Udemy’de Para Kazanmak ve Taktikler

udemy

Bir Türk tarafından kurulmuş olan ve daha sonra Silikon Vadisi’ne kadar uzanan bu projenin başında ODTÜ mezunu bilgisayar mühendisi olan Eren Bali bulunmaktadır. Bu platformu kısaca ders vererek gelir elde ettiğiniz bir uygulama olarak açıklayabiliriz.

Online bir eğitim platformu olan Udemy’de en basit konulardan en detaylı ve zor konulara kadar aklınıza gelebilecek her konu hakkında eğitim bulunmaktadır. Bu eğitimler her biri farklı uzmanlar tarafından yani kullanıcılar tarafından sunulmaktadırlar. Bazıları ücretsiz olmakla beraber çoğunluğu ücretli eğitimlerdir. Fakat ücretler indirimlerle birlikte genellikle uyguna gelmektedir. Platform içerisinde binlerce eğitmen ve yüzbinlerce öğrenci bulunmaktadır. Yani bu sayılar, platformu büyük bir pazar olarak nitelendirmemize yardımcı olmaktadır.

Udemy’de Nasıl Satış Yapılır?

Udemy üzerinde satış yapabilmek için öncelikle bir eğitmen hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Site içerisinde bulunan yönlendirmelerle kolaylıkla eğitmen olabilirsiniz. Eğitmen olduktan sonraki aşamalarda ise ders içeriklerinizi hazırlamanız ve yüklemeniz daha sonra ise bu dersleri satışa çıkarmanız bulunmaktadır.

Eğer kolaylıkla satış yaparak gelir elde edebileceğinizi sanıyorsanız, yanıldığınızı baştan söylemek gerekir. Udemy üzerinde binlerce eğitmen bulunduğundan bahsetmiştik. Bu eğitmenlerin her birinin dersi olduğunu da düşünürsek binlerce rakibiniz bulunmaktadır ve öne çıkmak bir hayli zorlaşmaktadır. Ancak eğitim satışını düzene oturtabilirseniz gerçekten güzel gelir kaynağı olabiliyor.

Ders İçeriklerinizi Sürekli Olarak Kontrol Edin!

Evet, derslerinizi paylaştıktan sonra bırakıp gitmek yapacağınız en büyük yanlışlardan biri olacaktır. Ders içeriklerini aralıklarla güncellemek, öğrencilerinizle iletişime geçerek eksikleri tamamlamak veya ekstralar sunmak sizi öne çıkararak satış sayınızı arttıracaktır. Bu içerikleri öğrencilerinize başvurarak, onların yapacağı eleştirilerle değiştirebilir ve güncelleyebilirsiniz.

Uzman Olduğunuz Alanlara Yönelin

Uzman olmadan yapacağınız dersler öğrencilerinizi memnun etmeyecektir ve puanınızın düşmesine sebep olarak ilerleyen zamanlarda hesabınızın kötü etkilenmesine hatta satışların durmasına kadar gidebilir. Oluşturacağınız içeriklerin benzerlerini öncelikle Udemy üzerinde araştırarak bir fiyat bilgisi edinmeniz sağlıklı olacaktır. Rakip sayısına göre de fikrinizi değiştirebilirsiniz. Başka uzmanlıklarınıza yönelebilir veya yeniliklerle rakiplerinizi eleyebilirsiniz.

Udemy’de Satışlar Nasıl Arttırılır?

Udemy üzerinde eğitiminizi satışa çıkardığınızda işiniz bitmiyor. Pazar büyük olduğundan dolayı sizi öne çıkaracak şeyler yapmalı ve eğitiminizi daha hızlı pazarlayabilmelisiniz. Öncelikle, Udemy öğrencilerinin bedava içerikleri çok sevdiğinizi belirtmemiz gerekir. Yani eğitiminizi ilk başlarda kısa süreli olarak ücretsiz yapmanız öğrenci toplamanıza yardımcı olacaktır. İlerleyen zamanlarda ücretli eğitime çevirerek öğrenci sayınızla beraber yeni öğrencileri de kendinize çekebilirsiniz. Bir diğer taktik ise yazımızın ilk paragraflarında bahsettiğimiz indirim konusudur. Eğitiminize aralıklarla indirimler koyarak satış sayınızı arttırabilir ve öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine yardım ederken para da kazanabilirsiniz. Eğer platformda biraz gezinirseniz zaten çoğu eğitmenin eğitimlerinin sürekli olarak indirimde olduğunu göreceksinizdir. Bu indirimlerin çoğu gerçek olmamakla beraber gerçek olanların hızlıca satıldığını belirtmeliyiz. Ders ücretlerinizi saat sayısına, içerik sayısına, verdiğiniz bilgilerin değerine, benzer içeriklerin ücretlerine göre belirleyebilir ve satışa çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın