Seyyar Satıcılık Yapmak

Seyyar Satıcılık Yapmak

Para kazanma yollarından bir tanesi de seyyar satıcılık yapmaktır. Her yere gidebilecek araba ile günlük olarak satış yapmak olan seyyar satıcılık tam gün çalışılarak yapılan işlerden bir tanesidir. Bu işten ne kadar para kazanılacağı konusunda herhangi bir limit vermek doğru olmaz. Kazancı oldukça değişkendir. Bazı gün oldukça fazla kazabilir bazı gün ise hiç kazanamayabilir. Sezonu iyi takip ederek kazancınızı arttırabilirsiniz.

Seyyar Satıcılık İçin Ne Yapmalı?

Seyyar satıcılık yapmak için fazla bir şeye gerek yoktur. Bu iş gezilerek yapılan bir iştir. Burada en gerekli olan malzeme satış malzemelerinin konulduğu bir araba olmasıdır. Seyyar satıcılık yaparak para kazanmaya karar verdiyseniz ilk olarak Belediye’den seyyar satıcılık ruhsatı almanız zorunludur. Yoksa belediye zabıtaları ile her zaman sorun yaşayabilirsiniz. Bu sizin kazanç kapınızı zarar uğratır. Aldığınız bu ruhsatı arabanın uygun bir yerine asınız.

Yalnız bir noktaya açıklık getirmekte fayda vardır. O da şu sıralar Belediye’den seyyar satıcılık yapmak için ruhsat almanın oldukça zor olduğudur. Hatta seyyar satıcılara şu sıralar ruhsat verme işi geçici olarak durdurulmuştur. Belediye,sokaklarda gezici seyyar satıcı şuan istemiyor ama sabit satıcılara ise ilçelerde izin verilmektedir. Eğer belediye ruhsat vermediğini söyler ise o zaman size tavsiyemiz tanıdığınız bir dükkân sahibi ile anlaşıp onun dükkânı önünde sabit bir tezgâh açmanızdır.

Belediyeler gıda dışında satış yapan seyyar satıcılara pazar yeri dışına izin vermemektedir. Bunun yanında Belediye’nin önem verdiği bir konu vardır ki o da seyyar satıcılık yapacak olan kişinin sağlık durumudur. Kişi bulaşıcı bir hastalığının olmadığını belgelemek zorundadır. Kişi hangi şehirde yaşıyorsa o şehirde bu işi yapabilir. Seyyar satıcılık işi yapabilmek için hazırlanması gereken evraklar arasında; nüfus cüzdanın fotokopisi, bu işi yapmasına engel olmadığını gösteren sağlık belgesi, nerede oturduğunu gösteren ikametgâh kâğıdı ve satacağı ürünlerin üretiminin sağlıklı bir ortamda yapıldığını gösteren belgeler bulunmaktadır. Belediye’den onay alan seyyar satıcılar Belediye’nin kendisine göstereceği alan içinde satışını yapmak zorundadır.

Seyyar satıcılık işi yapan kişilerin sattıkları ürünlerin arasında meyve ve sebzeler ilk sırada yer almaktadır. Bu ürünlerin müşterilere taze olarak satılması satışların daha hızlı olmasına neden olur. Satılacak ürünler arasında çeşitlilik olması kazancın artmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın