Youtube Para Kazanma Yolları

Son senenin en fazla para kazandıran İnternetten Para Kazanma fikirleri arasında bulunan Youtube, para kazanmak isteyenler için mükemmel fırsatlar sağlıyor. Youtube’den para kazanmak isteyenler için ihtiyaç duyulan olan tüm verileri, noksansız bir şeklinde sunmaya çalışacağız. Youtube’den para kazanmak isimli rehberimiz ile etkin olmak istiyorsak bütün adımları noksansız bir şeklinde uygulamalı ve enteresan püf noktalarına karşı da itinalı olmanız gerekmektedir. Youtube gerekse profesyonel gerekse de amatör olarak her insan için para kazanma fırsat sağlıyor. Hep beraber bunu sebep yapabileceğimizi öğrenelim…

HESAP ve KANAL AÇIN

Youtube’den para kazanmanın ilk yolu bir hesap sahibi olmak ve sonrasında kanalı oluşturmaktır. Youtube platformuna kayıt olmak ve kanal meydana getirmek için öncelikle https://www.youtube.com ‘a girin. Burada sağ üst bölümde tarayıcı sizi Google’nin Kayıt Olma sayfasına yönlendirecektir. Burada karşınıza gelen ekranda şayet halihazırda bir Google hesaplarınız varsa onunla giriş yapmanız kafi. Ancak hesaplarınız yok ise bu bölümde Daha çok Tercih tuşuna bastıktan ardından karşınıza gelen FORM‘daki verileri doldurarak bir hesap oluşturabilirsiniz. Bu adımları tamamladıktan ardından açtığınız hesaba giriş yapın ve düzenin sizi Youtube.com’a yönlendirdiğini fark edeceksiniz. Youtube.com ‘a yönlendikten ardından karşınıza gelen sayfanın sağ üst köşesinde KANALIM tuşuna basarak kanalınızı oluşturabilirsiniz. Bu menüde size kanalınız için bir ad ve profil resmi belirleme için üst üste yönlendirme bölümleri ileri ki, basit basit eksiklikleri yapma şansınız yok.

VİDEO YÜKLEME

Youtube hesabını ve kanalı açtıktan ardından tabii olarak Youtube’dan para kazanmak için videolar yüklemeye gereksiniminiz olacak. Youtube’de video yükleme fazlaca kolay bir proses. Çektiğiniz ya da rastgele değişik bir yol ile size ulaşan bir videoyu yüklemek için https://www.youtube.com/upload isimli sayfaya gidip burada DOSYALARI SEÇ isimli kısıma basıp bilgisayarınızdan videoyu seçmeniz kafi. Video seçtikten ardından Youtube kendiliğinden videonuzu yüklemeye başlar ve size bu sırada videonuz için şu özellikleri sağlamanızı ister:

  • BAŞLIK
  • AÇIKLAMA
  • ETİKETLER
  • VİDEO Ufak RESİMİ

BAŞLIK: Videonuz için dikkat çekici bir başlık seçmeye özen gösterin. Youtube’de birbirinin aynısı milyonlarca ilçe videosu olduğu halde bu videolar arasında dikkat çekici başlıklara sahip videoların izlenme mümkünlüğü tabii olarak daha yüksek olmaktadır. Fakat video içerisinde yeri bulunmayan bir başlık seçmeniz izleyici kitlesini üzecek ve bu konudaki size dönecek olan geri bildirimlerle açacağınız hesap zarar görebilir. Örneğin üzücü bir trafik ilçesi videosunu “inanılmaz kaza” başlığı ile atabilirsiniz fakat “Araçlar havada uçarken ilçe yaptı” gibi bir başlık Google ve Youtube’nin politikalarına aykırıdır ve fark edildiği vakit kanalınız kapanabilir.

AÇIKLAMA: Videonuz için bir yorumlama yazabileceğiniz kısım. Bu kısım yeniden videonuz ile direk ilgili olması gereklidir. Spam adı verilen şeylerle bu kısmı doldurmanızı mutlaka önermiyoruz. Sık sık Toy Youtuberlar doğrulusunda uygulanan spam kısaca “komik takip et, bebek takip et, hepsi izle” gibi anahtar kelimeleri bu kısıma doldurmaktadır. Temelde bunun videonuz için hiçbir faydası yok. Bu bölümde videonuzu 3-4 tümce ile kısaca bildirime çalışmanız kafi. Eğer pek bir fikriniz yok ise tek tümce dahi kafi.

ETİKETLER: Yüklediğiniz video ile ilgili anahtar kelimelerin yer aldığı bölüm. Bu hususta size tavsiyemiz yeniden videonuz ile ilgili 3 ile 8 arasında yafta girmeniz. Örneğin bir trafik ilçesi videosu için; trafik ilçesi, otomobil ilçesi, araç ilçesi, ilçeler gibi 4 yafta yazabilirsiniz. Yine video ile ilgili olmasına özen gösterin, bu mutlaka uzun vadede henüz yararlı olacak.

VİDEO Ufak RESMİ: Bu bölüm videonuz konusunda olarak hazırlayabileceğiniz bir görseli videonun kapak resmi yapma talihi verir. Videonuz için kendisi hazırladığınız bir resmi buraya yükleyebileceğiniz gibi, Youtube’nin videodan seçtiği bir kareyi de video kapak resmi olarak seçebilirsiniz. Yine sıklıkla uygulanan bir hata: Video ile ilgisiz resim ya da fotoğrafları hazırlamak kanalınızdaki bu özelliğin kapatılmasına sebep gerçekleşir.

YOUTUBE PARA KAZANMA YOLLARI

Tüm bu adımlar Youtube’i anlamanız içindi. Şimdi gelelim Youtube’e yüklediğimiz videolar vasıtasıyla para kazanmaya… Youtube’ye yüklediğimiz videolardan para kazanabilmek için Youtube’nin iş ortağı programına kayıt olmamız gerekmektedir. Bu yeniden Google’e ilişkin olan Adsense platformu ile olası. Şimdi yeniden ismim ismim gitmekte yarar görüyoruz.

Youtube gelen yeni aktüelleme ile Youtube’den para kazanmak için yüklediğiniz videoların ilk etapta 10 bin kere izlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle şayet Youtube’e ilk defa kayıt olduysanız bu ismim büyük ihtimalle sizin için kapalı olacaktır. Ancak Youtube’de 10 bin izlenmeye ulaşmanın fazlaca zor olmadığını belirtelim. Örneğin kısa bir müddette 10 bin izlenme alabilmek için kanalınıza 10 – 15 adet video yükleyin ve fazlaca tanınmış kanallardaki videolara gidip onlara dikkat çekici, tatmin alabilecek açıklar yazın. Böylelikle bu yorumları okuyan milyonlarca kullanıcıdan bir bölümünün kanalınıza bastığını ve kendiliğinden videolarınızı takip ettiğini fark edeceksiniz.

10 bin izlenmeyi tabii olarak aşmak için ise o anda trend olan konular ile ilgili videolar hazırlamanız gerekecektir. Örneğin o gün oynanacak diziler ile ilgili yorum yapıp bu yorumları videoya dönüştürebilirsiniz, yada o gün oynanacak futbol mücadelesi için açıklar yapabilirsiniz. Bu tür videolar gününe göre fazlaca trend gerçekleşir ve aşağı yukarı bütün videolar bir oran izlenir. Ancak yeri gelmişken belirtelim, Youtube telif hakkı olan videolar yükleyemezsiniz, başka bir deyişle kısaca bir video size ilişkin değilse yüzde 90 olasılıkla telif hakkı yer alır. Şarkılar, diziler, futbol maçları ve filmler en bilindik telif hakkı içerikleridir. Örneğin herhangi bir şarkının 10 saniyesi dahi videonuz da yer alamaz. Yada bir filmin 4-5 saniyelik sahnesi…

Youtube’de 10 bin izlenmeye ulaşmak için fazlaca aceleci davranmayın, 1-2 gün dahi devam etmesi sizi yıldırmasın. Bu konuyu hallettikten ardından alttaki stepleri tamamlayarak Youtube’den para kazanmak aşamasına adeta başlayabilirsiniz.

1- Halihazırda Youtube hesabınızın açık bulunduğu tarayıcı ile https://www.youtube.com/account_monetization sayfasına giriş yapın. Bu bölümde karşınıza 4 ismim ileri ki.

2- Youtube’nin iş ortağı programı şartlarını kabul edin. Bu şartları doğrudan tıklatıp derhal onaylamayın, Mutlaka fakat mutlaka bu şartları kesinlikle fakat kesinlikle okuyun. Neleri yapamayacağınızı öğrenmek için bu şartlara hakim olmanız gerekmektedir.

3- Adsense’e kaydolun tuşuna basarak bir Adsense hesabı açmak için yönlendirilen sayfadaki verileri doğru ve noksansız bir şeklinde doldurun. Bu bölümde size yalnızca kontrat ve bölgeniz sorulacak.

Bu Adsense hesabınızın onaylanması tahminen olarak 72 saat sürmektedir. 72 saatin sonrasında yeniden 1’nci aşamaya geri dönün ve karşınıza gelen sayfadaki Para kazanma tercihlerini belirleyin. Bu seçenek tayin işlemlerini iyice değerlendirmenizi ve size ideal olanı seçmenizi öneriyoruz. Hepsi bu kadar! Bundan sonra Youtube’den para kazanabiliyorsunuz.

PARAYI NASIL ALACAĞIM?

Youtube’de bütün stepleri tamamladıktan ardından hesabınızda her video izlenmesinde çıkan reklamlardan para kazanmaya başlarsınız. Bu elde ettiğiniz paralar Adsense hesabınızda toplanmaya başlar ve Adsense’de verdiğiniz banka adına her ayın çoğunlukla 23’nde Türk Lirası şeklinde yatar. Bu tür işlemleri muayene etmek ve bu hususta bilgili olmanız için sizi Youtube hesabınızın açık bulunduğu https://www.google.com/adsense/ sayfasına alalım. Burada hesaplarınız konusunda tüm aradıklarınızı bulabilirsiniz. Ödemeler konusunda meseleleri ise AYARLAR > ÖDEMELER isimli kısımda bulabilirsiniz. Ancak henüz evvel de bildirdiğimiz gibi Adsense hesaplarınız onaylanmadan bu kısıma giremezsiniz, ilk olarak Adsense başvurusunun sonrasında tahminen 72 saat ardından size ONAYLANDIĞINIZA değin bir e-posta gelmesi gerekmektedir. Bu e-posta Youtube hesabınıza girerken oluşturduğunuz e-posta adresine gelecektir. Hesabınız onaylanmadığı takdirde yeni bir müracaat için 3 ay beklemeniz gerekmektedir.

Youtube’den DAha Fazla Para Kazanma Taktikleri

Youtube’den daha çok para kazanabilmek için kimi önerilerimiz kuşkusuz var.

Yeni aboneler elde edebilmek için yeni fikirlere gereksiniminiz olacak. Örneğin sıradan bir Youtuber olacaksanız şayet insanların sizi sebep seçmesi gerekliliğini düşünün? Aklınıza bir düşünce geldi mi? Gelmediyse değişik fikirler arayın.

Düzenli olmaya çalışın. Belirli bir takipçi kitleniz varsa şayet bu insanların sizi daha fazla takip etmesi için derli toplu olun. Örneğin her sabah saat 20:00’da yeni video yüklemeye çalışabilirsiniz. İnsanların bir müddet ardından saat 20:00’da kanalınıza girmeye başlayacağını belirtelim.

Herkesin yaptığı şeyleri yapmayın, illa yapacaksanız da bunu çok abartmayın. Örneğin yeni bir sosyal basın akımına kuşkusuz ayak uydurun fakat tamamı ile kopya olmanız takipçilerinizi üzecektir.

Kanalınızın çizgisine ayak uydurun. Örneğin bir spor kanalı olacaksanız şayet bekleyip dururken gülünç bebek videoları yüklemeyin.

Yanıltıcı başlıklar ve izahlar kullanmamaya çalışın. Clickbait adı verilen bu formül 1 sefer işe fayda 2 sefer işe fayda fakat 3’ncüsünde kanalınız dahi olmayabilir. Bu nedenle doğru ve net olmaya çalışın.

Sık sık başka kanalları muayene edin, trendlere göz atın. Bunlar size yeni fikirler verecektir.

Kanalınız için başka sosyal basın sitelerinde hesaplar oluşturun. Facebook, Instagram, Google ve Twitter’da aktif olun ve buradan aboneler kazanmaya çalışın. İlk etapta işe yaramayabilir fakat zaman içinde kesinlikle etkisini fark edeceksiniz.

Kaliteli videolar üretmek zorundasınız. Bu bir tavsiye değil, mecbur ilik. Artık 720p kalitedeki videolar dahi izlenmemeye başladı. Mutlaka kalifiye videolar üretmek zorundasınız. Bunun için internette yüzlerce uygulama var, bu tertip etme programlarını kullanabilmeniz mümkün. -! Bu hususta ek bulgular sunacağız !-

Başka sorularınız varsa şayet Youtube’nin Takviye kısmına kesinlikle uğrayın. Burada aşağı yukarı tüm sorularınıza mükemmel cevaplar bulabileceksiniz. Ayrıca alttaki YORUM kısmından da sorularınızı dahi iletebileceğinizi unutmamalısınız.

Bir cevap yazın