Cerrahi Asistanlık Maaşları Ne Kadar? Nasıl Olunur?

Cerrahi Asistanlık Maaşları Ne Kadar? Nasıl Olunur?

Tıp alanında onlarca farklı meslek unvanının yer aldığını bilmekteyiz. Hemşire, doktor, başhekim, doçent gibi onlarca farklı unvan hastanede çalışan kişilere verilmektedir. Tabi her alanın farklı sınavları ve zamanları yer almaktadır. Son zamanlarda birçok kişinin Cerrahi Asistanlık ile alakalı araştırmalar yaptığını görmekteyim. Bende bunun üzerine bu şekilde bir makale hazırlayarak sizlerle birlikte paylaşmak istedim. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

Cerrahi Asistanlık ile alakalı merak edilen tüm soruları alarak cevaplandıracağım. Bu sayede aklınızdaki soru işaretlerini de atmış olabiliriz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan merak edilen konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz. Bu sayede ne tür bilgilerin yer aldığını da görmüş oluruz.

Cerrahi Asistanlık

Tıp fakültesi bölümünde okumuş fakat cerrahi eğitim için uzmanlık almamış olan kişilere Cerrahi Asistan denmektedir. Genel olarak baktığımızda cerrahlığa geçiş sürecinde eğitim amaçlı olan bir meslek de diyebiliriz.

Cerrahi Asistanın Görevleri Nelerdir?

En çok merak edilen ve bizlere yöneltilen soru tiplerinden birisi de Cerrahi Asistan ne iş yapar sorusudur. Sizler için bu konuyu liste şeklinde paylaşmak ve sizleri bilgilendirmek istiyorum.

  • Genel cerrahi olan yetenek ve bilgilerini geliştirmek,
  • Uzman cerrahlar ile öğretim üyelerinin yönlendirmelerine doğru bir şekilde uymak,
  • Bölüm ile alakalı tez hazırlamak,
  • Gece nöbetlerinde çalışmak,
  • Doktorlar tarafından verilmiş olan görevleri doğru şekilde uygulamak,
  • Hastaneye gelen hastaların giriş ve çıkışlarını gerçekleştirmek,
  • Hastaların durumlarını düzenli olarak takip etmek,
  • Hastane içerisinde hastalara karşı planlı hareket etmek,
  • Stokta bulunan ilaçları kontrol etmek,
  • Kayıt defterini düzenli olarak güncel tutmak.

Buradaki yazan maddeleri okuduğumuzda genel olarak Cerrahi Asistan ne iş yapar sorusunu cevaplamış olmaktayız. Eğer bu mesleği yapma gibi bir düşünceniz varsa, mutlaka oluşturmuş olduğum bu listeyi baştan sona okumanızı tavsiye etmekteyim.

Cerrahi Asistan Nasıl Olunur?

Cerrahi asistanlık mesleğini yapabilmeniz için öncelikle bazı şartları yerine getirebilmeniz gerekmektedir. Üniversitede 6 yıl boyunca Tıp Fakültesi okuyarak başarıyla mezun olmanız gerekmektedir. Sonrasında ise Tıpta Uzmanlık Sınavı ile birlikte cerrahi alanlardan birisini seçmeniz gerekmektedir.

Cerrahi Asistan Maaşları

En çok merak edilen bir diğer konumuz ise Cerrahi Asistanlık maaşları sorusudur. Sizler için internette bu konuyu detaylı olarak araştırdım ve bazı rakamlara ulaştım. Yaptığım araştırmalara göre en düşük 6.000 TL en yüksek 20.410 TL olduğunu görmekteyim. Ortalama bir fiyat alındığında ise 11.210 TL gibi bir maaş ücreti ortaya çıkmaktadır.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Cerrahi Asistanlık Maaşları ile alakalı gerekli şekilde bilgilendirme yapmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Sizlerde aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir:

Bir cevap yazın