Dalgıç Maaşları Ne Kadar? Nasıl Olunur?

Dalgıç Maaşları Ne Kadar? Nasıl Olunur?

Su altında yapılan meslekler, her zaman insanların dikkatini çekmiştir. Normal iş şartları ve özelliklerine göre çok daha zorlayan bir yapısının olduğunu da unutmamak gerekiyor. Genel olarak su altı denildiğinde meslek olarak akla ilk olarak Dalgıç mesleği gelmektedir. Gerçekten zevkli bir meslek olduğu kadar, zor bir yanının da olduğunu görmekteyiz. Çünkü su altında açılmak ve hava ile anlık problemler yaşamak, ölümcül hataları da beraberinde getirmektedir.

İnternet ortamında son zamanlarda birçok kişi tarafından Dalgıç mesleği ile alakalı paylaşımların yapıldığını görmekteyim. Bu sebepten dolayı da bu mesleği biraz araştırdım ve bazı bilgilere ulaştım. Genel olarak meslek hakkında en çok merak edilen soru başlıklarını ele almaya çalıştım. Bu sayede sizlerin de aklında yer edinen soru işaretlerini atmış olacağım.

Dalgıçlık ile alakalı paylaşacağım bilgilere lafı daha fazla uzatmadan geçiş yapabiliriz. Bu sayede bizleri ne tür bilgilerin beklediğini de görmüş olabiliriz. Aynı zamanda yorum kısmında meslekle alakalı bilgileriniz varsa, bizlerle birlikte paylaşmayı unutmayın.

Dalgıç

Özel ekipmanlar ile birlikte, teknik bir şekilde su altına dalan kişilere Dalgıç denmektedir. Dalgıçlar arama kurtarma faaliyetlerin, sualtı inşa işlerinde ve deniz araştırmalarında aktif olarak hizmet sağlamaktadırlar. Genel olarak belirli bir şirkete ya da kurumlara bağlı olarak çalışma göstermektedirler. Zor bir meslek olması ile birlikte riskli olması, insanları biraz daha geriye doğru itmektedir.

Dalgıç Maaşları Ne Kadar? Nasıl Olunur?
Dalgıç Maaşları Ne Kadar? Nasıl Olunur?

Dalgıç Görevler Nelerdir?

Genel olarak bu meslek hakkında araştırma yaparken, birçok kişinin meslek hakkında ne yaptığını sorduklarını fark ettim. Bende bunun üzerine dalgıç ne iş yapar araştırması ile birlikte, edindiğim bilgileri sizlere aktaracağım. Lafı daha fazla uzatmadan maddelerimize hızlıca geçiş yapabiliriz.

  • Dalış yapmadan önce gerekli çevre koşulları hakkında bilgi edinmek,
  • Dalışın süresini ve derinliği hesaplayarak, güvenlik önlemleri almak,
  • Dalgıç ekipmanlarını giyerek su altına dalış yapmak,
  • Sondaj kulelerinin ve platformlarının tamir ve bakım işlerini gerçekleştirmek,
  • Dalış ekipmanları ile olan hava tankı, kask, maske gibi ekipmanların kontrollerini sağlayarak bakımını yapmak.
  • Açık deniz petrol ile gaz arama gibi faaliyetlere katılım sağlamak.

Burada yer alan maddelere göz attığımızda, Dalgıç ne iş yapar sorusunun cevabını öğrenmiş oluyoruz. Eğer bu mesleği yapma gibi bir düşünceniz varsa, mutlaka yukarıda oluşturmuş olduğum maddeleri baştan sona doğru okumanızı tavsiye etmekteyim.

Dalgıçlık mesleğini yapmak isteyenler, genel olarak korku ve endişe sahibi olmaktadırlar. Fakat bu mesleği yapmadan önce sağlam hazırlıklar ve antremanlar yapıldığı için, son derece eğitimli olmaktadırlar. Bu sebepten dolayı bu konuda hiç endişe etmeniz gerek yoktur. Gerekli eğitimler ile birlikte, harika bir dalgıç olabilirsiniz.

Dalgıç Nasıl Olunur?

Dalgıç olabilmek için belirli bir sertifika sahibi olmanız gerekmektedir. Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu ya da Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu üzerinden sertifika almanız şarttır. Sonrasında bazı kriterler yer alıyor. 1. sınıf dalgıç olmak isteyen kişiler, üniversite bölümlerinden Sualtı Teknolojisi üzerinden mezun olması gerekmektedir.

Dalgıç Maaşları Ne Kadar?

Dalgıç maaşları ile alakalı internet farklı sonuçlar yer almaktadır. Ben bu yazımda sizlerle birlikte paylaşımda bulunmak için, doğruya en yakın rakamları paylaşacağım. Yaptığım araştırmalara göre en düşük 6.000 TL iken en yüksek 12.000 TL olduğunu görmekteyiz. Ortalama bir fiyat aldığımızda ise ortaya 8.000 TL gibi bir maaş ücreti çıkmaktadır.

Ayrıca bu meslek türleri de dikkatinizi çekebilir: 

Bir cevap yazın