Matbaa Açmak

matbaa açmak

Matbaa Açmak

Matbaa açmak hem sermaye hem bilgi birikimi gerektiren bir iş dalıdır. Bu alanda çalışıyor olmanız veya gerekli bilgiye sahip olmanız işyeri açmanızı kolaylaştıracaktır. Matbaa işi maliyetli bir iştir. Ya bir miktar birikmiş paranız olmalı veya banka kredisi çekmeniz gerekir. Matbaa açtıktan sonra hemen kar yapmayı beklememek gerekir. Çünkü bu işten kar elde etmek için en az bir altı ay geçmesi lazımdır.

Matbaa Açmak İçin Gerekli Aşamalar

Matbaa açmak için bazı belgelerin tamamlanması ve prosedürlerin takip edilmesi gerekir. İlk yapılması gereken işlem matbaa isminin tescil ettirilmesidir. Şirket tescili yaptırmak istiyorsanız bazı belgeleri doldurmanız gerekir. Daha sonra matbaa işlerini yapabilmek için gerekli malzeme ve eşyaların alınması gerekir. Malzemenizin bol olması daha fazla iş almanıza ve müşterinizin daha çok olmasını sağlar. Diğer önemli bir konu ise matbaa açmak için uygun bir yer bulmanızdır. İlk etapta çok büyük ve şatafatlı bir yer yerine sizin işinizi görecek bir yer olması daha iyi olacaktır. Bütün bu işlemlerin yapılması maddiyata dayanmaktadır.

Bundan dolayı da ilk başta 20 bine yakın bir sermayenin olması çok iyi olacaktır. Bu miktar para küçük bir işletme için yeterli olacaktır. Daha geniş çaplı bir matbaa açmak daha fazla sermaye gerektirecektir. İşletmenizi açıp iş yapabilmeniz için belediyeden ruhsat çıkarmanız gerekir. Çünkü ruhsatsız hiçbir şekilde iş yapamazsınız. İzin almadan işyeri açmak ileride hukuki sorunlara yol açar. Bundan dolayı ruhsat alımı ile ilgili gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir.

Matbaa Açmak İstiyorum

Matbaa açmak istiyorsanız bazı riskleri kabul etmiş olursunuz. Bu tür iş yeri açmaya karar verdiğiniz zaman mutlaka belli bir birikiminiz olması şarttır. Sermayesiz bu tür işler asla yapılmaz. Bankadan kredi çekmeyi düşünüyorsanız kredi ödemelerinizi her ay düzenli olarak ödemeniz çok önemlidir. Matbaa işine başladıktan sonra kazanmak ve kar etmek için belli bir süre beklemeniz gerekiyor. Müşteri kazanmak belli bir zaman alan durumdur. Eğer daha önceden bu iş ile meşgul olduysanız birkaç müşteri ile başlamak sizin açınızdan olumlu bir puan olacaktır. Matbaacılık oldukça fazla emek isteyen bir iştir. İşin yoğun olduğu zamanlarda uzun çalışma saatleri olur.

Matbaa işi zor mu ?

Her işin zorluğu olduğu kadar matbaa işi ile uğraşmak isteyen kişilerin bu tür zorlukları göğüsleyecek kapasitede olması önemli bir ayrıntıdır.

 

Bir cevap yazın