Üretim Fikirleri

Üretim fikirleri hakkında bilgiye ulaşmak istiyor ve yaratıcı fikirler bulmakta zorluk mu çekiyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz. Biz sizin için en güncel üretim fikirlerini araştırdık. Ama ilk olarak üretim nedir konusu hakkında biraz konuşalım. Üretim; günümüzde artan insan ihtiyaçlarını karşılamak için mal ve hizmetlerin faydasını arttırma ve sayısını çoğaltma etkinliklerinin tümüdür. Eğer üretim yaparak para kazanmak istiyorsanız size ilk önerimiz, ilk başta küçük bir sermaye ile işe atılmanız ve kendinizi riske sokmamanızdır. Sonra kazancınız büyüdükçe daha büyük sermayeli işler yapabilirsiniz.

Üretim sektörü daima büyümeye yönelik olup, karlı bir iş koluna atılmanızı sağlamaktadır. Hizmet yada ticaret sektörünce maksimum seviyeye gelebilecek olduğunuz, ancak üretimde işin ucunun bir hayli açık olduğunu bilmenizi isteriz. Eğer üretim piyasası içerisine giriyorsanız, doğru planlama ve doğru seçim yaparak iş kolunuzu seçmelisiniz. Sizlerde üretimlerinizi doğru yönde yaparak, karlı bir iş eğilimine adım atabilirsiniz. Sizler için şimdi üretim fikirlerini aşağıda listeledik. Bu iş kollarında bilgisi, deneyimi olan veya girmek isteyenler YORUM yaparsa herkes bilgi sahibi olsun.

1.Çanta Üretimi

Çantalar her insanın olmazsa olmazlarından biridir. Çanta üretimi fikrinin 2023 yılından itibaren çok değerleneceğini düşünüyoruz. Çünkü 2023 yılından itibaren marketlerde plastik poşetler ücretle satılmaya başlanacak ve tüketici uzun süre kullanabilecekleri çantalara yönelecek.

2.Lastik Üretimi

Lastikler kullanım alanı olarak pek çok yerde karşımıza çıkmaktadır. Araba ve bisiklet gibi birçok araç yapımında kullanılmaktadır. Günümüzde otomobil sahibi olmayan insan sayısı çok az. En azından herkes hayatında bir kez bisiklete sahip olmuştur. Lastik üretimi için yüksek bir sermaye gerekse de getireceği kazançlar azımsanmayacak kadar fazladır.

3.Cep Telefonu Aksesuarları Üretimi

Akıllı telefonlar günümüzde hayatımızın önemli bir alanını kaplamakta. Satış fiyatları bakımından pahalı olan bu cihazları korumak için telefon kılıfları kullanılmakta. Telefon markaları piyasaya devamlı yeni telefon çıkarttığından dolayı ölmeyecek bir kazanç kapısıdır.

4.Organik Gübre Üretimi

Gübre kullanımı tarım için vazgeçilmezdir. Birçok ülke tarım üreticilerine destek olmak için gübre alımı yapmaktadır. Ülkemizde gübre üretimi açığı bulunduğundan bu iş de iyi bir üretim fikri olarak listemizde yer alıyor.

5.Kâğıt Üretimi

Dijital ortamlar kâğıt tüketimini azatsa da kâğıt üretimi konusu hala dijital platformun önünde bulunmaktadır ve bulunmaya devam edecektir. Kâğıt üretimi yapmak için büyük bir sermaye gerekse de gereken kadar müşteri bulmanız bu işin altından kalkmanızı sağlayacaktır.

6.Plastik Şişe Üretimi

Plastikler doğa dostu olmasa da hayatımızda hala büyük bir yer edinmekte. Gıda ve içecek sektöründe paketleri kaplamak için gerekli olan plastik şişeler iyi bir yatırım olabilir. Yapılan araştırmalara göre sadece Türkiye’de yıllık 3 bin tona yakın plastik şişe üretimi yapılmaktadır. Bu da plastik şişe üretiminde geniş bir pazar olduğunu doğrular nitelikte.

7. Oyuncak Üretimi

Ufak oyuncaklara ilgi gün geçtikçe daha da büyümektedir. Ufak bir atölye imalathanesi kurarak sizlerde tasarladığınız oyuncakları üretebilirsiniz. Eğer doğru bir sektör ürünü üretebilirseniz yüksek karlı bir iş fikrinden yararlanmış olabilirsiniz.

8. Çikolata ve Şeker Üretimi

Çikolata ve şekerlerin üretimi gün geçtikçe butik şirketlerinde de yer almaya başlıyor. Büyük şirketlerin ürünlerine ilgi düşerken, yerel tatların daha başarılı bir şekilde satışının olduğunu söylemekte gerekir. AVM içerisinde kurulan standlarda yapılan satışlar bile ciddi kar sağlamaktadır.

9. Ekmek Üretimi

Kazançlı iş fikirleri arasında yer alan ekmek üretimi, en karlı işlerden bir tanesidir. Fırında çalışmakta olan ustalar kendilerine ait bir ekmek imalathanesi açarak, hem kendi işini kuruyor, hemde daha fazla kar sağlayarak istikrarlı çalışıyor. Marketler, büfeler, cafeler ve benzeri ekmek tüketiminin olduğu yerler ile anlaşarak sizlerde satışlarınızı yükseltebilirsiniz.

10. Evde Meze Yapımı

Çoğu bölgede büyük bir meze yapan işletme bulunmamaktadır. Hazır marketlerdekilerin tadını hepimiz biliyoruz. Evde organik ürünlerden yapılan mezeler tamamen doğal olduğu için daha fazla ilgi odağı olmaktadır. Yapılan mezede ki en önemli etken raf ömrünün uzun tutmak olacaktır. Temiz bir alanda üretimini sağlarsanız, güzel gelir elde edebilirsiniz.

11. Evde Mantı Üretimi

Çoğu yerde mantı dükkanlarına rastlayabilirsiniz. Burada bulunan mantıların çoğu hazır olarak tedarik edilmektedir. Kendinize güveniyorsanız eğer mantıyı güzel yapabiliyorum diyorsanız, kilosu 30 ile 50tl aralığında fazla talep gören bu gıdanın üretimini yapabilirsiniz. Küçük imalathane fikirleri arasında yer almakta olan mantı üretimi yaparak zamanla büyütebilirsiniz.

12. Parfüm Üretimi

En iyi iş fikirleri arasında yer alan parfüm üretimi en çok tercih edilen fikirlerden bir tanesidir. Fakat mantıklı doğru bir şekilde yapılmamaktadır. Açık parfüm dükkanlarını herkes biliyordur. Bu işletmelerde büyük marka ürünlerin taklitleri edilerek üretim yapılmaktadır. Siz daha farklı doğal kokular ortaya çıkartarak işinizde marka olabilirsiniz. Doğru şekilde esansları bir araya getirmeniz buna yetecektir.

13. Reçel Üretimi

Reçel üretimi yapmak en kolay işler arasında yer alan fikirlerden biridir. Farklı nadir bulunan meyvelerin, farklı tat meyvelerin reçelini yapmak istiyorsanız, güzel gelirler elde edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, hindistan cevizi, kivi ve benzeri meyveler düşünülebilir.

14. Zeytinyağı Üretimi

Zeytinyağı üretimi yapmak için sadece gerekli bir iki malzeme ve ekipman yeterli olacaktır. Hızlı şekilde satabilecek olduğunuz bir gıda ürünüdür. Zeytinyağı fiyatlarının yüksek olmasıyla birlikte, kar marjı da bir o kadar fazladır.

15. Silgi Üretimi

Herkesin silgilerle bir anısı bulunmaktadır. Doğal şekilde kauçuk içerisinde silgi yapmak çok basittir. Eğer aklınızda bir tasarım ya da fikir yer alıyorsa silgi üretimi yaparak kırtasiyelere satışını yapabilirsiniz. Kar marjı da bir hayli yüksektir.

16. Meyve Suyu Üretimi

Kendinize ait yerlerde satışını yapabilecek olduğunuz, meyve sularından eşsiz tatlar çıkartarak, markalaşabilirsiniz. Eğer tadını mükemmel ötesi yaparak, bulunduğunuz yerde isim yaparsanız, iyi bir revaç görebilir ve toptan yaparak daha fazla kazanabilirsiniz.

17. Makarna Üretimi

Makarna sektörü bir hayli geniş bir sektördür. Makarna sektöründe farklılıklar katabileceğinize güveniyorsanız, ufak bir imalathane ile eşsiz ürünler yaratabilirsiniz. Şu zamanda glutensiz makarna üretimi yapmak oldukça popüler hale gelmiştir.

18. Karton Bardak Üretimi

10 bin lira sermaye ile bir makina alarak, tasarımlarının size ait olacak olduğu şekilde bardak üretimi yapmanız mümkündür. Bu bardaklarda istemiş olduğunuz resimlerin baskını sağlayabilir ve özel siparişler alabilirsiniz. Pazarlama hacminizin iyi olması yeterli olacaktır. Talep sayısına göre makina sayınızı da artırabilirsiniz.

19. Saç Bakım Ürünleri Üretimi

Saç spreyleri, şampuan ve farklı saç boyaları üretimine odaklı bir iş yeri açabilirsiniz. Tüketim alanı her geçen sene artış göstermekte olan bu sektör, son derece önemli bir hale geldi.

20. Makyaj Ürünleri Üretimi

Farklı şekillerde makyaj malzemeleri üretebilecek olduğunuz yüzlerce çeşit makyaj ürünü yer almaktadır. Doğru ürünü bularak sizlerde bu işe el atabilir ve rekabet piyasasına göre ürününüzü farklılaştırabilir, aynı zamanda kar marjı potansiyellerine göre değişkenlik göstererek üretim yapabilirsiniz.

21. Müzik Enstrümanları Üretimi

Sizlerde bu işe özel olan müzik Enstrümanlarına yönelerek yapabilir ve bilinmekte olan aletlere özel üretim tezgahı oluşturabilirsiniz. Bu sektörde yapabilecek olduğunuz farklı fikirler ile sektörde lider olabilirsiniz.

22. Saat Üretimi

Bir çok marka saat bulunmaktadır. Bu saatlere yönelik olarak yedek parçalar üretebilecek olduğunuz gibi aynı zamanda kendi saat markanızı da ortaya çıkartabilirsiniz. Türkiye’de kendi markasını kurmuş olan çok az firma yer almaktadır ve bu sektör hızlı bir şekilde girmek size avantaj sağlayabilir.

23. Anahtar Üretimi

Çok basit bir işlem olan bu üretim kolu, sadece 3-4 anahtar makinesi ile anahtar yapımı ve parçalarının üretimini gerçekleştirebilirsiniz. Ortalama bu ürünleri yapabilecek olan makinelere 50 bin lira sermaye yeterli görünüyor. Anahtar üretimi atölyeleri kısa vade içerisinde önemli satış rakamlarına ulaşması mümkün olmaktadır. Sektörde de rekabet neredeyse minimum seviyelerdedir.

24. Poşet Üretimi

Artık günden güne poşetler yerini kağıt kaselere bırakmaya devam ediyor. Her iki sektör de ölmeyen sektörlerdendir. Ufak bir atölye kurarak 2-4 personel ile yapılabilecek olan bir iştir. Değerlendirilebilecek sektörlerden bir tanesidir.

25. Karton Kutu Üretimi

Sizlerde karton kutu üretimi yapmak istiyorsanız imalat makinesi ve bir tanede paketleme personeli ile bu işe başlayabilirsiniz. İmalat sektörünün en kolay giriş kollarından bir tanesidir.

26. Giysi & Kıyafet Üretimi

Evden dikim olarak gerçekleştirebilecek olduğunuz gibi, tüketicilere toplu şekilde satışını yapmak adına imalathane kurmanızda mümkündür. İlk başta ürünlerini satın alabilecek olan bir kaç mağazalar bulabilirseniz, daha sonrasında üretiminiz daha kolay hale gelmesini sağlarsınız. Giyim sektöründe üreticiler için kar marjı ortalama olarak yüzde 50 civarındadır. Geniş bir sektör olup, ucu çok açık dünya devlerinin bile yer aldığı bu sektörde rakiplerinizin bir hayli zor olduğu gibi, büyük rakipler gibi büyümenizinde olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

27. Gözlük Üretimi

Tüketici kişilere yönelik olarak gözlük imalathaneleri son zamanlarda Anadolu bölgesinde bir çok şehirde kurulmaya başladı. Gözlük ve farklı lens ürünlerinin satıcıya ulaştırılması amacı ile bu tür bir girişim içerisine girerek sizlerde, gözlük üretimi yapabilirsiniz.

28. Bebek Bezi Üretimi

Avrupa’nın bu sektörde en büyük satış rakamlarına ulaşabilecek olduğu ülke Türkiye’dir. İran, Irak ve Suriye’ye bile bir çok ihracat yapmanız mümkün olabilir. Büyük geniş bir ağda tüketimi bulunan bebek bezi sektörüne girmeniz için ortalama 250 bin liralık bir sermaye gerekebilir.

29. İlaç Üretimi

Günümüzde ilaç sektörü çok büyük firmalar tarafından ele alınmıştır. Fakat devasa bağlantılara sahip olan birisi bu sektöre yeni ilaç girişi ile yüksek kar marjıyla para kazanması mümkündür. Küçük ölçekli firmaların tek yapabilecek olduğu, hali hazırda yer alan firmalardan ek iş almak olacaktır. Bu yolu kullanmak amacı ile firmalar ile iletişim haline geçmeniz mümkündür.

30. Otomativ Parçaları Üretimi

Kazançlı iş fikirleri arasında en çok önermekte olduğumuz sektörlerden bir tanesi olarak yer almaktadır. Otomativ parçaları üretim tesislerinin iş yapmama gibi bir şansı yoktur. En ufağından en büyüğüne kadar, tüm otomativ firması bulunan işletmeler gün geçtikte daha da büyümektedir. Türkiye’de ikinci el oto pazarının çok fazla aktif olduğu ve bu araçların 25 yıla kadar kullanılabilmekte olduğu bir ülke için mutlaka girilmesi gereken en karlı iş fikirlerinden bir tanesidir.

Sizlerde farklı ve değişik iş fikirlerini tüm herkese duyurmak istiyorsanız, bu yazımız altından YORUM yaparak başkalarının görmesini sağlayabilirsiniz.

YATIRIMCI ARAYAN ARKADAŞLAR YORUM ALTINDA BULUŞABİLİR.

 

Diğer Üretim Konularımızı İnceleyebilirsiniz..

“Üretim Fikirleri” üzerine 17 yorum.

 1. Özellikle karton bardak üretimi harika fikir makina 12 bin tl araştırdım vede. Kosgeb büyük bir kısmını karşılıyor. Kosgep ten destek alacaklar için gerçekten harika bir üretim fikri diyebilirim.

 2. İnstagram dan satış yaparak, Kapak arkası düğün resimi gibi kapak resmi yapmak çok mantıklı arkadaşlar yapmak isteyenlere öneriyorum.

  1. Selam ben matbaacıyım bna Bnm mesleğe kağıt ile ilgili hersey parlak Bı fıkır verebılırmısını instagram uzerınden satış yapacagım

 3. Karton bardak makinası istiyorum 10000 tllik makine nerde nasıl bulabilirim Arkadaşlar bilenler yazabilirmi

 4. Üretim yazısı bizler için çok faydalı bir yazı olmuş sizlere çok teşekkür ederim.
  Fakat diyelim ki ekmek üreteceğiz. Fırın için Üretim ya da satış için bir izin falan gerekli midir açıklarmısınız ?

 5. Merhabalar,çalışmanız öncelikle çok faydalı teşekkürler. Tatlı Pasta Şeker,çikolata gibi ürünler üretmek için ne tür izinler almak gerekiyor, bu konu hakkında bilgi vermeniz mümkün mü?

 6. Sizce en iyi üretim fikri neler arkadaşlar? fikri olan bizlerle paylaşabilirmi bizde yorumlarımızı yapalım olumlu veya olumsuz. şimdiden teşekürler.

 7. KArton bardak işi yapmış olanlar bana ulaşıp detaylı bilgi verebilirmi arkadaşlar? lütfen destek bekliyorum sizlerden.

 8. Karton bardak hakkında hesap listesi gelir gider kazanç listesi hesaplayan varmı ? vede ne tür oyuncak üretebiliriz evde ?

 9. üretim fikirleri olarak burada okuduklarım ile bir girişimcilik ataması yapacağım inşallah

Bir cevap yazın