Pastane Dükkanı Açmak

Pastane Dükkanı Açmak

Pastane dükkânı açmak ciddi bir iştir. Bu işe başlarken kendinize bir iş planı hazırlamalı, siparişleri takip etmeli ve müşterilerin eğilimlerini tahmin etmelisiniz. Unlu mamuller ve pasta satma iş en hızlı şekilde büyüme potansiyeline sahip iş dallarından biri olarak görülmektedir.

Pastane Nasıl Açılır?

Pastane dükkânı açmak için en önemli kriterlerden bir tanesi dükkânın dış görünüşüdür. Meşhur olmak ve gösterilen bir yer olmak isteniyorsa göze batıcı bir dekorasyonun olması şarttır. İşinizi yürütebilmek için mutlaka kendinize bir iş planı hazırlayın. Etrafta bulunan rakip pastaneler gözlenerek ne kadarlık ve kimlere pastalar satılabileceği belirlenmelidir. Pastanenin açılması için alınması gereken yasal izinler alınmalı ve evraklar tamamlanmalıdır. Açılacak olan pastanenin işlek ve ulaşımının kolay bir yerde olması müşteri potansiyelini olumlu şekilde etkileyecektir. Pastane için gerekli olan bütün araç ve gereçlerin alındığından ve güvenli şekilde kurulduğundan emin olmalısınız. İşe alınacak elemanlar iyi bir şekilde seçilmeli ve işini bilen kişiler arasından belirlenmelidir.

İşletmenin sağlık açısından güvenilir olup olmadığı konusunda yetkili yerlerden kontrol edilmesi için talepte bulunun. Ürün çeşitliliği yaratmak için kendi pastalarınızın yanında diğer üreticilerden aldığınız pastaları da kullanmalısınız. Pastanenizi tanıtmak için tanıtım ve reklam oldukça önemli olduğundan bu işe ağırlık verin. Sadece pastanızı pazarlamayacak bunun yanında imajınızı, markanızın da reklamını yapacaksınız. Reklam kanalları için TV’leri, dergi ve gazeteleri, broşür ve el ilanlarını tercih edebilirsiniz. Satışların ve kazancınızın artmasını istiyorsanız kurye ağı kurabilirsiniz. Soğuk havalarda evinden çıkmayan ve pasta yemek isteyen insanlara ulaşmak işinize olumlu yansıyacaktır. Diğer bir yöntem olarak interneti kullanabilirsiniz. Web sitenizden daha geniş bir müşteri potansiyeline ulaşabilirsiniz. Müşterilerinizin siparişleri web sitenizden alarak buradan da hatırı sayılır bir satış grafiği yakalayabilirsiniz.

pastane

Pastane Açmanın Maliyeti

Pastane dükkânı açmak karlı bir iş dalıdır ama ilk başlarda birtakım masrafların yapılmasını ön gören bir yatırımdır. Dükkânın kurulması için yapılan masraflar, dükkân için yapılan dekor harcamaları ve yapılan diğer harcamalar için 300.000 TL ile 1.500.000 TL arasında bir sermaye gerekmektedir. Pastane dükkânı açıldıktan belli bir süre sonra kendisini amorti eder ve cironun büyük bir bölümü kar olarak işletmeciye kalır. Müşteri memnuniyeti ve satılan pastaların taze olarak müşterilere sunulması kar payının artmasında etkili olacaktır.

 

Bir cevap yazın