Sera Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

sera yetiştiriciliği

Para kazanmak için yönelebileceğiniz birçok fazla iş seçeneği mevcut. Sera işi yaparak para kazanmak da bunlardan biri. Bu işten nasıl para kazanılır konusuna geçmeden önce konuyla ilgili hiç bilgisi olmayan ve detayını merak eden kişilere bazı temel bilgileri aktarmakta fayda var. Sera ürünü yetiştiriciliği 1980’li yıllardan itibaren ülkemizde popüler hale gelse de Avrupa açısından tarihi daha eskilere kadar uzanabilir. Ancak son yıllarda ülkemizde, özellikle Ege bölgesinde bu olgu giderek daha popüler hale gelmiş ve ülke genelinde daha yaygın hale gelmiştir.

Seracılık Ne Anlama Geliyor?

Seracılık, iklime uygun olmayan alanlarda sebze, meyve gibi çeşitli bitkilerin özel koşullarda yetiştirilmesi anlamına gelir. Bu işi yaparak çok fazla paralar kazanılabilir. Günümüzde bunun birçok örneği bulunuyor. Seracılık sektörü sayesinde sebze dikimi ve meyve dikimi her mevsim yapılabilir. Buna rağmen ürünler çevre koşullarından etkilenmez. Ekilen bitkilerin üzerine örtü ve malzemeler özel olarak yerleştirilir. Bu özel hazırlanmış örtü ve ortam bitkiler için uygun olan ortamı sağlar.

Seracılık Ne Kadar Para Kazandırır?

Bu sektöre girenler doğal olarak yaptıkları yatırımın karşılığını ne kadar alabileceklerini bilmek isterler. Aslında insanların ne kadar kazandığı yaptıkları yatırımla doğru orantılıdır ancak bu işten büyük kazançlar elde etmek istiyorsanız geniş alanda doğru ürünlerle seracılık yapılması gerektiğini unutmayın. Doğru alanda arazi seçimi yapmak ve doğru ürünleri yetiştirmek sizi bir adım öne taşıyacaktır. Sebze ve meyvelerin en sağlıklı şekilde olgunluğa erişmesi ilk hedefiniz olmalıdır. İyi yapılırsa, yatırılan para birkaç yıl içinde geri kazanılabilir. Bu demek oluyor ki seracılık işiyle uğraşmak size büyük kazançlar getirebilir. İlk yılda yüksek kazançlar beklemek doğru olmayacaktır.

Kimler Sera Yetiştiriciliği Yapabilir?

Bu iş geniş açıdan bakıldığında herkesin yatırım yapabileceği türden bir gelir kapısı değil. Çünkü seracılık yapmak için geniş kapsamlı yeterli kaynak ve bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Bu iş bahçenizde sebze ve meyve yetiştirmek gibi değildir. Bazı insanlar bu işe girerken onlarca yıllık bilgi birikimi ile giriyorlar. Ayrıca buna ek olarak sera alanından iyi bir kazanç elde etmek için en az 20 dekarlık bir alanda üretim yapmanız gerekmektedir. Bu kadar büyük bir araziyi satın almak veya kiralamak, bir sera inşa etmek, gerekli teknik sistemleri satın almak, hepsi biraz yatırım gerektiriyor.

Seracılık Hangi Bölgede Yapılır?

Sera üretiminde iklimlendirme, ısıtma gibi işlemlerin daha kolay uygulanması için bu işle ilgilenenlerin Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi ve Marmara gibi ılıman iklim bölgelerinde harekete geçmeleri yerinde olacaktır. Sera yetiştiriciliğine kışın ılık geçen bölgelerde başlayabilirsiniz. Ancak hangi zaman diliminde meyve, sebze veya bitkilerin daha iyi büyüdüğünü bilerek bu zaman diliminde dikim yapmak daha doğru olacaktır.

Ülkemizin sıklıkla sera tarımı yaptığı düşünülürse, sadece toprağa yatırım yapmak değil, topraksız seracılık faaliyetleri gibi alanlara da yatırım yapmak mümkündür. Sera yetiştiriciliği ile üretilen ürünlerin mevsim koşulları ve özelliklerinin anlaşılması da daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Seracılık için Devlet Desteği

Elbette bu iş için devlet teşviklerinden de yararlanabilirsiniz. Öte yandan, gerçekten bir sera işletmesinin karmaşıklığını yerinde anlamak için deneyimli bir sera yetiştiricisine başvurmalısınız. Yüzlerce bitki, sebze, meyveyi iyice araştırıp incelemelisiniz. Bitkiler de diğer canlılar gibi hasta olabilir. Bunların tüm hastalıklarıyla uğraşmalı ve sorunu nasıl çözeceğinizi bilmelisiniz. Seracılık işine başlamak istiyorsanız bahsettiğimiz tüm bu faktörleri gözden geçirmelisiniz. Sadece para kazanmaya odaklanmak yetmez. Seracılık bilgi, birikim ve zahmet isteyen bir iştir.

 

Bir cevap yazın