Sosyal Medya Danışmanı Olmak

sosyal medya

Sosyal basın danışmanı olmak istiyorsak neler yapmalıyız ?

Teknolojinin gelişmeyi ve web ortamının yaygınlaşması vesilesiyle iş olanakları da epey arttı. Buna Sosyal Basın Danışmanlığı’nı örneğin verilebiliriz. Günümüzde herkes haberleri, filmleri, dizileri, mecmuaları, kalifiye paylaşımlarını, reklamlarını gibi şeyleri sanal bölge üstünden yapmaktadır.

Durum böyleyken, bilhassa ticaretle ilgilenen kurumların ya da kişilerin insan akımının defa çok bulunduğu facebook, twitter ve pinterest gibi ortamdan yararlanması koşul meydana gelmiştir. İnternet dünyası büyüdükçe; firmaların reklam kapasitesi ve iş olanakları da buna nispeten büyümektedir. Özellikle; uygulanan işin tanıtımında, ürün satışında, mesleksel yeterlilik değerlendirme alanlarında, görev sunumlarında ve henüz çoğu misal verilecek bölgede iş fırsatı yakalamak kolaylaşmaktadır. Birçok ülkeden ve şehirlerden milyarlarca insanın ziyaret ettiği bu ortamlarda, lüzumlenen gayret ve emek gösterildiğinde firmaların daha süratli bir büyüme grafiği çizdiği görünmektedir. Bu vaziyet baz alındığında ise devasa yada ufak bütün firmaların en fazla aradığı mesleklerden birinin Sosyal Basın Danışmanlığı bulunduğu açıkça ortadadır.

Sosyal basın danışmanı olmak için

Sosyal basın danışmanlığını bay yada kadın herkesin yapabileceğini unutmayalım. Sosyal medya danışmanları için; çoğu bölgede gereksinimi karşılamaya yarayan, aktif bir şeklinde web üstünde tanıtım yapmış firmalarda gerekli bir ek gelir fırsatıdır da diyebiliriz. İnternette defa zaman yaşamış derhal herkesin yapabileceği bir iş olmakla beraber; rutin bir işte çalışırken, talebeyken, ev hanımıyken veyahut yalnızca bu işi inşa etmek isteyenler içerisinde epey makul ve kabul gören bir çalışma alanıdır.

Sosyal basın danışmanları neler yapar ve ne yapmalıdırlar ?

Öncelikle bağlı çalışılan firmanın ya da bireyin yaptığı iş, sunmuş olduğu görev veyahut sattığı ürünler ile ilgili ayrıntılı istihparata sahip olunmalıdır. Adından da anlayabileceğiniz gibi web ortamında her daim sosyal olabilecek, beklentileri karşılayabilecek bir vakit dilimine sahip olunması ehemmiyetli noktalardan biridir. Çünkü kesif malumat akışının yaşandığı bir ortamda, cevaplanması lüzumlenen defa çok sual, ilgilenilmesi lüzumlenen müşteri veyahut aktarılması lüzumlenen bulgular olacaktır. Bu bölgede yapması lüzumlenen en önemli işlerden biri firmanın ya da bireyin adını; uygulanan yorumlarda, paylaşımlarda, eleştirilerde her daim aktüel tutabilmektir.

Sosyal Medya Danışmanı Nasıl Olunur ? 

Facabook, twitter gibi sosyal medyayı elleriyle yöneten sosyal basın danışmanları

Daha ayrıntıya girilecek olunursa; farklı bir sayfanın yorum kısmında firma isminin geçirilmesi, sahip olunan sosyal basına reklam verilmesi, sıkı takipçi sağlanması gibi!

Başka ehemmiyetli nokta; firmayla ya da kişiyle alakalı ürünlerin ya da hizmetin aktüel şeklinde sayfada paylaşılmasıdır. Çalışılan firma sanal ortamda ne kadar aktif ve aktüel olursa o kadar yararlı olmaktadır. Bunun en devasa sebeplerinden birisi de; devasa arama motorlarında en fazla rağbet gören ve tıklanan sayfalar her vakit üst sıralarda bulunmaktadır. Ve arama motorları bu değerlendirmeyi yapar iken, doğallığa ehemmiyet vermektedir. Yani tüzel kişilerin o sayfayı ziyaret etmesi değerlendirme yönünden ehemmiyet arz etmektedir. Bu nedenden mütevellit, sayfaya ne kadar alaka çekilirse ziyaretçi adedi o kadar artacaktır.

Sosyal Basın Danışmanlarının ilgi etmesi geren ehemmiyetli hususlar;

Sosyal basın danışmanı nasıl olunur? Sosyal Basın Danışmanlığı yapmış ve bunu kendisine iş fikri olarak benimseyen bireyin, gelen her suale, şikâyete ya da yoruma oldukça süratli yanıt vermesi ve hiçbir zaman yanıtsız bırakmamasıdır. Çünkü sunulan hizmetin niteliği bu yolla henüz çarpıcı gerçekleşir ve müşterilere ya da müşteri adaylarına gösterilen alaka memnuniyetle karşılanacaktır.

Bu vaziyet da, firmanın ya da bireyin artı prim kazanmasına vesile olacaktır. Tüm bu esas konular dışında; bu vazifiyeti sağlayan bireyin kesinlikle sabırlı olması gereklidir, bir kuruluşu ya da bireyi delegasyon ettiğinin farkında olması mesuliyet hissini artıracaktır. Tüm gün süresince gelen suallere yanıt verebilecek, ihtiyaç duyulan paylaşımları yapabilecek ve malumat aktarabilecek olması, Sosyal Basın bölümünde danışmanlık gerçekleştirecek bireyin makul saate sahip olması gereklidir. Günümüzde çoğu kuruluş; web sayfaları dışında başka sosyal basın uzmanları da aktif bir şeklinde kullanmaktadır. Çünkü defa daha çok insana ulaşabilmek ve tanıtım yapabilmek olasıdır. Teknolojiden bitimine kadar faydalanmanın ehemmiyetli noktalarından biri de budur. Durum böyleyken ek gelir arayan kişilerin Sosyal Basın Danışmanlığı bölümünde istihdam sağlamaları kolaylaşmaktadır.

Sosyal basın danışmanları ne kadar kazanıyorlar ?

Bu meselenin yanıtı gerçekte net, danışmanlığını yaptığınız firma ne kadar devasa ve sizin çıkardığınız iş ne kadar iyiyse alacağınız ücrette o kadar çok olacaktır. Ama yinede sosyal medya danışmanları ne kadar alıyor diye sorarsanız maaş 500 lira ile 5000 lira arasında aylık alabildiklerini söyleyebiliriz. Bu işi inşa etmek istiyorum diyorsanız kariyer.net gibi ilan sitelerinde bolca bu ilanlarla karşılaşabilmeniz olası. Umarım yararlı bir muhteva oluşturmuşuzdur. İşinize yarayacağını düşündüğümüz başka yazılarımızı da gözden geçirmeyi unutmayınız.

Bir cevap yazın