Pilavcı Dükkanı Açmak Ve Maliyetleri

pilavcı dükkanı açmak

Pilavcı Dükkanı Açmak Ve Maliyetleri

Bu sektör için en önemli şartlardan birisi pilavın ve yan ürünlerinin lezzetidir. Üstelik pilavınızı ve yan ürünlerinizi güzel yapamıyorsanız bu işe hiç girmeyin derim aksi takdirde bir gelen müşteri dükkanınıza bir daha uğramayacaktır. Tabi ki o konuda çokta endişelenmeyin lezzetli bir pilav yapamıyorsanız öğrenmeniz çokta zamanınızı almaz. Üstelik birbirinden farklı yöntemler deneyerek daha farklı tatlar elde etmeye çalışabilirsiniz. Pilavınızın güzel olması dediğimiz gibi yetmeyecektir üstüne eklediğiniz tavuk, ciğer vb. ürünlerin lezzetine de önem vermelisiniz.

nohutlu pilav dükkanı açmak için gerekenler
nohutlu pilav dükkanı açmak için gerekenler

Pilavcı Dükkanı Açmak

Sadece bu iş için değil aklınızdaki tüm iş fikirlerini önce kafanızda tasarlamalısınız. Elinizde olan avantajları ve dezavantajları göz önüne getirerek kendinize sorular sormalısınız. Mesela pilavı kendiniz mi yapacaksınız yoksa hazır mı alacaksınız? Pilavı hazır almanız hem lezzeti açısından riski azaltır hem de size zaman kazandırır. Pilavı hazır alırsanız sizin yapacağınız tek şey pilavı tezgaha yayıp satış yapmanız olacaktır. Eğer düşük sermayeyle işe başlayacaksanız bizim tavsiyemiz pilavı kendiniz yapmanızdır aksi takdirde kâr marjı az olacaktır. Pilav yapımında farklı ürünler kullanın ki farklı tatlar elde etmeye çalışın mutlaka en iyi lezzeti bulacaksınız.

Pilavcı Açma Maliyeti

Maliyetler kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Pilavı sunacağınız tezgah, alacağınız masa sandalye, meşrubat dolabı ve benmari sabit bir maliyet oluşturur ancak işletmenizin tasarımınıza ve malzemelere göre maliyet artacaktır. Pilavcı dükkanı açmak istiyorsanız maliyetin bir üst sınırı yoktur fakat alt sınırı vardır. Pilavcı dükkanı açmanız için cebinizde en az 30.000 TL para olması gerekiyor.

seyyar pilavcı tezgahı
seyyar pilavcı tezgahı

İşletme açılışı için ruhsat, yazar kasa, oda kaydı ve vergi levhası gibi işlere en az 5.000 TL ayırmanız gerekiyor. Bunun gibi işletme kirası, depozitosu ve emlakçı komisyonu içinde 5.000 TL ayırırsanız 20.000 TL gibi bir fiyata tasarruflu bir pilavcı dükkanı açabilirsiniz. Pilavcı dükkanları için bayilik alabilirsiniz. Bu firmaların 10.000 veya 20.000 TL sermaye ile pilavcı açabilirsiniz gibi reklamlar görebilirsiniz ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemeyiz ama işletme açılışından sonra ön görmediğiniz maliyetler ile karşılaşacaksınız.

Bir cevap yazın