri Bakanlığı’na bağlı bulunan Emniyet Müdürlüğü tarafından uzmanların yetiştirilmesi adına sık sık kurslar düzenlenmektedir. Bu kurslarda teorik ve pratik eğitimlere yer verilerek uzmanlık belgesi alınmaktadır. Uzmanlık belgesi ile tüm Türkiye’de resmi kurumlara başvuruda bulunabilirsiniz.

Zorlu Görev

Bomba imha uzmanlarının en büyük sorunu ise 7 gün 24 saat hazır bir şekilde bulunmaları gerekmesidir.

Bir cevap yazın