Coğrafya Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Coğrafya Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Günümüzde öğretmenlik denildiğinde farklı alanlar ile karşılaşmaktayız. Bildiğiniz üzere öğretmenlik, günümüzde en kutsal sayılan mesleklerden birisidir. Bu sebepten dolayı da bu mesleğe olan saygının ve ilginin bir hayli fazla olduğunu görmekteyiz. Baktığımda öğretmenlik ile alakalı olan tüm bölümlerin, üniversitelerde de yoğun bir şekilde katılım sağlandığını görmekteyiz.

Öğretmenlik dallarından birisi olan Coğrafya, birçok kişi tarafından tercih edilen dallardan birisidir. Bu sebepten dolayı da Coğrafya öğretmeni olmak isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Sizler için bu yazımızda bu mesleği ve alanı ele alarak, gerekli olan bilgileri paylaşmak istiyorum. Bu sayede Coğrafya Öğretmenliği ile alakalı merak edilen tüm bilgileri, sizlere aktarmış olacağım.

Coğrafya Öğretmeni ile alakalı aklınızda yer alan onlarca farklı soru işareti olabilir. Şimdi sizlere aktaracağım bilgiler ile birlikte, tüm soru işaretlerini atmış olacağız. Konu başlıklarımıza geçiş yaparak, hızlıca bizleri nelerin beklediğini görebiliriz.

Coğrafya Öğretmeni

Öğrencilere okullarda derslere girerek öğrencilere; fiziksel çevre, iklimler, toprak, coğrafi yapılar gibi birçok farklı alanda bilgi veren kişilere Coğrafya Öğretmeni denmektedir. Buradaki konuları öğrencilere en iyi şekilde anlatarak, dünya üzerindeki gerekli bilgileri aktarmaktadırlar. Ders esnasında harita, dünya küresi gibi araçlardan yardım alarak, daha iyi bir şekilde anlatım sağlamaktadırlar.

Coğrafya dersinde sadece yaşanılan yerler ile alakalı değil, dünya üzerindeki yapılar ile ilgili de genel bilgileri paylaşılmaktadır. Bu sebepten dolayı dünya üzerindeki genel çevresel olayların ele alındığını söyleyebilirim.

Coğrafya Öğretmeni Ne İş Yapar?

Coğrafya Öğretmeni ne iş yapar sorunu biraz daha açarak, ders ile alakalı yaptıkları görevleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Tabi buradaki anlatımımı liste şeklinde yapmak, anlamanız açısından daha kolay olacaktır.

 • Öğrencilerin anlatılan konuları anlayabilmeleri için teknoloji ürünlerini en iyi şekilde kullanmak,
 • Coğrafi bilgileri anlatırken farklı gezi planları yaparak, görerek öğrenme planını uygulamak,
 • Öğrencilerin başarı seviyelerinin artması için coğrafya ile alakalı etkinlikler hazırlamak,
 • Meslek alanındaki yenilikleri takip ederek, gerekli faaliyetlere katılımlar sağlamak,
 • Öğrencilerin kazanımlarını ve gelişimlerini takip ederek notlar almak,
 • Derse dünya haritası, dünya küresi gibi materyalleri getirerek zenginlik sağlamak.

Buradaki maddeleri okuduğumuzda genel olarak Coğrafya Öğretmeni görevleri sorusunu cevaplamış bulunmaktayız. Bu mesleği yapma gibi bir düşünceniz varsa, mutlaka Coğrafya Öğretmeni ile alakalı oluşturduğum bu listeye göz atmanızı tavsiye etmekteyim.

Coğrafya Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?
Coğrafya Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Coğrafya Öğretmeni Nasıl Olunur?

Coğrafya öğretmeni olabilmek için aşağıdaki maddelere sahip olmanız gerekmektedir:

 • Üniversitelerde Coğrafya Öğretmenliği ile ilgili gerekli bölümlerden mezun olmak,
 • Sektör içerisinde gerekli tecrübe ve bilgilere sahip olmak.
 • Herhangi bir devlet işinde çalışmamak.

Buradaki şartları yerine getirdiğiniz taktirde, Coğrafya Öğretmenliği ile ilgili işe alımlara uygun olmaktasınız. İsterseniz devlet kurumlarında isterseniz de özel eğitim kurumlarında iş sahibi olabilmektesiniz.

Coğrafya Öğretmeni Maaşları Ne Kadar? 2023

Coğrafya Öğretmenlerinin aldıkları maaş, günümüzde en çok merak edilen konulardan birisidir. Bu sebepten dolayı sizler için bu konuyu detaylı olarak araştırdım ve paylaşmak istiyorum. Yaptığım araştırmalara göre en düşük 5.500 TL iken en yüksek 11.450 TL olduğunu görmekteyiz. Ortalama bir maaş ücreti alındığında ise 5.980 TL gibi bir fiyat çıkmaktadır.

Burada alınan maaş ücretleri ders saatlerine ve çalışılan kurumlara göre değişiklikler gösterebilmektedir. Özellikle Devlet kurumları ile özel kurumlar arasında alınan maaşların, bir hayli fazla olduğunu söyleyebilirim.

Coğrafya Öğretmeninde Olması Gereken Nitelikler?

Coğrafya öğretmeninde olması gereken nitelikleri sizlerle birlikte paylaşmak ve bilgilendirmek istiyorum.

 • İyi bir şekilde öğretme becerisine sahip olmak.
 • Öğrenciler ile iletişim konusunda iyi bir dereceye sahip olmak.
 • Coğrafya ve dünya ile alakalı konulara ilgili olmak.
 • İyi bir harita bilgisine sahip olmak.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Coğrafya Öğretmeni Maaşları Ne Kadar? başlığı altında bilgilendirme yapmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Sizlerin iyi bir şekilde bilgilenmesi ve anlayabilmesi için, meslek hakkındaki bilgileri detaylı olarak anlatmaya çalıştım. Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazmayı unutmayın.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir: 

Bir cevap yazın