Hayvancılık Yapmak Para Kazandırır Mı? Karlı Mıdır?

hayvancılık

Hayvancılık yapmak ve yetiştirmek istediğiniz hayvanları belirli bir ücret karşılığında satmak iyi bir tecrübe ve tasarlamayla size fazla miktarda para kazandırabilir. Koyun, keçi, inek ve tavuk gibi çiftlik hayvanlarını yetiştirmek size keyifli bir zaman gibi gelebilir. Ancak kimi kişiler bu işlerin ne kadar defa fazla güç gerektirdiğini bilmeden bu işe girmeye yöneliyor. Hayvancılık yapar iken en ehemmiyetli konuların başında yetiştirecek olduğunuz hayvanları nerede barındıracak olduğunuz, bu sebeple besleyeceğiniz ve mümkün hastalıklarda nasıl rehabilitasyon edeceğiniz gelmektedir. Yeni doğmuş hayvanlar ve onların anneleri günün her zamanında ilginize gereksinim duyacaktır. Hayvancılık işi yapmayı düşünen girişimci kişiler içinse bu ön hatırlatmayı yapmak istedik ve hayvancılık karlı bir iş midir, kazançlı bir uğraş mıdır bir irdeleyelim.

Hayvancılıkta Kimler Para Kazanamaz?

Hayvancılık ile ilgili kafi deneyimi olmayan şahıslar bazı durumlarda hayvancılığı küçümser ve yavru hayvanlara epey bağlanır ve nihayetinde bu vaziyet da onların bu işte başarısız olmasına sebep gerçekleşir. Diğer kimi kişiler ise yanlızca kâr emeliyle bu işe girer ve karşılaştıkları iş yükü karşısında şaşkına dönerler. Bu gibi insanların hayvancılık konusundaki tek motivasyonu ise paradır. Bu gibi hallerle karşılaşmamak içim hayvancılık inşa etmek kar ettirir mi sormadan evvel kendinize bu işi harbiden yapılabilir miyim sualini sormalısınız. Sadece para kazanmak içerisinde değil dilediğiniz hayvanı seçip yetiştirmek oldukça önemli bir haldir. Örneğin bir hayvanın yetiştiriciliği ile ilgili belli bir tecrübeniz varsa, o hayvanı yetiştirmeyi tecrübe edinebilirsiniz. Daha evvel inek yetiştirme ile ilgili bir tecrübeniz olduysa, yeniden inek yetiştirmeyi tecrübe etmek sizin içerisinde henüz sıhhatli olacaktır. Yetiştireceğiniz hayvanın bakımı içerisinde ihtiyaç duyulan olan şeyleri, sebep beslendiğini, egzersizlerini ve tıbbi gereksinimlerini bildiğinizden güvenilir olmalısınız.

Hayvancılıktan Para Kazanmak İçin Detaylar

İnternetten ve çevrenizden yetiştireceğiniz hayvana talep olup olmadığını araştırıp güvenilir olmalısınız. Eğer kırsal bir bölgede yaşıyorsanız, çiftlik hayvanları ya da devasa baş hayvanları yetiştirmeniz sizin içerisinde henüz iyi olacaktır. Öte yandan şayet devasa bir kentte yaşıyorsanız, kedi köpek gibi evcil hayvanları yetiştirip satmak henüz uygun olacaktır. Beslemek dilediğiniz hayvan içerisinde de belli bir bütçe oluşturmalısınız. Tıbbi harcamaları, besin harcamalarını, hayvan yetiştiriciliği konusunda olan alet edevat masraflarını ve başka masrafları iyice hesaplamalısınız. Ayrıca işçi masraflarını ve hayvan yetiştiriciliği için lazım olan eforu da hesaplamalısınız.
Her yavru hayvan içerisinde bir maliyet belirlemelisiniz. Belirleyeceğiniz maliyet bütün masraflarınızı karşılamalı ve size kar sağlamalıdır.

Hayvanların Çiftleşmesi

Hayvanların üremesi, çiftleşmesi ve bakımı ile ilgili kitapları satın alabilir ve internetten bu hususları iyice araştırabilirsiniz. Hayvanların çiftleşmesi içerisinde makul erkek ve dişi hayvanı bulmalısınız. Hayvanların çiftleşme sürecini onlar içerisinde doğru ortamı yaratarak desteklemelisiniz. Hayvanların hangi şartlarda çiftleşebileceğini internetteki bilgilerden ya da bir baytar vasıtasıyla öğrenebilirsiniz. Hayvanların gebelik sürecini, doğum sürecini ve yeni doğan bir hayvanı yakından takibini sürdürmelisiniz.

Potansiyel Alıcılar

Hayvan yetiştiriciliğine başlamadan evvel kesinlikle potansiyel alıcıları bulun. İşinizin reklamını kesinlikle çevresel gazetelerde ve internette kesinlikle yapmalısınız. Potansiyel alıcılar, hayvan çiftliğinize çağrı edilip onların hayvanlara bakılması ve hayvanlarla etkileşim kurmaları sağlanmalıdır. Potansiyel alıcılarınızı iyice çözümleme etmelisiniz. Potansiyel alıcılarınız; kibar, mesuliyet sahibi ve hayvan yetiştiriciliği ile ilgili iyi eğitimli olması gereklidir. Her hayvan satışından ardından gelirinizi toplayın ve toplam gelirinizden toplam masrafınızı çıkararak net karınızı bulun.

Küçükbaş Hayvan Çiftliği Kurmanın Fiyat Hesabı

Küçükbaş hayvan çiftliği kuracakların aklına öncelikle bir tavuk çiftliği kurmak gelmektedir.
İşte bu nedenden dolayı 150 bin tavuk kapasiteli bir tavuk çiftliğinin kurulum giderleri haricindeki toplam maliyetini ve toplam karını hesapladık. Hesaplamalarımız yalnızca malumat verme emelli olup detaylı verileri tavuk çiftliği sahiplerinden ve çalışanlarından sağlayabilirsiniz.

 • 15 bin tavuk kapasiteli bir tavuk çiftliği işletmenin toplam fiyatı senelik62.805 USD civarındadır.
 • Bu maliyetin en devasa bölümü senelik 30.249 USD ile yem giderleridir.
 • Pazarlama fiyatı ise tahminen senelik 5041 USD ‘dir.
  15 bin tavuk kapasiteli bir tavuk çiftliğinin sıhhat giderleri ise tahminen olarak senelik 6389 USD’dir
 • 15 bin tavuk kapasiteli bu çiftliğin senelik toplam geliri ise 84.553 USD olmaktadır.
 • Toplam kar ise 21.206 USD civarındadır.

Büyükbaş Hayvan Çiftliği Kurmanın Fiyat Hesabı

Büyükbaş hayvan çiftliği kurmak isteyenlerin ilk tercihi çoğunlukla inek ve başka sığır tipleri konusunda bir çiftlik kurmak oluyor. Yazımızın bu kısmında 200 büyükbaş hayvana ev sahipliği yapmış bir çiftliğin toplam fiyat ve toplam gelirini bulabilirsiniz. Küçükbaş hayvan çiftliği içerisinde yaptığımız hesapta bulunduğu gibi kurulum masrafları hesaba dahil edilmemiştir.

 • 200 büyükbaş hayvan kapasiteli bir çiftliği işletmenin toplam fiyatısenelik 75.956 USD civarındadır.Bu giderlerin devasa bir bölümünü senelik 36.459 USD ile yem giderlerigetirmektedir.
 • Çiftliğin pazarlama giderleri ise senelik 6076 USD civarındadır.
 • 200 büyükbaş hayvan kapasiteli bir çiftliğin sıhhat giderleri ise 7601 USD civarındadır.
 • 200 büyükbaş hayvan kapasiteli bu çiftliğin senelik toplam geliri ise 112.554 USD civarındadır.
 • Tüm masraflar çıktıktan ardından elde edeceğiniz kar ise senelik 36.534 USD ‘dir.

“Hayvancılık Yapmak Para Kazandırır Mı? Karlı Mıdır?” üzerine 1 yorum.

 1. Hayvancılık artık monopol şehirlerde tarla fiyatlarından dolayı biraz daha zorlaştı. Öyüzden nifusların az olan bölgeleri tercih edebilirsiniz..

Bir cevap yazın