Seracılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Seracılık son zamanlarda sıklıkla uygulanan karlı işler arasında bulunmaktadır. Tarım ve çiftçilik uğraşmayı seviyorsanız şayet sizde bu işe başlayabilirsiniz. Yalnız tarımla alâkalanmak istiyorsak ürünlerinizi yetiştirmek içersinde bulunduğunuz bölge bahçe ya da tarlanız buna makul değilse seracılık inşa etmeyi seçenek edebilirsiniz. Ayrıca seracılık yapar iken çoğu değişik tarım ürününü de yetiştirme imkânınız bulunmaktadır. Ülkemizde en fazla Akdeniz kısımlarında seracılık inşa etmek henüz uygundur. Türkiye de seracılık her geçen gün gelişmektedir. Seracılık kar marjı yüksek olarak uygulanan en iyi iş fikirlerinden bir tanesi de diyebiliriz. Kısa vakitte ya da uzun vadede seracılık işi size ciddi gelirler elde etme olanağı sunmaktadır.

Seracılık Nedir?

Seracılık, elverişli bir toprağa olmayan arazilerde yetişmemekte olan ürünler içerisinde uygulanan sene süresince imalat sağlayabilen suni alanlara denmektedir. Seracılıktaki ehemmiyetli nedenler ise ürün yetiştirmek içerisinde ışık, hava, nem gibi etkenlerin tamamiyle suni olmasıdır.

Bu suni olan bileşenlerin belli bir doğru sevide tutulması neticeninde yer aldığı alanda ekonomik yeterlilik artmaktadır. Pazar’a ürün yetiştirme meselesi ortadan kalkar. Bitkilerin niteliği ve randımanı her geçen gün artar. Bir seneden çok ürünlerde imalat yapma talihi gerçekleşir. Ülkemizde iki değişik bölgede seracılık uygulanmaktadır. Bunlar alçak seralar ve yüksek seralar olarak ikiye ayrılmaktadır. Alçak seralar daha fazla ufak seralardır. Alçak seralarda işçilik defa çoktur. Risk seviyesi yüksektir. Ürün kayıp seviyesi sık sık yaşanmaktadır. Alçak seralar tabii afetlere dayanıksızdır. Yüksek seralar ise bilhassa devasa yatırım yapmış girişimcilerindir. Yalnız bu yüksek seralar kurabilmek içerisinde ilave olarak malumat ve teknolojiye gereksinim duyulmaktadır. Ülkemizde bu seralar devasa besin firmaları doğrulusunda uygulanmaktadır. Seracılık yapar iken sıhhatli neticeler almak ve yüksek gelir elde etmek içerisinde kimi kaidelere ilgi faktörüz gereklidir.

Öncelikle seranızı kuracağınız yer seçimi defa ehemmiyetlidir. Sera içerisinde ışık olmazsa olmazdır. Güneş ışığını kesinlikle alan bir yer seçilmesi ürünlerin yetişmesi yönünden epey ehemmiyetlidir. Bir öteki ise su seralarda epey çok kullanılmaktadır. Su ile ilgili mesele yaşanmayacak yer seçimi ehemmiyetlidir. Toprak da seracılık da çok önemli olan bir başka etkendir. Toprağın bereketli meydana gelebilmesi lazım olur. Seracılık gerçekleştireceğiniz ilk ismim olarak toprak analizi yapmanızda yarar bulunmaktadır. Sıcaklık da serada yetişen ürünler içerisinde ciddi bir ehemmiyet taşımaktadır. Sera yer seçimini kimi bitkilerin sıcak alanlarda yetişmesi vaziyetinden kaynaklı buna da defa dikkat etmek gerekir.

Seracılık Ne Şekilde Yapılır?

Seracılık işine girmek istiyorsak serayı kuracağınız kısmı belirlemeniz lazım olur. Sonrasında ise seranızın alçak mı yok ise yüksek sera mı olacağına hüküm vermeniz lazım olur. Alçak ya da yüksek seraları kurmak tamamiyle sizin parasal gücünüze bağlıdır. Yüksek sera kurabilmek içerisinde sermayenizin minimum 300 ile 500 bin arasında olması lazım olur. Bu kadar sermayeniz yok ise şayet alçak sermayelere yönelebilirsiniz. Seracılık yapar iken ikinci ehemmiyetli kaide ise yetiştireceğiniz nebatlardan geçmektedir. Bitki seçimi epey ehemmiyetlidir. Doğru nebat seçiminde bilgili değilseniz şayet bu işle ilgilenen besin şirketlerine gittikçe takviye alabilirsiniz. Seranızı kurmak için makul kısmı seçip doğru nebatları de aldıktan ardından sera yapımına başlamış ürünlerinizi yetiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın